نکسترو
در یك پژوهش بررسی شد

عوامل موثر بر سلامت روان معلمان

عوامل موثر بر سلامت روان معلمان

نکسترو: نتایج یک پژوهش حاکیست که عواملی همچون حمایت اجتماعی، منزلت اجتماعی و اعتماد اجتماعی بر سلامت روان معلم ها تاثیر می گذارد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، تدریس شغل بسیار استرس زایی است و بیشتر تحقیقات نشان میدهد که معلمان در مقابل استرس در رابطه با کار، پریشانی روانی و فرسودگی شغلی، لطمه بیشتری می بینند. پژوهش های انجام شده در رابطه با سلامت روانی معلمان در ایران نشان داده اند که شیوع اختلالات در بین این افراد، به نسبت بالا است.

با توجه به اهمیت این مسئله، پژوهشگران جامعه شناسی با انجام یک مطالعه عوامل جامعه شناختی در رابطه با سلامت روان را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه ۳۷۳ نفر از معلمان مقطع متوسطه شهر نجف آباد در سال ۱۳۹۹ بوسیله پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند. مواردی که در پرسش نامه بررسی گردید شامل سلامت عمومی، اعتماد اجتماعی، پیوند اجتماعی، حمایت اجتماعی و منزلت اجتماعی بود.

کم تر از نیمی از شرکت کنندگان در این مطالعه مردان و بیشتر آنها را زنان تشکیل می دادند. دامنه سنی پاسخ گویان بین ۲۴ تا ۶۳ سال بود و حدود ۳۳ درصد از آنها مجرد و نزدیک به ۵۷ درصد آنها متاهل بودند. حدود ۴۱ درصد از شرکت کنندگان در روستا و نزدیک به ۵۸ درصد از آنها در شهر مشغول به خدمت بودند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که میانگین میزان سلامت روان در میان معلمان شرکت کننده در این مطالعه ۶۴.۶۴ است. نمره بالاتر در مقیاس سلامت نشان گر عدم سلامت عمومی است، در نتیجه میزان سلامت روان معلمان بررسی شده، متوسط رو به پایین است.

همچنین نتایج به دست آمده حاکی از این است که متغیرهای حمایت اجتماعی، منزلت اجتماعی و اعتماد اجتماعی بر سلامت روان معلمان اثر می گذارد.

یافته های این مطالعه نشان داد که سلامت روانی معلمان که مقوله ای فردی است، تا حد زیادی از کیفیت زندگی آنها تاثیر می پذیرد و عواملی مانند حمایت اجتماعی، منزلت اجتماعی و اعتماد اجتماعی می توانند بر آن اثرگذار باشند. ضمن اینکه این اثرگذاری در میان زنان در مقایسه با مردان شدت بیشتری دارد.

پژوهشگران می گویند: نتایج تحقیقات در ایران نشان میدهد که جامعه ایرانی اعتبار بالایی برای حرفه معلمی قائل نیست و حمایت های اجتماعی ناکافی از معلمان باعث شده است که از دهه ۶۰ شمسی به بعد، منزلت اجتماعی سایر مشاغل، بیشتر از حرفه معلمی باشد.

به گفته این پژوهشگران برای حفظ سلامتی معلمان می توان از راهکارهایی مانند در اختیار قرار دادن امکانات رفاهی و تفریحی، تلاش در جهت برابر کردن حقوق در مقایسه با دیگر کارمندان دولت، حمایت اجتماعی از معلمان در موقعیت های مختلف اجتماعی و جلب اعتماد و شفاف سازی مسائل بهره برد.

در انجام این تحقیق سید صمد بهشتی و محمد نوریان نجف آبادی؛ پژوهشگران جامعه شناسی دانشگاه یاسوج، با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بهار سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «عوامل اجتماعی مرتبط بر سلامت روان معلمان» در مجله دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی انتشار یافته است.

منبع:

1400/05/16
20:44:04
5.0 / 5
1249
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد