نکسترو

اعلام نتایج رتبه بندی پژوهشگاه ها

اعلام نتایج رتبه بندی پژوهشگاه ها

به گزارش نکسترو رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری اظهار داشت: نتایج رتبه بندی پژوهشگاه ها در سال 99-98 که با تصویب وزارت عتف، توسط گروه رتبه بندی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) انجام شده است، منتشر گردید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی اظهار نمود: موسسه استنادی علوم (ISC) از اواخر سال ۹۸ با ابلاغ رسمی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عملا ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور را با شاخص ها و معیارهای مصوب کارگروه تخصصی رتبه بندی در وزرات علوم شروع کرد. هرچند در طول ۱۰ سال قبل رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور توسط گروه رتبه بندی (ISC) انجام می شد، ولی در سال ۹۹ رتبه بندی و ارزیابی پژوهشگاه ها و دانشگاه های دولتی تحت نظارت وزارت علوم با معیارها و فاکتورهای جدید و نیز روش­ شناسی کاملا متفاوت نسبت به قبل و نیز با هماهنگی و نظارت کامل کارگروه تخصصی رتبه بندی در وزرات عتف توسط (ISC) انجام گرفت.
وی اظهار نمود: اطلاعات مورد نیاز رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی از سه طریق جمع آوری شده است؛ اطلاعات پژوهشی که جمع آوری آن بر عهده گروه رتبه بندی موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) است، خوداظهاری دانشگاه ها که بوسیله تکمیل پرسشنامه الکترونیکی رتبه بندی توسط رابطین در دانشگاه ها به دست می ­آید و نیز برخی اطلاعات آموزشی که بوسیله وزارت علوم یا سازمان های زیر مجموعه در اختیار گروه رتبه بندی قرار داده می شود.
وی ادامه داد: به سبب ماهیت متفاوت مراکز آموزشی و پژوهشی و تفاوت در ماموریت­ ها، ضرایب معیارها و شاخص ­ها در رتبه بندی دانشگاه­ ها و پژوهشگاه­ ها متفاوت می باشد. با اهمیت ترین تفاوت در معیار آموزش است که ضریب آن برای پژوهشگاه­ ها صفر در نظرگرفته است. جدول زیر وزن هر معیار در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها را نشان میدهد. در سایر شاخص ­ها و زیرشاخص ­ها هم تفاوت هایی وجود دارد که در روش شناسی مندرج در سایت رتبه بندی بصورت کامل ارائه شده است.


دهقانی افزود: در رتبه بندی پژوهشگاه ­ها در سال ۹۹-۹۸، ۳۰ پژوهشگاه حضور دارند که از این تعداد ۱۹ پژوهشگاه از پژوهشگاه­ های وابسته به وزارت علوم هستند. بر این اساس نتایج نیز بر طبق همین تقسیم بندی اعلام شده است. به این شکل که یک رتبه بندی با نام درهمکرد اعلام شده است که تمامی ۳۰ پژوهشگاه را با هم رتبه بندی می کند و یک رتبه بندی شامل پژوهشگاه­ های وزارت عتف است که ۱۹ پژوهشگاه با هم رتبه بندی شده اند. در این رتبه بندی قابلیت فیلترکردن نتایج، برمبنای تقسیم بندی وزارت علوم که شامل ۴ گروه علوم انسانی و معین وزارت عتف، علوم بین رشته ­ای، علوم پایه و تجربی تخصصی می­ شود، وجود دارد.
رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) در ادامه اظهار داشت: در هر دو بخش درهمکرد و پژوهشگاه های وزارت علوم، باتوجه به نزدیک بودن امتیازات، بازه ­های رتبه ای، بجای رتبه مطلق پیشنهاد و اجرا شده است. بر این اساس، همه پژوهشگاه های حاضر در رتبه بندی بصورت بازه­ مشخص محاسبه و در هر بازه بصورت الفبایی اعلام شده است. لازم به ذکر است بازه های رتبه ای ۵ تایی برای پژوهشگاه ها درنظر گرفته شده است.
به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)،، وی ادامه داد: پژوهشگاه ها می توانند با مراجعه به پروفایل خود جزییات عملکرد را در هر شاخص ملاحظه کنند، ضمنا نتایج رتبه بندی در وب سایت رتبه بندی به آدرس https: //ur.isc.ac برای عموم دردسترس است و روش شناسی آن نیز بصورت واضح در همین وبگاه قرار داده خواهد شد.
نتایج رتبه بندی پژوهشگاه ها در سال ۹۹-۹۸ در جداول زیر آورده شده است.


منبع:

1400/04/23
19:24:11
5.0 / 5
1162
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد