نکسترو

کاربرد اینترنت اشیاء در بانک خون

کاربرد اینترنت اشیاء در بانک خون

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران با انجام مطالعه ای چگونگی پیاده سازی تکنولوژی اینترنت اشیاء را در بانک خون بیمارستان بررسی کردند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، روزانه واحدهای خونی زیادی در اتاق عمل و بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها مصرف می ‏شود. عدم مصرف بهینه فرآورده های خونی، سبب هدررفت هزینه‏ ها و زحمات آماده ‏سازی این فرآورده پرارزش خواهد شد. فناوری اینترنت اشیاء (IoT) می تواند ابزار کارآمدی برای بهینه کردن فرآیند انتقال و مصرف خون باشد.

بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران با انجام یک طرح پژوهشی چگونگی پیاده سازی و استفاده از این فنآوری را در بانک خون یک بیمارستان مورد بررسی قرار دادند.

بررسی های این محققین نشان داد که بسته های خونی به علل مختلفی همچون مهارت نداشتن رزیدنت ها، گم شدن واحدهای خونی و عدم برنامه ‏ریزی مناسب، هدر می‏ روند. بنا بر این مدیریت بهینه فرایند مصرف فرآورده های خونی بسیار لازم است.

در این بررسی عنوان شد که برای پیاده سازی این فناوری، بیمارستان باید از اینترنت 5G استفاده نماید. همینطور برای پیاده سازی IoT یا اینترنت اشیاء، احتیاج به استفاده از حسگرهای ردیاب مثل شناسایی به وسیله فرکانس رادیویی (RFID)، حسگرهای حرارتی و حرکتی وجود دارد. این سنسورها بر روی بسته‏ های خونی و یخچال نگهداری فرآورده خونی نصب خواهند شد. در آخر هم معماری چهار لایه شامل 1-لایه حسگرها، 2- لایه انتقال 3- لایه پردازش 4- لایه اپلیکیشن عرضه شد.

پژوهشگران این مطالعه معتقدند که استفاده از اینترنت اشیاء سبب مصرف بهینه خون در بیمارستان ها خواهد شد و از هدررفت این کالای با ارزش جلوگیری می کند. همینطور به سبب اینکه داده‏ های زیادی توسط IoT تولید می شود، میتوان با انجام تحلیل های پرارزش داده‏ ها و داده کاوی، مصرف خون را بهینه تر کرد.
نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «مطالعه و بررسی چگونگی بهره مندی از فناوری IOH در مدیریت جریان محصولات خونی در بانک خون بیمارستان» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و محمد مهدی سپهری، روح انگیز اسدی، پژمان شادپور و محمود متین پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران، در انجام این طرح پژوهشی مشارکت داشتند.


منبع:

1400/05/13
22:48:32
5.0 / 5
1302
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد