نکسترو

بررسی امكان ساخت لووتیروكسین بصورت آمپول آهسته رهش

بررسی امكان ساخت لووتیروكسین بصورت آمپول آهسته رهش

نکسترو: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ارائه دو فرمولاسیون برای داروی لووتیروکسین امکان ساخت این دارو بصورت آمپول آهسته رهش را بررسی کردند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، هورمون های تیروئیدی همچون هورمون های دخیل در ایجاد کالری، تنظیمات قلبی عروقی و متابولیک هستند و عدم وجود آنها در بدن، نیاز به درمان دارد. برای درمان کمبود هورمون های تیروئیدی از داروی خوراکی لووتیروکسین بطور روزانه استفاده می ‎شود.
یکی از دغدغه های پزشکان عدم تمایل مصرف دارو در بیماران یا فراموش کردن زمان مصرف داروها و به تبع عدم مصرف دارو، به ویژه در بیماران با بیماریهای مزمن است. همین طور جذب دارو تحت تأثیر سلامت دستگاه گوارش بوده و نسبت به جذب مواد غذایی و مصرف کافئین حساس است. در تجویز خوراکی دارو فعالیت زیستی این دارو بسیار متغیر و برابری زیستی آن نیز نامشخص است.
ازین رو، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با انجام یک مطالعه دو فرمولاسیون مختلف برای داروی لووتیروکسین بصورت آمپول آهسته رهش، ارائه و کارایی آنها را با یکدیگر مقایسه کردند.
داروهای آهسته رهش، فرآورده هایی هستند که در زمان هایی که امکان مراجعه منظم بیمار جهت دریافت درمان ‏های تزریقی مکرر وجود نداشته و کنترل دقیق مقادیر تجویز شده داروها مدنظر باشد، مورد استفاده قرار می گیرند.
دو فرمولاسیون ارائه شده، فرمولاسیون های پلیمری درجا ژل شونده لووتیروکسین از پلیمرهای PLGA-PEG-PLGA و PLA-PEG-PLA به شکل آمپول آهسته رهش بودند.
باتوجه به اینکه داروی لووتیروکسین نیازی به مصرف مکرر ندارد و همین طور باید با معده خالی و بامداد ناشتا مصرف شود تا با املاح غذا تداخلی نداشته باشد، می توان از دارو به شکل آمپول آهسته رهش استفاده نمود. می توان از این روش برای افرادی که علاقه ای به مصرف دارو ندارند و یا نمی ‎توانند داروی خوراکی استفاده کنند، بعنوان جایگزین بهره برد.
پژوهشگران این مطالعه، سفارش می کنند نحوه عملکرد سامانه های ژل شونده حاوی لووتیروکسین در محیط های درون تنی و با تزریق به بدن حیوان آزمایشگاهی و سپس بررسی فارماکوکینتیک و فارماکودینامیک دارو در خون حیوان، بررسی شود.
نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «تهیه و مطالعه آزاد سازی برون تن فرمولاسیون آمپول آهسته رهش (فرم آماده تزریق زیر جلدی) لووتیروکسین سدیم با بهره گیری از سامانه ژل شونده در محل پلیمر تری بلاک حساس به دمای PLA-PEG-PLA و پنتا بلاک (PAE-PLA-PEG-PLA-PAE) حساس به دما و PH» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و جبرائیل موفق، الهام خداوردی، حسین کمالی و فرزین هادیزاده؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد در انجام آن مشارکت داشتند.
منبع:

1400/04/01
21:00:51
5.0 / 5
1141
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد