نکسترو
در قالب یك پژوهش بررسی شد

تجارب زنان خانه دار در قرنطینه كرونا

تجارب زنان خانه دار در قرنطینه كرونا

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران با انجام یک پروژه تحقیقاتی، تجارب زنان خانه دار را در قرنطینه کرونا مورد مطالعه قرار دادند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، اجرای قرنطینه و خانه نشینی در رابطه با کووید- ۱۹ نقش ها و وظایف زنان را با تغییرات گسترده و چالش هایی جدید مواجه کرده است. بر همین مبنا پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران با انجام یک طرح تحقیقاتی تجارب زنان خانه دار ایرانی را در دوران قرنطینه کرونا بررسی کردند.

بعد از تحلیل داده ها، چهار مقوله اصلی شامل مشکلات فردی، خانوادگی، اجتماعی و استراتژی های مقابله با محدودیت های قرنطینه را شناسایی نمودند. موارد در رابطه با مشکلات فردی شامل؛ مشکلات بهداشتی شخصی، زندگی توأم با ترس و نگرانی، سلامت روان پایین، به هم خوردن تعادل و عادات سبک زندگی، اعتیاد به اینترنت، مشکلات خانوادگی شامل؛ خشونت و درگیری در خانواده، تنش در مدیریت اعضای خانواده، به هم خوردن وضعیت تحصیلی و اقتصادی اعضای خانواده، تشدید وظایف و نقش های خانگی، مشکلات اجتماعی شامل نادیده گرفتن رسوم اجتماعی، محدودیت دسترسی به فضای مجازی، انزوای اجتماعی و استراتژی های مقابله با محدودیت های قرنطینه و کرونا شامل؛ معنویت گرایی، تقویت روابط خانوادگی، تقسیم وظایف بین اعضای خانواده، استفاده بهینه از فراغت، استفاده مثبت از فضای مجازی، توسعه مهارت های فردی بود.

نتایج مطالعه نشان داد زنان چالش های مختلفی را در قرنطینه تجربه و برای سازگاری با آن تلاش می کنند. به قول پژوهشگران این تحقیق؛ افزایش دانش و سواد سلامت مردم، آموزش روش های مقابله با استرس و سازگاری با سبک زندگی جدید، آموزش مهارت های کنترل خشونت و سازگاری با شرایط قرنطینه، در کنار تقویت و آموزش استراتژی های به کارگرفته شده توسط زنان، باید مد نظر قرار گیرند.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «تبیین تجارب زنان خانه دار ایرانی در دوران قرنطینه در رابطه با کرونا: یک مطالعه کیفی» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و ندا سلیمان وندی آذر، سید فهیم ایراندوست، سینا احمدی و جواد یوسفی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران در انجام این مطالعه مشارکت داشتند.

منبع:

1400/04/09
21:52:56
5.0 / 5
1249
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد