نکسترو

چند درصد تهرانی ها حاضرند واكسن كرونا بزنند؟

چند درصد تهرانی ها حاضرند واكسن كرونا بزنند؟

نکسترو: پژوهشگران کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، با انجام یک مطالعه میزان پذیرش واکسن کووید-19 در استان تهران را بررسی کردند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، اجرای موفقیت آمیز برنامه واکسیناسیون مقابل کروناویروس، تنها منحصر به کارایی و اثربخشی واکسن نیست و علاوه بر وجود یک سیستم بهداشتی منسجم و قوی، نیاز مبرمی به اعتماد عمومی و پذیرش جامعه هدف نسبت به واکسن دارد.

بر همین اساس پژوهشگران کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، با انجام یک مطالعه میزان پذیرش واکسن کووید-۱۹ را در استان تهران بررسی کردند.

این مطالعه در دو بخش کمی و کیفی انجام شد. برای انجام بخش کمی این مطالعه ۱۲۰۰ نفر از افراد بزرگسال ۱۸ ساله و بالاتر ساکن مناطق ۲۲گانه شهرداری شهر تهران، مورد بررسی قرار گرفتند. برای انجام بخش کیفی نیز ۱۰۰ نفر از سالمندان، ارائه دهندگان خدمات سلامتی، مبتلایان به بیماریهای زمینه ای و جمعیت عمومی بصورت هدفمند انتخاب شدند و با روش مصاحبه نیمه ساختارمند، ارزیابی شدند.

بررسی های بخش کمی این مطالعه نشان داد که بطور کلی ۸۳.۶ درصد از شهروندان تهرانی تمایل به دریافت واکسن دارند و مابقی علاقه ای به دریافت واکسن ندارند.

پرس وجو در مورد نوع واکسن نشان داد که فقط ۶.۸ درصد از افراد هیچ علاقه ای به دریافت واکسن ندارند؛ اما ۸۵.۳ درصد واکسن خارجی، ۲۵.۴ درصد واکسن ایرانی و ۹.۶ درصد هر نوع واکسن را ترجیح می دهند.

بررسی استاندارد جهانی نمره کووید که بیان کننده نگرش مردم به عملکرد و مدیریت دولت در زمینه اپیدمی است، نشان داد که نمره ایران در این خصوص ۴۹.۲۳ است که بطور معناداری پایین تر از میانگین کل ۲۰ کشور (۵۲.۹۵) است و این مساله نشان دهنده عملکرد متوسط ایران دراین زمینه است.

طبق آنچه در قالب گزاره برگ معاونت تحقیقات و فناوری پخش شده، در این مطالعه مشخص شد که سالمندان، افراد متاهل و افراد دارای تبعیت دارویی پایین، بیشتر تمایل به دریافت واکسن را دارند.

بنا بر آنچه در یان گزاره برگ پخش شده، بررسی های بخش کیفی برمبنای تجارب چهار گروه از افراد شامل افراد دارای بیماریهای زمینه ای، جمعیت عمومی، سالمندان و کادر درمان انجام شده است.

این بررسی ها نشان داد که «ضعف در اعتماد اجتماعی»، «عدم اطمینان به اثربخشی واکسن»، «عدم اعتماد به ماهیت واکسن»، «عدم احساس نیاز به تزریق»، «عدم اطمینان به عدالت در توزیع واکسن»، «عدم باور به وجود بیماری»، «چالش دسترسی به واکسن کافی و قابل قبول» و «تاثیرگذاری غیر متخصصین» از مهم ترین چالش ها در حوزه واکسن است.

به گفته پژوهشگران این مطالعه برای حل چالش های عنوان شده، نیاز به راهکارهای زیر است:

1. مدیریت اطلاع رسانی مبتنی بر شواهد
- اطلاع رسانی و شفاف سازی درباره اثربخشی و عوارض انواع واکسن های کووید-19
- جلوگیری از انتشار اخبار ضد و نقیض درباره عوارض واکسن
- پاسخ سریع و شفاف به رویدادهای منفی محتمل منتسب به واکسن و...

2. عدالت در واکسیناسیون عمومی
- رعایت عدالت و تجاری نشدن تولید و توزیع واکسن
- توجه به دسترسی واکسن برای افراد پرخطرتر و لطمه پذیر
- جلوگیری از سوءاستفاده شرکت های دارویی و واسطه ها


3. مشارکت جامعه و افزایش تعامل با سایر ذی نفعان
- اطلاع رسانی عمومی درباره پروسه تولید و ارزیابی اثربخشی واکسن (داخلی/وارداتی)
- تقویت مدیریت محلی و تفویض اختیار به مدیران محلی جهت اجرای برنامه واکسیناسیون کووید-19
- دادن امکان انتخاب به جامعه بوسیله تهیه سبد متنوعی از انواع واکسن و...

4. تامین واکسن
- پشتیبانی از تولید واکسن داخلی بعنوان اصلی ترین منبع واکسن
- تسریع در ستاندن تاییدیه واکسن ایرانی از جوامع بین المللی
- ارتقا ایمنی، نگهداری و ناوگان حمل و نقل واکسن


5. جلب اعتماد عمومی
- گردش شواهد بوسیله پزشکان معتمد
- گزارش رسانه ای تزریق واکسن به افراد سرشناس و بانفوذ
- الگو قرار دادن برخی روحانیون و پیشوایان مذهبی در واکسینه شدن
- استفاده از ظرفیت رسانه ملی در گزارش مستمر و انعکاس واکسیناسیون مسئولین و...

به گفته پژوهشگران این مطالعه در کل بنظر می رسد برای افزایش میزان پذیرش واکسیناسیون کووید-19 در سطح محلی و ملی، باید سطح بهداشت، سطح سواد سلامت و میزان اعتماد عمومی به دولت در نظر گرفته شود و با برنامه ریزی برای افزایش سواد سلامت و به ویژه سواد واکسن، رغبت برای دریافت واکسن را افزایش داد.

همچنین در این راستا باید برنامه ها و استراتژی هایی طرح ریزی شود که با در نظر گرفتن حساسیت های مذهبی و فرهنگی، عقاید نادرست درباره واکسن برطرف شود.

نتایج این تحقیق حاکی از آنست که رضایت پایینی از عملکرد دولت در بخش های مختلف مدیریت کووید-19 وجود دارد. بدین سبب اطلاع رسانی بموقع و شفاف، گسترش دسترسی راحت و ارزان به تست های تشخیصی و امکانات مناسب درمانی، توجه به گروه های مختلف جمعیتی خصوصاً گروه های لطمه پذیر و توجه همزمان به ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی سلامت می تواند در جهت افزایش سطح رضایت عمومی از عملکرد دولت کمک کننده باشد.

محققان این مطالعه انجام ارزیابی مداوم خطر را با حضور کلیه ذی نفعان؛ تدوین برنامه پاسخ و مدیریت کووید-19 با بهره گیری از نتایج ارزیابی مداوم خطر و ارزیابی مداوم مداخلات ملی را در زمینه های مختلف، سفارش می کنند.

این گزاره برگ نتیجه طرح مصوب معاونت تحقیقات دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی است که امسال توسط رصدخانه اجتماعی کووید-19 انجام شده است.


منبع:

1400/03/31
22:27:49
5.0 / 5
1082
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد