نکسترو
در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی انجام شد

افتتاح مرکز پژوهشی اسناد فرهنگی آسیا

افتتاح مرکز پژوهشی اسناد فرهنگی آسیا

به گزارش نکسترو مراسم افتتاح «مرکز پژوهشی اسناد فرهنگی آسیا»، ارتقای گروه پژوهشی «مطالعات قرآنی» به «مرکز پژوهشی مطالعات علوم قرآنی» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد و آخرین دستاوردهای این پژوهشگاه مورد رونمایی قرار گرفت.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، در این مراسم که بامداد امروز (چهارشنبه، 13 تیر) با حضور غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری دولت دوازدهم برگزار شد، دکتر حسینعلی قبادی؛ رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن تشکر از اساتید و پژوهشگران این مرکز ضمن اشاره به صعودی پنج پله ای پژوهشگاه در رتبه بندی جدید مراکز پژوهشی، اظهار نمود: در صورتیکه این شاخص ها دقیق تر شده و با کارکردهای علوم انسانی هماهنگ تر شود، صعود پژوهشگاه خیلی بیشتر از این پنج پله خواهد بود.

وی اظهار داشت: دوستان ما در این خصوص تحلیل مفصل کردند که گزارش آنرا خدمت دکتر رحیمی خواهیم داد. در نظام ارزیابی جامع تر، انشالله با عنایت به کارکردهای عظیم غیر صریح حوزه علوم انسانی که اثربخشی فراوانی دارد، صعود پژوهشگاه بیشتر هم خواهد بود.

وی فعالیتهای این پژوهشگاه را در هفت مولفه عمده دانست و اضافه کرد: برنامه مداری و تبعیت از اسناد بالادستی، توجه به علم نافع و منشور کاربردی سازی علوم انسانی، نگاه دانایی محور و درون زا و حرکت بر مبنای خرد جمعی، ترویجی سازی علوم انسانی و مساله جامعه مداری، حرکت همراه شبکه نخبگانی، کیفیت گرایی و ارتقای پژوهشگاه در حوزه بین المللی و توجه راهبردی به نظارت و ارزیابی بخصوص ارزیابی درونی، فعالیتهای عمده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بوده است.

قبادی اظهار داشت: محدود کردن قلمرو فعالیتهای بین الملل بسیار موثر بود. هفته های اخیر شاهد این بودیم که کارگاه های ما در فضای مجازی برای تمام دانشگاه های افغانستان برگزار شده و با استقبال فوق العاده و حضور ۱۱۱ نفره، این کارگاه ها درحال برگزاری هستند. این حرکت برای جمهوری اسلامی، تمدن ایرانی و تقویت زبان فارسی بسیار موثر است.

وی در مورد مراسم رونمایی امروز هم اظهار داشت: رونمایی های امروز شامل طرح های پژوهشگاه و پژوهشکده ها، طرح های اعتلا و طرح های شورای بررسی متون است و همینطور رونمایی از کتاب "اتصال به ریشه و انطباق با زمان" که شعار مرحوم استاد آیینه وند بوده، است. همینطور افتتاح مرکز علوم قرآنی و مرکز اسناد آسیایی را داریم. از تمام اعضایی که تا هم اکنون مرکز اسناد آسیا را حفظ کردند تشکر می کنم و امیدواریم باتوجه به دکتر ملایی و دانش و روحیه ای که دارند، در این مرکز شاهد جهش باشیم.

قبادی همینطور ضمن اشاره به الحاق بنیاد دانشنامه نگاری به پژوهشگاه علوم انسانی اضافه کرد: زمانی که این اتفاق افتاد؛ ابتدا تلاش کردیم که سرعت به نتیجه رساندن پروژه ها را در دستور کار قرار دهیم و شاهد جهشی در این حوزه بودیم. من شاهد این مورد بودم که مثلاً دانشنامه اقتصاد دست برخی بزرگان که بسیار دانشمند بودند ولی حقیقتاً زمان نداشتند، بود. من گفتم دست شما را می بوسم ولی نمی گردد پروژه ۱۵ سال طول بکشد و خیلی متواضعه خواهش کردم و مسئولین پروژه را عوض کردم و هم اکنون این پروژه به پایان رسیده است.

وی با بیان اینکه این الحاق سبب هم افزایی شده است، اظهار داشت: نکته دیگر این است که دانشنامه به دریای پژوهشگاه متصل و هم افزایی بوجود آمد و هم اکنون مشاهده می نماییم که هیچ جزیره ای وجود ندارد و فعالیت ها به صورت دریایی واحد است. معتقدم برای دانشنامه بسیار فرصت سازی ملی شد. هم اکنون بعنوان نمونه دانشنامه جامعه شناسی معاصر با همکاری شهرداری و وزارت ارشاد و ۳۰۰ خورده ای میلیون تومان پروژه جدید تعریف کردیم. وقتی دانشنامه به پژوهشگاه علوم انسانی آمد، توانست این فرصت را برای خودش خلق کند.

رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی خاطرنشان کرد: در مورد طرح اعتلا من به جد معتقدم که این طرح رویداد مهمی در تاریخ علوم انسانی کشور است. بسیار مساله محور و راهگشا و پیوند دهنده میان نظر و عمل است و به ضرص قاطع می گویم که منابع درسی علوم انسانی را عمیقاً غنی، روزآمد، بومی و علمی و روش مند می کند و شخصیت های مرجع در این پروژه فعالیت داشتند.

در ادامه برنامه دکتر آزیتا افراشی؛ سرپرست پژوهشکده دانشنامه نگاری پیرامون دانشنامه هایی که در پژوهشکده دانشنامه نگاری پژوهشگاه علوم انسانی تدوین شده است، گزارشی عرضه داد.

وی ضمن معرفی دانشنامه های «آموزش علمی کاربردی»، «دانشنامه آموزش عالی» و «دانشنامه مطالعات بین المللی ورزش» که امروز رونمایی شدند، عنوان نمود که دانشنامه نگاری بعنوان یک کار علمی گروهی و زمان بر مطرح است. این دانشنامه ها تنها بخشی از فعالیتهای پژوهشکده دانشنامه نگاری است و دانشنامه های دیگری هم در دست اجرا هستند.

افراشی اظهار داشت: دانشنامه آموزش های علمی کاربردی در سال ۱۳۹۶ شروع به کار کرد. امروز با ۱۰۱ مدخل و ۹۱۲ صفحه از آن رونمایی می شود. دانشنامه آموزش عالی که بخش نظام های آن امروز رونمایی می شود که ویراست دوم این بخش است. از سال ۱۳۹۲ شروع به کار کرده و زیرنظر شورای علمی انجام شده است. این ویراست با ۷۱ مدخل و نزدیک به هزار صفحه رونمایی می شود. دانشنامه دیگر ترجمه دانشنامه مطالعات بین المللی ورزش است که در سال ۱۳۹۵ شروع به کار کرده و امروز با ۹۹۶ مدخل و هزار و ۶۵۲ صفحه به جامعه علمی کشور تقدیم می شود.

همچنین دکتر جان اله کریمی مطهر؛ رئیس گروه زبان شناسی و زبان های خارجی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گزارشی در مورد کتاب هایی که شورای متون پژوهشگاه علوم انسانی در سالهای اخیر تدوین کرده است، گزارشی عرضه داد.

وی اظهار داشت: این شورا با مشارکت سه هزار نفر از اساتید دانشگاه های سراسر کشور در ۱۸ گروه تخصصی فعالیت دارد و لیست منشورات شورا به ۲۵۰ اثر رسیده است. پارسال ۴۰۰ کتاب ملی و ۱۰۰ کتاب جهانی توسط این گروه ها مورد نقد و بررسی قرار گرفته و ۳۵۰ یادداشت انتقادی و ۲۵۰ مقاله علمی پژوهشی در شورا آماده شد و ۱۲ شماره مجله علمی پژوهشی همچون مجله پژوهش های انتقادی که جزو موارد رونمایی امروز است انتشار یافته است. این نشریه در ارزیابی سال قبل رتبه الف را کسب کرده است. نشریه نقد هم هر کدام از گروه ها منتشر می کنند و دستاوردهای گروه ها از راه سامانه نقد پژوهشگاه قابل دسترسی است.

کریمی مطهر اظهار داشت: در رونمایی امروز از کتاب های شورای بررسی متون هم رونمایی می شود. این کتاب ها شامل کتاب های درآمدی بر فلسفه معاصر غرب، کتاب فرهنگ و رشد اقتصادی و کتاب بازنمایی هویت از نگاه دیگری، کتاب نظریه انتخاب عمومی، کتاب تاریخ ادبیات روسیه و مجموعه مقالات در مورد روسیه و کشورهای مشترک المنافع، کتاب هفتم کتاب زبان عربی و هویت ایرانی است. همینطور در دو کتاب هم به فعالیتهای شورای بررسی متون از منظر مدیریت دانش پرداخته شد: کارکرد شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی از منظر مدیریت دانش و تجربه و کتاب نظری بر شبکه نخبگانی علوم انسانی.

در آخر دکتر ملایی توانی، معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن تشکر از پژوهشگران و مسئولین این مرکز، اظهار نمود: از آغاز سال تا کنون حدود ۳۵ اثر انتشار یافته و حدود ۱۶-۱۷ اثر هم تا شهریور ماه منتشر خواهد شد. از این مجموعه چهار اثر دانشنامه ای بود که هر یک از آنها بسیار فاخر است و به اندازه ۲۰-۳۰ اثر زمان می برد. شش اثر از شورای متون رونمایی می شود و سال جاری هفت اثر سال جاری در حوزه طرح اعتلا انتشار یافته است. ۱۳ اثر از مجموعه همکاران داخل و خارج از پژوهشگاه انتشار یافته است. پنج اثر تجدید چاپ داریم و ۱۳ اثر آماده انتشار داریم که در هفته دولت رونمایی خواهد شد. این آثار در حوزه های مختلف و رشته های علوم انسانی هستند.

وی ابراز امیدواری کرد تا در دوره آینده امکان و شرایط بهتری فراهم گردد که این فرایند با سرعت بهتری دنبال شود و شاهد درخشش بیشتر پژوهشگاه علوم انسانی و به صورت کل علوم انسانی در ایران باشیم.

منبع:

1400/05/14
11:44:23
5.0 / 5
1013
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد