نکسترو
در یك بررسی ۲۰ ساله عنوان شد

پنج میلیون مرگ ومیر در سراسر دنیا به سبب دمای هوا

پنج میلیون مرگ ومیر در سراسر دنیا به سبب دمای هوا

نکسترو: در پژوهش مشترک دکتر علیرضا انتظاری، عضو هیات علمی گروه آب و هواشناسی و ژئومرفولوژی و دکتر فاطمه میوانه، محقق پسادکتری دانشگاه حکیم سبزواری با پژوهشگران استرالیایی تحلیل جهانی و منطقه ای و ملی مرتبط به دمای نامطلوب محیط با مرگ و میر از سال 2000 تا 2019 طی یک مدل سازی بررسی گردید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، برای مدل سازی، داده های سری زمانی مربوط به مرگ و میر (۱۳۰ میلیون مرگ و میر در سراسر جهان) و دمای محیط از ۷۵۰ مکان در ۴۳ کشور و پنج متا پیش بینی در یک شبکه بندی جمع آوری و بوسیله استراتژی تجزیه و تحلیل سه مرحله ای ارتباط درجه حرارت و مرگ و میر برای هر مکان با بهره گیری از رگرسیون سری زمانی اجرا و یک مدل رگرسیون چند متغیره بین برآوردهای خاص مکان و پیش بینی های مرگ و میر طراحی شد.

شبکه بندی ها برمبنای تقسیمات منطقه ای سازمان ملل مد نظر قرار داده شده است. حدود ۵ میلیون از مرگ و میرها در سراسر جهان (۸.۵۲ درصد در رابطه با دماهای نامطلوب حداقل و ۹۱ درصد در رابطه با دماهای نامطلوب حداکثر) در نتیجه درجه حرارت های نامطلوب رخ داده است.

نتایج همین طور گویای این واقعیت است که به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۷۴ مرگ و میر ناشی از اقلیم وجود داشته که از حیث پراکنش جغرافیایی متفاوت بوده است. حدود ۴۹ درصد از این مرگ و میرها متعلق به آسیا بوده است. در اروپای شرقی بیشترین میزان مرگ و میر بیش از اندازه مربوط به گرما و در جنوب صحرای آفریقا بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از سرما است.

از سال ۲۰۰۰-۲۰۰۳ تا ۲۰۱۶-۲۰۱۹، نسبت جهانی مرگ و میر ناشی از سرما با ۰.۵۱- درصد تغییر کرده و نسبت مرگ و میر جهانی ناشی از گرما ۰.۲۱ درصد بالا رفته است که منجر به کاهش خالص نسبت کلی مرگ و میر می شود. بیشترین کاهش در میزان کلی مرگ و میر در جنوب شرقی آسیا رخ داده است.

همچنین نتایج حاصل از این پژوهش بین المللی در مقاله ای با عنوان: Global، regional، and national burden of mortality associated with non-optimal ambient temperatures from 2000 to 2019: a three-stage modelling study در نشریه The Lancet Planetary Health از مجموعه نشریات The Lancet(IF: 79.321) که دارای ضریب تاثیر ۱۹.۱۷۳ و در ردیف مجلات Q1 است، به چاپ رسید.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، لینک این مقاله بوسیله آدرس اینترنتی زیر قابل دسترسی است:

https: //doi.org/10.1016/S2542-5196(21)00081-4

منبع:

1400/05/06
22:58:57
5.0 / 5
1403
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد