نکسترو

كشف حفره ای در زیر مریخ نورد چینی

كشف حفره ای در زیر مریخ نورد چینی

به گزارش نکسترو یک خبرنگار هوا و فضا روز گذشته بعد از انتشار تصاویر جدیدی از مریخ نورد «ژورونگ»، متوجه ایجاد یک حفره در زیر این مریخ نورد شد.


به گزارش پایگاه خبری futurism، اداره ملی فضایی چین (CNSA) روز گذشته شنبه تصاویر جدیدی از مریخ نورد «ژورونگ» منتشر نمود. این تصاویر به خودی خود جالب بودند، اما یک خبرنگار حوزه هوافضا مبحث جالبی در مورد این عکس ها کشف کرد. او متوجه یک حفره بزرگ در زیر این مریخ نورد شد.
«جاناتان اوکالاگان» در توییت خود نوشت: حفره ای که مریخ نورد چین هنگام فرود روی سطح سیاره سرخ ایجاد کرده، خیلی جالب است. «فیل متزگر»، محقق سیارات از دانشگاه فلوریدای مرکزی در جواب این توییت در مورد این حفره نظر داد و مشخص شد این حفره چیز خوبی نیست.
وی نوشت: حالا این حفره، یک دهانه جدید است. به کناره های آن نگاه کنید و تصور کنید یک کاوشگر ۴۰ تنی روی آن قرار دارد و چقدر این حفره می تواند بزرگ باشد. این حفره به احتمال زیاد فرو می ریزدY بخصوص در هفته های آینده که خاک خشک شود و از زیر پایه های کاوشگر فروریزد.
این محقق توضیح داد که چگونه ریزش خاک زیر پایه های این کاوشگر سبب کج شدن آن می شود و این اتفاق تنها یکی از خطرات فرود کاوشگرهای بزرگ بر روی خاک نرم مریخ است. خطر دوم برخورد مواد پرتابی به این کاوشگر است؛ چونکه سوخت کاوشگر قبل از قطع شدن از این حفره به سمت بیرون خواهد آمد و خطر سوم برخورد این مواد به سخت افزارهای دیگر در اطراف آن است.
اداره ملی فضایی چین (CNSA) روز گذشته شنبه به مناسبت نخستین ماه حضور این کشور در سیاره سرخ یک تصویر سلفی را که مریخ نورد «ژورانگ» از خود در سطح این سیاره سرخ گرفته بود، منتشر نمود.
این مریخ نورد ژوئیه سال ۲۰۲۰ در داخل فضاپیمای چینی Tianwen-۱ به فضا پرتاب و در ماه فوریه وارد مدار مریخ شد.
«پل بیرن»، استاد علوم سیاره ای در دانشگاه ایالتی NC، در توئیتی نوشت: مریخ نورد چینی ژورونگ یک دوربین بی سیم کوچک به همراه داشت که برای گرفتن عکس دسته جمعی آنرا بر سطح مریخ قرار داد.
عکس دیگری که توسط اداره ملی فضایی چین (CNSA) انتشار یافت، نمای کریستالی واضحی از سکوی فرود را در بین غبار قرمز سنگلاخی این سیاره و همینطور مناظر مریخ نشان داده است که توسط مریخ نورد ژورونگ گرفته شده است.
چین در کوشش برای رسیدن به فعالیتهای فضایی رقیب خود یعنی آمریکا و تایید جایگاهش بعنوان یک قدرت بزرگ جهانی، میلیاردها دلار در مأموریت بین کهکشانی به سیاره مریخ سرمایه گزاری نموده است.
ماموریت چین به مریخ شامل چند پروژه جدید فضایی است که این کشور دنبال می کند و شامل قرار دادن فضانوردان چینی در کره ماه و برخورداری از یک ایستگاه فضایی تا سال ۲۰۲۲ است.
چین پیش از این هم در سال ۲۰۱۱ میلادی برای پرتاب کاوشگر به مقصد مریخ کوشیده بود، اما این مأموریت شکست خورد و فضاپیمای چینی بعد از پرتاب از پایگاه قزاقستان، در جو زمین سوخت.
این بار چین نه تنها به صورت مستقل برای اجرای این مأموریت وارد عمل شده، بلکه هم زمان مجموعه ای از یک مدارگرد و یک مریخ نورد را به مریخ فرستاده است تا سرعت انجام مأموریت هایش را افزایش دهد.
سرعت پیشرفت برنامه های فضایی چین در دو دهه اخیر قابل توجه بوده است. در سال ۲۰۰۳ میلادی «یانگ لیوی» بعنوان اولین فضانورد چینی رهسپار مدار زمین شد و سال قبل هم فضاپیمای «چانگ ای-۴» توانست با «موفقیت کامل» روی نیمه پنهان ماه بنشیند.


1400/03/23
22:49:12
5.0 / 5
1221
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد