نکسترو

كاوشگر چینی روی مریخ سلفی گرفت

كاوشگر چینی روی مریخ سلفی گرفت

مقامات چینی به مناسبت نخستین ماه حضور این کشور در سیاره سرخ یک تصویر سلفی را که مریخ نورد «ژورانگ» از خود در سطح این سیاره سرخ گرفته بود، منتشر نمودند.


به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، در این تصور می توان مریخ نورد «ژورانگ» را با سکوی فرود خود در پس زمینه مزین به پرچم چین مشاهده کرد. این مریخ نورد اواخر ماه مه از این سکوی فرود پایین آمد تا اکتشافات خودرا بر سطح مریخ شروع کند.
اداره ملی فضایی چین (CNSA) اعلام نمود: ژورونگ یک دوربین ازراه دور را با فاصله حدود ۳۳ فوت (۱۰ متر) از سکوی فرود قرار داده و سپس برای گرفتن عکس گروهی عقب نشینی کرده است. ژورونگ بعد از حدود سه ماه گردش به دور این سیاره در تاریخ ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) با موفقیت در منطقه Utopia Planitia، دشت گدازه شمالی در سیاره سرخ فرود آمد.
این مریخ نورد در ژوئیه سال ۲۰۲۰ در داخل فضاپیمای چینی Tianwen-۱ به فضا پرتاب و در ماه فوریه وارد مدار مریخ شد.
«پل بیرن»، استاد علوم سیاره ای در دانشگاه ایالتی NC، در توئیتی نوشت: مریخ نورد چینی ژورونگ یک دوربین بی سیم کوچک به همراه داشت که برای گرفتن عکس دسته جمعی آنرا بر سطح مریخ قرار داد.
عکس دیگری که امروز توسط اداره ملی فضایی چین (CNSA) انتشار یافت، نمای کریستالی واضحی از سکوی فرود را در بین غبار قرمز سنگلاخی این سیاره و همین طور مناظر مریخ نشان میدهد که توسط مریخ نورد ژورونگ گرفته شده است.
چین در کوشش برای رسیدن به کارهای فضایی رقیب خود یعنی آمریکا و تایید جایگاهش بعنوان یک قدرت بزرگ جهانی، میلیاردها دلار در ماموریت بین کهکشانی به سیاره مریخ سرمایه گزاری نموده است.
ماموریت چین به مریخ همچون شامل چند پروژه جدید فضایی است که این کشور دنبال می کند و شامل قرار دادن فضانوردان چینی در کره ماه و برخورداری از یک ایستگاه فضایی تا سال ۲۰۲۲ است.
چین قبل از این هم در سال ۲۰۱۱ میلادی برای پرتاب کاوشگر به مقصد مریخ تلاش نموده بود، اما این ماموریت شکست خورد و فضاپیمای چینی بعد از پرتاب از پایگاه قزاقستان، در جو زمین سوخت.
این بار چین نه فقط بطور مستقل برای اجرای این ماموریت وارد عمل شده، بلکه همزمان مجموعه ای از یک مدارگرد و یک مریخ نورد را به مریخ فرستاده است تا سرعت انجام ماموریت هایش را افزایش دهد.
سرعت پیشرفت برنامه های فضایی چین در دو دهه اخیر قابل توجه بوده است. در سال ۲۰۰۳ میلادی «یانگ لیوی» بعنوان اولین فضانورد چینی رهسپار مدار زمین شد و سال قبل نیز فضاپیمای «چانگ ای-۴» توانست با «موفقیت کامل» روی نیمه پنهان ماه بنشیند.


1400/03/24
08:30:41
5.0 / 5
1297
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد