نکسترو
رییس پژوهشگاه دانش های بنیادین:

شتاب اصلی ساخت رصدخانه ملی ایران در دولت فعلی صورت گرفت

شتاب اصلی ساخت رصدخانه ملی ایران در دولت فعلی صورت گرفت

به گزارش نکسترو رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادین اظهار داشت: شتاب اصلی برای ساخت رصدخانه ملی ایران در دوره فعلی (دولت یازدهم و دوازدهم) صورت گرفت و بهره برداری این مهم بدون پیگیری و همت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه نا ممکن بود.


به گزارش نکسترو به نقل از ایرنا، محمدجواد لاریجانی روز دوشنبه در آیین افتتاح رصدخانه ملی ایران در کاشان گفت: رصدخانه ملی ایران طرح بسیار پرهیجان در تاریخ علم و در سده های گذشته در کشورمان بی سابقه است.
وی با اعلان اینکه اجرای این طرح بزرگ ۲۵ سال طول کشید، اضافه کرد: این طرح از زمان رئیس جمهوری سیدمحمد خاتمی در وزارت علوم به تصویب رسید و در ادامه طرح عظیم مکان یابی ۶ سال طول بطور انجامید و یکی از بهترین مناطق برای استقرار رصدخانه کسف شد.
رییس پژوهشگاه دانش های بنیادین افزود: در دوره رئیس جمهوری محمود احمدی نژاد مراحل مربوط به سازماندهی و طراحی علمی رصدخانه ملی ایران انجام شد.
وی با اشاره به این که حمایت های رهبر معظم انقلاب سبب شتاب بخشیدن به اجرای طرح رصدخانه ملی ایران شد، گفت: در دوره فعلی (رییس جمهوری دکتر روحانی) شتاب اصلی برای ساخت رصدخانه صورت گرفت و با همت و پیگیری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و پشتیبانی رئیس سازمان برنامه و بودجه این مهم محقق شد.
لاریجانی افزود: رصدخانه ایران از طرح های های تک ایران است و بخش عمده کارها همچون همه طراحی ها در داخل کشور انجام شده است.
رصدخانه ملی، بزرگترین طرح علمی تاریخ ایران
مجری و مدیر طرح رصدخانه ملی ایران نیز با اعلان اینکه رصدخانه ملی اولین طرح کلان علمی ایران است، اظهار داشت: این طرح به لحاظ تنوع فناوری، دقت در طراحی و ساخت، تعدد قطعات و تجهیزات و پیچیدگی های فرایندها و اجرا بزرگترین طرح علمی تاریخ کشورمان است.
حبیب خسروشاهی اضافه کرد: مدیریت و ساخت ابزار مهم علمی این طرح در ایران انجام شده است و هر گامی برای طراحی و ساخت آن انجام شده از پشتوانه معتبر علمی برخوردار بوده است.
وی اشاره کرد: مکان یابی ۶ ساله رصدخانه ملی ایران اهمیت بسیار زیادی داشت و در نهایت قله سه هزار و ۶۰۰ متری گرگش از میان ۴۰ قله مستعد دیگر در کشور مناسب تشخیص داده شد.
به گفته وی، با انجام مکان یابی، طراحی مفهمومی و تفصیلی همه اجزای تلسکوپ، گنبد و سازه های تخصصی آن شروع شد و طراحی ها به تایید مشاوران برجسته بین المللی رسید، نقشه های کامل برای برون سپاری ارائه و ساختمان ها در مدت چهار سال قبل راه اندازی و بهره برداری شد.
مجری و مدیر طرح رصدخانه ملی ایران با اعلان اینکه چنین طرح هایی موتور محرک علم و فناوری هستند، اشاره کرد: در این رصدخانه چند تکنولوژی جدید شامل ساخت یاتاقان هیدرواستاتیکی برای تعبیر تلسکوپ، طراحی و ساخت سامانه اپتیک فعال و آزمون سطوح اپتیکی چند متری با سطوح صافی سطح چند نانومتری نیز انجام می شود.
وی اضافه کرد: دستاورد فنی مهم طرح رصدخانه ملی ایران، مهندسی سامانه ها در زمینه ترکیب اپتیک، مکانیک، سخت افزار و نرم افزار کنترل است.
رصدخانه ملی ایران روز دوشنبه با حضور ویدئو کنفرانسی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در کاشان به بهره برداری رسید.
مقدمات ساخت این رصدخانه در قله «گرکش» اطراف شهر «کامو» کاشان در سال ۱۳۸۲ شروع و در دولت نهم متوقف گردید که با پیگیری های فراوان در اواخر دولت دهم، ساخت آن باردیگر از سر گرفته شد.
راه اندازی این رصدخانه به سبب مکان نجومی آن می تواند پل ارتباطی بین جزایر قناری، چین و هند را با کشور ایران به وجود آورد.
پس از اندازه گیری افزون بر ۴۰ قله کوه در مناطق مختلف کشور ۱۲ سال طول کشید تا منطقه «کامو» کاشان، بعنوان مناسب ترین قله برای استقرار تلسکوپ های حرفه ای نجومی انتخاب گردد.
رصدخانه ملی ایران به همت دانشمندان و مهندسان ایرانی طراحی و به اجرا درآمده و تمامی اجزا و تجهیزات تلسکوپ و گنبد این رصدخانه ساخت ایران است.
با اجرای این طرح ایران جزو ۱۰ کشور سازنده تلسکوپ در جهان قرار گرفت.
مکان یابی برای ساخت رصدخانه ملی ایران پنج سال زمان برده و از میان ۴۰ قله مطالعه شده، قله گرگش در جنوب کاشان انتخاب شده است، قطر آینه اصلی تلسکوپ ۳.۴ متر است و سازه ۹۰ تنی آن با دقت بسیار بالا اجرام آسمانی را رهگیری می کند. گنبد تلسکوپ ۲۴ متر ارتفاع و ۱۶ متر قطر دارد و بخش چرخان آن ۲۵۰ تن است و این تلسکوپ مجهز به اپتیک فعال است.
تمام این مجموعه پیچیده در محفظه ای به ارتفاع نصف برج آزادی بر فراز قله سه هزار و ۶۰۰ متری گرگش قرار می گیرند، مجموعه تلسکوپ در داخل گنبد این رصدخنه در طول روز در دمایی سردتر از محیط قرار می گیرند.
ساخت تلسکوپ رصدخانه ملی ایران در پژوهشگاه دانش های بنیادی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه انجام شده است و با راه اندازی آن یک روند علمی نجوم در کشور شکل گرفت.
شهر کامو از توابع بخش قمصر در حدود ۸۰ کیلومتری کاشان قرار دارد.منبع:

1400/04/09
09:37:20
5.0 / 5
1178
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد