نکسترو
پژوهشگران مطرح كردند

راهكاری برای بهبود سریع زخم دیابتی

راهكاری برای بهبود سریع زخم دیابتی

نکسترو: بروز زخم در نقاط مختلف بدن و عدم بهبودی سریع آن از مهم ترین مشکلات افراد مبتلابه بیماری مزمن دیابت است که گاه فرد را تا مرحله قطع عضو پیش می برد. پژوهشگران کشورمان برای کمک به حل این مشکل، استفاده از نوعی سلول های بنیادی را آزمایش و سفارش کرده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دیابت یکی از شایع ترین بیماریهای غدد درون ریز بدن است که به سبب عدم جذب سلولی قند خون ناشی از کاهش ترشح انسولین یا مقاومت سلول های بدن در مقابل انسولین ایجاد می شود. هم زمان با پیشرفت بیماری دیابت، وضعیت بالینی زمینه ای مانند نوروپاتی، بیماری عروقی، تغییر شکل پا و عفونت بروز می کند.
زخم دیابتی یکی از عوارض قابل توجه دیابت است که به سختی التیام می یابد و حتی در بعضی موارد منجر به قطع عضو می شود. به همین دلیل پژوهشگران همیشه در تلاش بوده اند تا با بهره گیری از روش های مختلف زخم دیابتی را هرچه سریع تر درمان کنند.

بدین منظور، پژوهشگران در کنار روش های گوناگون، سلول های بنیادی را نیز مد نظر داشته اند. یکی از انواع سلول های بنیادی، سلول های بنیادی مزانشیمی هستند. سلول های بنیادی مزانشیمی یا MSC ها، سلول های تنظیم کننده های ایمنی، چند توانه و به سرعت تکثیرشونده هستند. پیشرفت های اخیر در حوزه تکنولوژی جداسازی سلول این امکان را فراهم آورده است که بتوان MSC ها را از بافت های بالغ و جنینی مختلف همچون ماهیچه اسکلتی، بافت چربی، خون محیطی، ریه، دندان های شیری کنده شده، کبد جنینی، مایع آمنیونی، خون بندناف، پرزهای جفت و نیز ماده ای به نام ژله وارتون بند ناف جداسازی و شناسایی کنند.
محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان و دانشگاه علوم پزشکی تهران با به کارگیری این نوع آخر از سلول های بنیادی و در قالب یک مطالعه پژوهشی، اهتمام کرده اند زخم های دیابتی را درمان کنند.

آنها در این تحقیق تجربی آزمایشگاهی که در مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی انجام شد، سلول های بنیادی مزانشیمی جداسازی شده و توانایی تمایز آنها به سلول های استخوان و چربی و نیز بیان مارکرهای اختصاصی را با به کارگیری موش های صحرایی بعنوان جانوران مدل ارزیابی کردند.

نتیجه این بررسی ها نشان داد که تزریق سلول های بنیادی مزانشیمی جداسازی شده از ژله وارتون بند ناف در ناحیه زیرپوستی زخم دیابتی می تواند بطور موثری سبب تسریع التیام زخم دیابتی شود.

بگفته رحیم احمدی، محقق گروه زیست شناسی دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان و چهار تن دیگر از همکارانش، «سلول های بنیادی مزانشیمی جداسازی شده از ژله وارتون بند ناف توانستند به خوبی مارکرهای تخصصی را بیان کنند. آنها قابلیت تمایز به سلول های استخوان و چربی را داشته و از میزان زنده مانی بالایی برخوردار بودند».

آنها معتقدند: «بر این مبنا استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی جداشده از ژله وارتون بندناف می تواند در سلول درمانی خصوصاً در حیطه ترمیم زخم های دیابتی مورد توجه قرار گیرد».

این نتایج علمی پژوهشی که راهکاری مؤثر را در بهبود سریع انواع زخم های دیابتی ارائه می دهند، در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران بعنوان قدیمی ترین نشریه علمی پژوهشی کشور در حوزه پزشکی انتشار یافته اند.
منبع:

1400/03/21
20:59:06
5.0 / 5
1139
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد