نکسترو
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت خبر داد

تا سقف 600 میلیون تومان پشتیبانی از پژوهش های بین رشته ای حوزه سلامت

تا سقف 600 میلیون تومان پشتیبانی از پژوهش های بین رشته ای حوزه سلامت

به گزارش نکسترو معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از نخستین فراخوان مشترک طرح های پژوهشی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور و موسسه توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران، اظهار داشت: در این فراخوان تا سقف 600 میلیون تومان از پژوهش های پذیرفته شده حمایت خواهد شد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر فرید نجفی امروز در مراسم تبادل تفاهم نامه همکاری صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور و موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران و رونمایی از نخستین فراخوان مشترک طرح های پژوهشی که با حضور دکتر ایمان افتخاری، رییس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران بصورت آنلاین برگزار شد، با اشاره به کارهای عمده موسسه نیماد در پشتیبانی از پژوهش های حیطه علوم پزشکی کشور اظهار داشت: یکی از این فعالیت ها همکاری با گرنتینگ بادی های داخل کشور بود تا کارهای این موسسه با تمام موسساتی که نماینده پژوهش و فناوری در کشور می باشند، هم سو شود. این اقدامات در مورد گرنتینگ بادی های خارج از کشور نیز از قبل وجود داشته است و نگاه ما به این سمت است که این همکاری ها توسعه پیدا کند. در همین هفته نیز یک برنامه مشترک با یکی از گرنتیگ بادی های کشور آلمان داریم.

وی افزود: بخش دیگری از کارهای نیماد، رفتن به سمت سازمان های سیاست گذار در حیطه سلامت در کشور بود. شناسایی نیازهای این سازمان ها و قرار دادن نیازها در تحقیق و توسعه و فراخوان های پژوهشی، به حل این مشکلات کمک می نماید. قسمتی از اعتبار مورد نیاز این فراخوان ها را سازمان های سیاست گذار تامین اعتبار می کردند و قسمتی توسط نیماد تامین می شد.

نجفی اشاره کرد: اگر بنا بر این است که تحقیقات و فناوری در کشور از تحقیقات دانشگاهی به سمت تحقیقات ملی و از تحقیقات ملی به سمت ایجاد فناوری برود، چاره ای نداریم جز اینکه اکوسیستم تحقیقات و فناوری در کشور کاملا بطور ساختارمند به یکدیگر متصل شود و اهداف مشخصی را دنبال کند.

وی اضافه کرد: در این برنامه که با هم سویی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران بوجود آمد، نگاه ما به سمت حیطه هایی بود که ما در آن هم گرا هستیم تا بتوانیم به یکدیگر کمک نماییم و یک هم افزایی در این حیطه داشته باشیم.

نجفی اشاره کرد: برای حل مشکلات کشور در بخش های مختلف و برای حرکت در لبه دانش، باید تمام افراد برجسته در حیطه های مختلف کنار هم قرار بگیرند و موسساتی وجود داشته باشند که از این هم گرایی حمایت کنند.

وی مبلغ حمایتی از پژوهش های پذیرفته شده در این فراخوان را تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان عنوان نمود و افزود: یک ۳۰۰ میلیون تومان از جانب نیماد و یک ۳۰۰ میلیون تومان از جانب صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران، تامین خواهد شد.

رئیس موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی، پنج حوزه پژوهشی پذیرفته شده در این فراخوان را به شرح زیر اعلام نمود:

- پژوهش های حوزه فرآورده های سلامت محور (دارو، کاشتنی ها، تجهیزات پزشکی، ابزارهای تشخیص، بیوسنسورها، میکروربات، بیونیک و پوشیدنی ها)

- استفاده از هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، ابرداده ها، در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها

- آلاینده های محیط زیستی (شناسایی / ارزیابی اثرات / کنترل آلاینده ها)

- بایو متریال در پزشکی و مهندسی بافت، پرینتر، جوهرهای زیستی و محصولات سه بعدی

- بهداشت مواد غذایی و پروبیوتیک

وی افزود: ما در این حیطه ها و در بحث سلامت، به شدت نیازمند کمک رشته های خارج از علوم پزشکی هستیم. در فراخوان های آتی، بر حسب نیاز کشور و بر حسب علاقه مندی که در دوسوی این تفاهم نامه وجود دارد، ممکنست حیطه های دیگری نیز اضافه شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، یکی از نقاط قوت این برنامه را الزام بر حضور دانشجوی پسادکترا عنوان نمود و اظهار داشت: این مساله خیلی کمک می نماید به اینکه پژوهشگران جوان در کنار افرادی که صاحب سبک هستند، در کشور قرار بگیرند و از این گرنت استفاده کنند.

نجفی ضمن دعوت از پژوهشگران حیطه علوم پزشکی و از پژوهشگران سایر واحدهای دانشگاهی کشور در وزارت علوم و از همه موسسات آموزشی و پژوهشی کشور جهت شرکت در این فراخوان، اظهارامیدواری کرد که با شناسایی مشکلات کشور و شناسایی ابرترندهایی که نیاز کشور برای بحث مرجعیت علمی است، پژوهشگران رشته های مختلف در کنار هم قرار بگیرند تا اتفاق خوبی را در آخر شهریور ماه شاهد باشیم.

وی در آخر عنوان کرد: امیدواریم بخش هایی مثل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از این حرکت هم گرایانه حمایت کنند و کمک ویژه ای به این بحث داشته باشند تا این اقدامات به یک جریان اصلی در کشور تبدیل گردد. گرنتیگ بادی ها و حمایت کننده های بخش پژوهش و فناوری در کنار یکدیگر و بصورت هم جهت از تحقیقات حمایت کنند.

راهنمای متقاضیان فراخوان گرنت مشترک مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران و صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور

منبع:

1400/05/10
12:57:32
5.0 / 5
1071
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد