نکسترو

معاونت علمی برای طرح های تولید تار فیبرنوری فراخوان داد

معاونت علمی برای طرح های تولید تار فیبرنوری فراخوان داد

به گزارش نکسترو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در حوزه محصولات فیبر نوری، شرکتهای دانش بنیان را جایگزین وارد کنندگان قدیمی خواهد نمود و به این منظور فراخوان داده است.


بر اساس گزارش روز شنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت توانیر در نظر دارد از راه یکی از شرکتهای زیرمجموعه نسبت به خرید تار فیبر نوری ساخته شده توسط متخصصین داخلی اقدام نماید.
علاقه مندان تا ۳۱ تیرماه ۱۴۰۰ فرصت دارند طرح های خویش را ارسال نمایند.
آنها می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت مراکز و موسسات شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رجوع کنند.
یکی از وابستگی های کلیدی کشور در حوزه های ارتباطی و صنایع، تولید تارفیبر نوری است که با اعمال تحریم ها و بروز نوسانات ارزی، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان آن گرفتار مشکل شده اند.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صنعت زیرساخت ارتباطی کشور برای توسعه پایدار ارتباطات، در حوزه محصولات کلیدی مانند فیبر نوری، شرکتهای دانش بنیان را جایگزین وارد کنندگان قدیمی خواهد نمود.
فیبر نوری رشته باریک و بلندی از یک ماده شفاف مثل شیشه یا پلاستیک است که می تواند نوری را که از یک سر به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند.
فیبر نوری دارای پهنای باند بسیار بالاتر از کابل های معمولی است و با آن میتوان داده های تصویر، صوت و داده های دیگر را به سادگی با پهنای باند بالا تا ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد.
امروزه مخابرات نوری، به علت پهنای باند وسیع تر در مقایسه با کابل های مسی، و تأخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره ای از مهم ترین ابزار انتقال اطلاعات به حساب می آید.
در سال ۱۳۶۷، کارخانه تولید فیبر نوری در یزد به بهره برداری رسید. عملاً در سال ۱۳۷۳ تولید فیبر نوری با ظرفیت ۵۰ هزار کیلومتر در سال در ایران شروع شد.
با توجه به اهمیت این محصول در توسعه زیرساخت های کلیدی کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از همان ابتدا پلی منسجم میان صنعت و کارفرمایان بزرگ این حوزه و شرکتهای نوآور، خلاق و دانش بنیان ایجاد کرد تا پاسخگویی نیازهای فناورانه این محصول باشند.
فیبر نوری در مقایسه با سایر بسترهای ارتباطی از مزایای فراوانی برخوردار است، همچون این مزایا میتوان به ابعاد و وزن کوچکتر، پهنای باند بسیار بالاتر، قیمت پایین تر، افت کمتر، عدم تداخل، مصرف انرژی کمتر، پایداری بالاتر و مانند آن، اشاره نمود.
با توجه به تحولات سریع دنیای ارتباطات در جهت گذر انتقال اطلاعات از شبکه های مسی به سمت شبکه های فیبر نوری از یک سو و کاربردهای روزافزون و زیر ساختی فیبر نوری در صنایع مختلف کشور مانند مخابرات، برق، نفت و گاز و پزشکی از طرفی، بومی سازی تولید تار نوری می تواند باعث شود کل فرایند تولید انواع مختلف کابل های فیبر نوری در داخل کشور بومی شود.
منبع:

1400/04/19
23:53:24
5.0 / 5
1091
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد