نکسترو
وزیر علوم:

نظارت و ارزیابی مؤسسات پژوهشی به هدفمندی آنها کمک می نماید

نظارت و ارزیابی مؤسسات پژوهشی به هدفمندی آنها کمک می نماید

به گزارش نکسترو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به این که یکی از توفیقات این دوره از وزارت، ورود به بحث نظارت و ارزیابی موسسات پژوهشی بوده است، اظهار داشت: این مهم به هدفمندی موسسات پژوهشی کمک شایانی می کند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی در هفدهمین جلسه شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت اظهار داشت: نظارت یکی از ارکان مهم حاکمیتی وزارتخانه است و باید مورد توجه قرارگیرد. نظارت و ارزیابی مؤسسات از رهاشدگی آنها جلوگیری می کند. این توفیق مرهون کوشش های مرکز نظارت و ارزیابی است که باید از آن تشکر کرد.
وی با اعلان اینکه در این دوره سعی کردیم به نتایج کار مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت بیشتر از گذشته دقت کنیم، اشاره کرد: گروه بزرگی متشکل از حدود ۱۰۰۰ نفر اعضای هیئت علمی در کشور با این مرکز همکاری می کنند و این یکی از بزرگترین شبکه های غیر متمرکز وزارت علوم است.
وزیر علوم در ادامه درباره گزارش ارزیابی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات اظهار نمود: اگر ارتباط بخش های ستادی با مراکز تحقیقاتی وابسته به ستاد بیشتر شود، این مؤسسه ها رشد و تعالی بیشتری می یابند و می توانند کمک بزرگی برای ستاد در تحقق اهداف وزارت باشند، ضمن این که اثربخشی آنها افزایش خواهد یافت. در این صورت هم اعضای هریک از مؤسسات احساس بالندگی خواهند داشت و هم ستاد در پیشبرد امور موفق تر خواهد بود. این داد و ستد فکری بین ستاد و مراکز پژوهشی وابسته به وزارت، جایگاه و اثربخشی آنها را زیاد می کند.
به گفته ی ایشان، انطباق عملکرد پژوهشگاه ها با اهداف پیش بینی شده می تواند کمک کننده باشد و در این راستا ارزیابی درونی در کنار ارزیابی بیرونی اثر مفیدتری خواهد داشت.
دکتر غلامی با اشاره به این که هیات امنا از ارکان اصلی برنامه ریزی مؤسسات است، اشاره کرد: توجه به سوابق مصوبات هیأت امنا و کارهای آن نیز بسیار مهمست و باید بررسی کرد هیئت های امنا چقدر در پیشبرد اهداف مؤسسات نقش داشته اند.
وی باتوجه به سناریوهای مطرح برای آینده این پژوهشگاه اشاره کرد: بحث ساماندهی مراکز پژوهشی و موسسات وابسته وزارت علوم باید صورت گیرد و این ساماندهی شامل ادغام، تجمیع و الحاق است که لازم است ارتباط وثیقی بین گزارش های ارزیابی و پروسه ساماندهی ایجاد شود.
ضرورت هدایت پژوهشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی به مسیر درست با ارزیابی های دوره ای
دکتر غلامعلی منتظر، رییس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارش ارزیابی جامع «پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران» اظهار نمود: یکی از خاصیت های این پژوهشگاه، دو کارکرد متفاوت آن یکی به لحاظ «پژوهشی» و دیگری «خدمات اطلاعاتی» است.
وی اهداف راهبردی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران را مدیریت اطلاعات علمی و فناورانه، مدیریت دانش، گسترش و اشاعه علوم و فناوری و عمومی سازی کاربرد فناوری اطلاعات دانست. در ضمن ۹ ماه گذشته، گروه ارزیابی وزارت با کمک هیئت نظارت استان تهران و با همکاری پژوهشگاه گزارش کاملی از ارزیابی ماموریت ها، کارکردها و عملکرد پژوهشگاه از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ آماده کرده اند.
به نقل از وزارت علوم، دکتر منتظر در تحلیل نتایج ارزیابی های این پژوهشگاه با اعلان اینکه در این تحلیل سه سناریوی «تفکیک»، «تمرکز» و «واگذاری» مطرح گردیده است، اظهار نمود: در سناریوی تفکیک، با هدف رفع اشکال ناهمسو بودن ماموریت های دوگانه پژوهشگاه، پیشنهاد جداسازی کارهای خدمات اطلاعاتی از کارهای پژوهشی ارائه شده است.
منبع:

1400/05/16
12:34:41
5.0 / 5
1102
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد