نکسترو

بحران بی آبی پاندمی بعدی جهان است

بحران بی آبی پاندمی بعدی جهان است

نکسترو: سازمان ملل متحد اعلام نمود: خشکسالی یک بحران جهانی پنهان است که در صورت بی توجهی و اقدام نکردن فوری برای مدیریت آب و زمین، به پاندمی بعدی جهان تبدیل خواهد شد؛ اما هیچ واکسنی برای درمان این پاندمی وجود ندارد.به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از تارنمای خبری گاردین، سازمان ملل متحد گزارشی معروف به «ارزیابی جهانی کاهش خطر بلایا: گزارش ویژه خشکسالی سال ۲۰۲۱» را منتشر نموده است که نشان داده است در قرن حاضر حداقل ۱.۵ میلیارد نفر تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفته اند و خسارات ناشی از این وضعیت بالغ بر ۱۲۴ میلیارد دلار ارزیابی شده است.

البته در این ارزیابی خسارات وارد شده به خیلی از کشورهای درحال توسعه ارزیابی نشده است و انتظار می رود خسارت واقعی بسیار بیش تر از این میزان باشد.

بر اساس این گزارش، خشکسالی یک بحران جهانی پنهان است که در صورت بی توجهی و اقدام نکردن فوری برای مدیریت آب و زمین، به پاندمی بعدی جهان تبدیل خواهد شد؛ اما هیچ واکسنی برای درمان این پاندمی وجود ندارد.

در طول سالهای آینده بخش عمده ساکنین زمین عمر خویش را با نگرانی از کمبود آب سپری خواهند کرد. در دوره هایی تقاضا خیلی بیشتر از میزان عرضه آب خواهد شد و کمبود آب عامل اصلی فرسایش خاک و کاهش محصولات خیلی از مزارع خواهد بود.

بر اساس این گزارش، حالا خشکسالی به یک بحران جهانی تبدیل گشته و تا آخر قرن حاضر به غیر از چند کشور انگشت شمار، سایر کشورهای جهان با خشکسالی دست به گریبان خواهند بود.

ساکنین زمین از ۵ هزار قبل درگیر خشکسالی بوده اند، اما حالا فعالیتهای بشر باعث تشدید خشکسالی شده و نتایج آنرا در مناطق وسیعی از زمین گسترش داده است. افزایش جهانی جمعیت هم تعداد بیشتری از افراد را در مناطق مختلف زمین تحت تأثیر نتایج نامطلوب خشکسالی قرار داده است.

بر اساس این گزارش لازم است با یک دیدگاه مدرن به خشکسالی نگاه شود و نحوه مدیریت منابع همچون رودخانه ها و آبخیزهای بزرگ مورد بازنگری قرار گیرد.

بر اساس این گزارش تغییرات الگوی بارندگی در اثر تغییرات آب و هوایی زمین، عامل کلیدی بروز خشکسالی است، اما استفاده ناکارآمد از منابع آب و فرسایش زمین در اثر کشت بیش از حد و روش های اشتباه کشاورزی هم نقش موثری در این خصوص ایفا می کند.

قرار است این گزارش در مذاکرات سازمان ملل در مورد آب و هوا معروف به Cop۲۶ که مقرر است در ماه نوامبر در گلاسکو برگزار شود، مورد بحث قرار گیرد.

یک چهارم از جمعیت کره زمین تحت تأثیر کمبود شدید آب
طبق گزارش جدید انستیتوی منابع جهان، نزدیک به یک چهارم از جمعیت کره زمین تحت تأثیر کمبود شدید آب قرار دارند.

گرمای شدید و خشکسالی های طولانی شرایطی هستند که به اعتقاد محققان با تغییرات آب و هوایی زمین بر شدت آنها افزوده می شود و در سال ۲۰۱۹ میلادی بخش بزرگی از سطح زمین را تحت تأثیر قرار داده اند. در نتیجه منابع آب موجود در خیلی از مناطق زمین به میزان نگران کننده ای کاهش یافته است.

محققان انستیتوی منابع جهان با تجزیه و تحلیل اطلاعات در ارتباط با ۱۳ شاخص در رابطه با آب توانستند میزان کم آبی را در سرتاسر زمین ارزیابی کنند. بر طبق این بررسی ها بیشتر از یک چهارم جمعیت زمین همچون مراکز جمعیتی موجود در ۱۷ کشور مختلف، در معرض خطر کمبود شدید آب قرار دارند که ۱۲ کشور از آنها در خاورمیانه و آفریقای شمالی قرار دارند.

این مناطق گرم و خشک هستند، به منابع محدود آب دسترسی دارند و افزایش مستمر تقاضا، باعث تشدید کمبود آب می شود. تغییرات آب و هوایی زمین هم مبحث را پیچیده تر می کند.

به اعتقاد محققان، کمبود آب بزرگترین بحران موجود در جهان است که کسی حرفی از آن نمی زند وپیامدهای آن شامل خطر کمبود غذا، جنگ، مهاجرت و عدم ثبات مالی است. دولت ها به منظور محافظت از شهروندان خود در مقابل خطر کمبود آب باید زیرساخت های سبز را توسعه دهند، از سرزمین های بارانی و حوزه های آبخیزداری محافظت کنند و از سیستم های تصفیه آب سازگار با محیط زیست بهره گیرند. همینطور لازم است استراتژی های کارآمدی را برای تصفیه، استفاده مجدد و بازیافت فاضلاب توسعه دهند.


کاهش ۵۰ درصدی آب مصرفی با تغییر رژیم غذایی
مطالعات محققان ایتالیایی نشان داده است نوع رژیم غذایی تأثیر قابل توجهی بر میزان آب مصرفی دارد و با گرایش به سمت رژیم غذایی سالم میتوان میزان آب مصرفی را تا ۵۵ درصد کم کرد.

در واقع اگر رژیم غذایی خویش را به یک رژیم سالم تبدیل نماییم، علاوه بر اینکه برای سلامت بدن بسیار مفید می باشد، این تغییر ژیم باعث کاهش آب مصرفی سرانه شده و برای طبیعت و محیط زیست هم مزایای زیادی را به دنبال دارد. البته این تنها راهکار کاهش مصرف آب نیست، اما یک شیوه ساده و دوسر برد است که هم سلامت افراد را تضمین کرده و هم مانع هدر رفتن منابع پرارزش آب زمین می شود.منبع:

1400/04/05
20:00:28
5.0 / 5
1146
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد