نکسترو

ساخت دستگاه تصفیه پساب ایرانی با هم افزایی فناوری پلاسما و كویتاسیون

ساخت دستگاه تصفیه پساب ایرانی با هم افزایی فناوری پلاسما و كویتاسیون

یک شرکت نانویی با هم افزایی فناوری پلاسما و کویتاسیون دستگاه تصفیه پساب تولید کرد که سبب تخریب میکروارگانیزم ها، ترکیبات آلی آلاینده و ترسیب فلزات سنگین موجود در آب می شود.


به گزارش روز شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، دستگاه تصفیه پساب مبتنی بر هم افزایی فناوری پلاسما و کویتاسیون بمنظور تصفیه انواع پساب ها و بازچرخانی آنها جهت استفاده مجدد طراحی و تولید شده است.
این دستگاه بر طبق هم افزایی دو فناوری پلاسما و کاویتاسیون سبب تخریب میکروارگانیزم ها، ترکیبات آلی آلاینده و ترسیب فلزات سنگین موجود در آب می شود. از مزایای این دستگاه می توان از توانایی تخریب مواد بسیار پایدار، حجم کم فضای اشغالی پروسه تصفیه، استفاده نکردن از مواد شیمیایی، کاهش هزینه در مقایسه با روش های مشابه، حذف فلزات سنگین و کاهش تولید لجن حجمی نام برد.
در این دستگاه از ترکیب دو فناوری پلاسما و کویتاسیون برای تصفیه استفاده می شود. فناوری پلاسما در حقیقت بهره گیری از تخلیه الکتریکی ولتاژ بالا با ایجاد نقاط پرانرژی درون آب با بهره گیری از رژیم های پلاسمایی همچون تخلیه آرک، تخلیه تابان و تخلیه تاریک بصورت پالسی بدون افزایش دمای توده سیال نسبت به حالت های معمول است که کاهش مصرف انرژی و افزایش توان تخلیه در زمان کوتاه را در پی خواهد داشت.
فناوری کویتاسیون با بهره گیری از ماژول های ایجاد کویتاسیون (اریفیس پلت، ونتوری، روتاری و گردابی) و ایجاد اختلاف فشار، موجب ایجاد حفرات ماکرو/ میکرو شده و با انفجار آنها نقاط پرانرژی تولید می شود.
در این دستگاه بخش پلاسمای پالسی با ایجاد تخلیه الکتریکی درون آب، محیطی مستعد برای تخریب آلاینده ها فراهم می آورد. رادیکال هیدروکسیل اکسنده که بسیار قوی است در این مرحله تولید می شود ولی در روش های معمول بخش زیادی از آن تأثیر اکسندگی خودرا نمی گذارد. به طور معمول بخش زیادی از حفرات تولیدی در بخش کویتاسیون بدون انفجار در راه آب قرار می گیرند، با هم افزایی پلاسما و کویتاسیون و کنترل شرایط و هندسه ترکیبی، راندمان افزایش خواهد یافت.
تخریب و خنثی سازی آلاینده های آلی حاصل از فاضلاب های صنعتی، معادن، خانگی، تصفیه پساب های بیمارستانی حاوی ترکیبات خطرناک، تصفیه آب های آلوده و سمی به فلزات سنگین و میکروارگانیزم ها همچون موارد مورد استفاده از این دستگاه است.


1400/04/20
22:45:57
5.0 / 5
1021
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد