نکسترو

گسترش همكاری پژوهشگاه علوم انسانی با فرهنگستان هنر

گسترش همكاری پژوهشگاه علوم انسانی با فرهنگستان هنر

نکسترو: تفاهم نامه همکاری بین پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و فرهنگستان هنر در نشستی با حضور دکتر قبادی، رییس پژوهشگاه و دکتر بهمن نامور مطلق، رییس فرهنگستان هنر و تعدادی از مدیران دو مجموعه طی نشستی منعقد شد و در آن بر لزوم توجه به گسترش همکاری در زمینه های مختلف هنر و علوم انسانی تاکید شد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر قبادی در ابتدای این جلسه با ارائه گزارشی از کارهای علمی و پژوهشی این پژوهشگاه و ظرفیت های آن، ازجمله شبکه نخبگانی، تشکیل معاونت کاربردی سازی و فرهنگی، ظرفیت های پژوهشکده دانشنامه نگاری، جامعیت پژوهشکده های مختلف و نیز توانایی اعضای هیأت علمی برای انجام پژوهش در زمینه های بین رشته ای اظهار نمود: ارتباط دو حوزه علوم انسانی و هنر می تواند در حفظ و معرفی مفاخر و میراث مادی و معنوی و تمدنی ایران مؤثر باشد. هم افزایی این دو حوزه می تواند تمدن را پویا و زنده نگه داشته و به گفت و گو وادارد و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در امتداد وظایف و ماموریت های سازمانی در سالیان گذشته همیشه نگاه ویژه ای به موضوع هنر و مطالعات بین رشته ای داشته است. وجود تحقیقات و مطالعات باارزش در سالیان اخیر نشان از اهمیت و توجه به این حوزه مطالعاتی در این پژوهشگاه دارد.

وی تعامل و همکاریهای مشترک میان نهادهای علمی و هنری به ویژه فرهنگستان هنر را امری مغتنم شمرد.

در ادامه دکتر نامور مطلق، رییس فرهنگستان هنر نیز با اشاره به جای خالی مطالعات بین رشته ای خصوصاً فلسفه هنر یا جامعه شناسی هنر، طراحی و برگزاری رویدادهای مشترک میان پژوهشگاه و فرهنگستان را ضروری دانست و تاکید کرد: کار فرهنگستان سیاست گذاری و الگوسازی است. ضمن استخراج الگوهای خوب باید به کمک نقد، این الگوها را تقویت نماییم. برخلاف تکنولوژی و علم، حوزه علوم انسانی و هنر نمی تواند به واردات امید داشته باشد و این دو حوزه به سبب نقشی که در هویت سازی و فرهنگ دارند، باید مولد و تولیدکننده باشند. در فقدان این دو، هویت مخدوش می شود. اگر در زمینه هنر بخواهیم به آفرینش و خلق نایل شویم، ناگزیر باید با حوزه های علوم انسانی و اجتماعی ارتباط داشته باشیم تا به تألیف و خلق مؤلف دست یابیم. علوم انسانی می تواند به تغذیه هنر کمک و یاری رساند. امیدواریم با همکاریهای آتی به ویژه در مطالعات بین رشته ای بتوانیم رویدادهای مشترکی داشته باشیم که با شناسایی سلیقه و ذائقه زیباشناسی جامعه و نقد این وضعیت بتوانیم با الگوسازی و تقویت الگوها، سلیقه جامعه را ارتقاء بخشیم.

بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در آخر این جلسه تفاهم نامه همکاری میان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و فرهنگستان هنر به امضا رسید.

منبع:

1400/04/24
11:52:57
5.0 / 5
927
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد