نکسترو

آگاهی از فعالیت نورون ها در مغز با دستگاه بی سیم کوچک

آگاهی از فعالیت نورون ها در مغز با دستگاه بی سیم کوچک

به گزارش نکسترو محققان دانشگاه آریزونا موفق به توسعه روشی شده اند که قادر به درخشان کردن سلول های خاصی در مغز است و با بهره گیری از آن میتوان فعالیت و تحریک سلول های مغزی را مشاهده کرد.به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، هرچه در مغز روی می دهد نتیجه ارسال و دریافت سیگنال ها توسط سلول های عصبی است که مکانیسم دقیق آن توسط پژوهشگران درک نشده است. تمام رفتارهای ارادی و غیر ارادی ما نتیجه همین پروسه پیچیده است.
پژوهشگران بمنظور مشاهده و درک مکانیسم سلول های عصبی تحقیقات گسترده ای را در سراسر جهان در دست دارند. یکی از این گروه ها در دانشگاه آریزونا قرار دارد که ابزار جدید را برای توسعه روشی به نام اپتوژنتیک فراهم نموده اند.
در این روش نور به نورون ها تابیده می شود تا فعالیت آنان تحریک یا سرکوب شود. آزمایش های اپتوژنتیک با هدف درک نحوه فعالیت مغز انجام می شود و درمان بیماریهای انحطاطی سیستم عصبی را فراهم می آورد. با بهره گیری از اپتوژنتیک امکان کسب اطلاعات از فعالیت سلول های مغزی، بدون نفوذ به جمجمه و بافت مغز امکان پذیر می شود و بسیار باارزش است.
پژوهشگران بمنظور توسعه این روش از یک پروتئین حساس به نور بهره برده اند که به نورون های خاصی در مغز متصل می شود.
سپس از دستگاه کوچکی برای ارسال پالس های نوری به نوروها استفاده می شود. این دستگاه بی سیم به ضخامت یک ورق کاغذ است و قطر آن نصف یک سکه بوده و زیر پوست بصورت کاملا غیرتهاجمی کاشته می شود. با بهره گیری از این روش سلول های خاصی روشن (درخشان) می شوند و فعالیت آنان بسادگی قابل مشاهده می باشد.
این روش کم هزینه و غیرتهاجمی برای درمان خیلی از بیماریهای عصبی کاربرد دارد.
نتایج این مطالعه در نشریه PNAS انتشار یافته است.منبع:

1400/05/11
22:19:03
5.0 / 5
1088
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد