نکسترو

10 كشور اول در ثبت پارسا كدامند؟

10 كشور اول در ثبت پارسا كدامند؟

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، دانشگاه های با بیشترین درخواست همانندجویی و 10 کشور نخست در ثبت پارسا را در شش ماهه دوم سال 1399 اعلام نمود.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، بر پایه قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی (مصوب سال ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی) و آئین نامه اجرایی آن (مصوب سال ۱۳۹۸ هیئت وزیران)؛ همه دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، و مؤسسه های آموزش عالی، پژوهشی، و فناوری کشور باید تمام متن پیشنهاده ها (پروپوزال ها) و رساله ها و رساله های (پارساهای) دانشجویان و دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی خویش را که بدون طبقه بندی هستند، در سامانه های پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) همانندجویی و ثبت کنند.

برای انجام این قانون، ایرانداک سامانه «همانندجو» را در نشانی TIK.IRANDOC.AC.IR با پشتوانه روز افزون تمام متن بیشتر از ۳۷۰ هزار پارسا، ۸۸ هزار پیشنهاده و ۲۶۵ هزار مقاله در دسترس همه دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور گذارده است که حالا نزدیک به ۴۲ هزار استاد و بیشتر از ۱۹۵ هزار دانشجو در آن عضو هستند.

در میان مؤسسه های عضو این سامانه؛ دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تهران، و دانشگاه خوارزمی رتبه های نخست تا سوم همانندجویی را در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ به دست آورده اند. جدول زیر شمار درخواست های همانندجویی را برای ۱۰ دانشگاه نخست نشان داده است.در میان نشریه های علمی عضو این سامانه؛ نشریه فقه و مبانی حقوق اسلامی، نشریه های دانشگاه جامع امام حسین (ع)، و نشریه پژوهش های کاربردی روان شناختی رتبه های نخست تا سوم همانندجویی و همایش ملی پژوهش های نوین دانشگاهی در هنر معماری و عمران، کنگره ملی مهندسی عمران دانشگاه شیراز، و کنگره ملی مهندسی عمران دانشگاه صنعتی سهند هم در بین همایش های عضو سامانه، بالاترین رتبه همانندجویی را در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ به دست آورده اند.

همچنین بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با همکاری سازمان امور دانشجویان؛ سامانه ملی ثبت پیشنهاده ها، رساله ها، و رساله ها از آبان ۱۳۹۷ پذیرای ثبت برخط نسخه الکترونیکی رساله ها و رساله های دانش آموختگان ایرانی بیرون از کشور شد. این مدارک بعد از کنترل ایرانداک و تأیید سازمان، ثبت می شوند. در شش ماهه دوم سال گذشته، ۳۶۶ پارسا در این سامانه ثبت شده اند. جدول زیر شمار ثبت پارسای بیرون از کشور را برای ۱۰ کشور نخست نشان داده است.منبع:

1400/04/09
18:41:39
5.0 / 5
1256
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد