نکسترو

تولید دستگاه الكتروكاردیوگراف ایرانی در چارچوب طرح كلان ملی

تولید دستگاه الكتروكاردیوگراف ایرانی در چارچوب طرح كلان ملی

به گزارش نکسترو دستگاه الکتروکاردیوگراف ایرانی در چارچوب طرح کلان ملی بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان با ۷۰درصد داخلی سازی طراحی، تولید و به بازار ارائه شد.


به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دستگاه الکتروکاردیوگراف، ابزاری است که برای سنجش ضربان قلب و تبدیل آن به سیگنال های الکتریکی به کار می رود؛ و فناوری پیشرفته ای دارد. به کمک این تجهیز پزشکی میتوان سیگنال های الکتریکی حاصل از فعالیت قلب را با سنجش و اندازه گیری این سیگنال ها در نواحی مختلف بدن اندازه گیری و تحلیل کرد.
بومی سازی دانش فنی در ساخت تجهیزات پزشکی بخصوص در تقویت کننده های سیگنال حیاتی و پردازش سیگنال های دیجیتال و منابع تغذیه و نبود نمونه ایران ساخت از خصوصیت های این طرح کلان ملی فناوری است.
با توجه به اهمیت فناورانه دستگاههای الکتروکاردیوگراف، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تولید این محصول دانش بنیان حمایت کرد و نمونه ایران ساخت این دستگاه با بیشتر از ۷۰ درصد داخلی سازی با کمک یک شرکت دانش بنیان داخلی به مرحله تولید رسید.
حمیدرضا خردیان مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: قیمت تمام شده پایین تر و رفع نیاز مراکز درمانی به این محصول ایران ساخت مهم ترین انگیزه ساخت این دستگاه است، بیشتر از سه هزار نمونه از الکتروکاردیوگراف ۱۲ کاناله ایران ساخت، در مراکز درمانی متعدد سراسر کشور نصب شده و درحال خدمت رسانی است.
این فعال فناور، هزینه پایین تر از نمونه خارجی و پیشگیری از خروج ارز را نتیجه تحقق این طرح کلان ملی فناورانه دانست و اضافه کرد: در این شرکت دانش بنیان سعی کردیم زمینه را برای ورود به بازارهای جهانی و گسترش سبد محصولات برای ارتقا و افزایش سهم خود در بازار فراهم نماییم.
برخورداری از خصوصیت های فراتر از نمونه خارجی
دستگاه خارجی الکتروکاردیوگراف از قطعاتی استفاده می نماید که تنها چند کشور آمریکایی و اروپایی قادر به تولید آن هستند. در نمونه ایران ساخت تمامی بوردهای الکترونیکی شامل تغذیه، مدارها، درایو چاپگر حرارتی، تقویت کننده ها و نرم افزارها در داخل کشور طراحی و اجرا شده است.
قیمت تمام شده این دستگاه با ۵۰درصد نمونه خارجی حتی با نمونه های چینی قابل رقابت است. به قول مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تولید ایران ساخت سبب شد ضمن کاهش قیمت تمام شده، خیلی از مراکز درمانی بتوانند از این دستگاه بهره مند شوند و سلامت جامعه ارتقا یابد.
با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زمینه برای ساخت دستگاه و ساخت قالب ها فراهم گشته است و این دستگاه با دریافت استاندارد اروپایی راه خویش را به سمت بازار جهانی و صادراتی هموار کرده است.
در حال حاضر برای تولید ۱۰۰ نمونه از این دستگاه در گام نخست حمایت مالی و توسعه بازار صورت گرفته است. یکی از نگاههای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پشتیبانی از طرح های اولویت دار و فناورانه کشور، در چارچوب طرح کلان ملی فناوری است و این حمایت در چارچوب تولید، تجاری سازی، توسعه بازار و حمایت کشور از ساخت داخل صورت می گیرد.
حوزه سلامت یکی از اصلی ترین اقدامات مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که بر این اساس سال قبل ۲۱ طرح کلان در این حوزه در مرکز مورد حمایت قرار گرفت.


1400/04/22
21:22:35
5.0 / 5
1142
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد