نکسترو
در وبینار اختلالات غدد مطرح شد

وقتی کرونا منجر به دیابت می شود

وقتی کرونا منجر به دیابت می شود

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم ضمن اشاره به این که شواهدی حاکی از اختلال در کنترل قند خون، هیپوفیز، هیپوتالاموس و تیروئید در اثر مبتلا شدن به کرونا وجود دارد، بر ضرورت انجام مطالعات بیشتر در مورد شناسایی مکانیزم های موثر در این حوزه تاکید نمود.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، گروه تحقیقاتی علوم دارویی سنتی در غدد وابسته به پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران روز گذشته(یکشنبه، ۱۷ مرداد) با برگزاری وبینار اختلالات غدد، اهمیت میکروبیوتا و مداخلات تجویز پروبیوتیک ها در کووید و پسا کووید جدید ترین یافته ها در زمینه جنبه های مختلف پاندمی اخیر در رابطه با اختلالات بیماری های غدد درون ریز را به اشتراک گذاشت.
در این وبینار که با حضور علاقمندان از حوزه های مختلف سلامت برگزار شد، دکتر باقر لاریجانی، رئیس پژوهشگاه با اشاره به اینکه نگاهی به آمار ها نشان داده که حدود 60 درصد از بیماران مبتلا به کووید دارای حداقل یک بیماری زمینه ای همچون دیابت بوده اند، اظهار نمود: مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر هم در ایجاد و هم تشدید علایم بیماری کرونا نقش داشته اند.
او همینطور به عوارض ناشی از مبتلا شدن به کووید در تشدید و حتی ظهور بیماری های غیر واگیر اشاره نمود و اضافه کرد: در بعضی موارد مبتلا شدن به کووید در بیماری پره دیابتی منجر به ایجاد دیابت شده است.
رئیس پژوهشگاه با تکیه بر کنترل درست وضعیت متابولیکی بدن در زمان همه گیری و ضرورت توجه بیماران در این حوزه به نقش آن در بهبود نتایج ناشی از کووید، خاطرنشان کرد: متاسفانه کنترل و درمان بیماری های غیر واگیر همچون دیابت بیماران به دلایلی همچون اشغال تخت های بیمارستانی، ترس افراد از مبتلا شدن به کووید و فاصله گذاری اجتماعی در در دوران کووید با اختلالاتی مواجه بوده است.
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیر واگیر ضمن اشاره به این که مطالعات گوناگونی نقش سطح مطلوب ویتامین دی در کاهش التهاب ناشی از مبتلا شدن به کووید ۱۹ و افزایش سیستم ایمنی افراد را تایید نموده اند، تصریح کرد: البته در مورد دریافت بیش از اندازه ویتامین دی هم ملاحظاتی وجود دارد.
لاریجانی همینطور در مورد نگرانی ها در ارتباط با ترومبوز ناشی از تزریق واکسن کووید ۱۹ هم اضافه کرد: مطالعات بسیاری نشان دادند که امکان ترومبوز در اثر مبتلا شدن به خود بیماری خیلی بیشتر از ترومبوز ناشی از تزریق واکسن است که این امر رفته رفته مورد توافق جهانی قرار گرفته است.
رئیس پژوهشگاه همینطور به مطالعاتی که اخیراً در مورد پیش آگهی بالاتر کووید در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک صورت گرفته، اشاره کرده و اضافه کرد: بخشی از این میزان بالاتر مبتلا شدن قابل انتساب به میزان بالای نرخ چاقی در این افراد است اما موارد آلودگی و شدت مبتلا شدن و مرگ و میر کرونا در مردان عمدتا بیشتر از زنان است.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، این وبینار با سخنرانی اساتیدی از حوزه های مختلف علوم پزشکی در مورد مدیریت دیابت، بیماری های غدد ومتابولیسم، اختلالات نوروهورمونال و متابولیک، نقش میکروبیوتا در اختلالات متابولیک، اهمیت میکروبیوتا در سپسیس و ملاحظات دارودرمانی آن، ملاحظات تجویز پروبیوتیک ها در نقص ایمنی، اهمیت میکروبیوتا و ملاحظات دارودرمانی در دوره کووید و پست کووید ادامه یافت.
دکتر محمد عبداللهی، دکتر محسن خوش نیت نیکو، دکتر نکو پناهی، دکتر مجتبی مجتهدزاده، دکتر فرهاد نجم الدین، دکتر بیتا شهرامی و دکتر عفت داوودی منفرد اساتیدی بودند که در این نشست علمی ایراد سخن کردند.
منبع:

1400/05/20
10:24:02
5.0 / 5
1040
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد