نکسترو

تولید واكسن ضدكرونای جدید با كمك فناوری نانو

تولید واكسن ضدكرونای جدید با كمك فناوری نانو

نکسترو: شرکت اس تی فارم در کره جنوبی مبادرت به تولید واکسن ضدکرونا با بهره گیری از نانوذرات لیپیدی کرد، فناوری که در واکسن های مدرنا و فایزر نیز استفاده می شود، این واکسن جدید برای ایجاد مصونیت مقابل جهش های مختلف مناسب می باشد و امکان تولید انبوه آن وجود دارد.


به گزارش روز چهارشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، اس تی فارم (ST Pharm) بتازگی آغاز به تولید نخستین واکسن mRNA کووید-۱۹ مبتنی برLNP در کره جنوبی کرده است، واکسنی که می تواند برای پاسخ دهی به انواع واریانت های ویروس کرونا مناسب باشد.
در تولید این واکسن، اس تی فارم می خواهد از فناوری LNP استفاده نماید که در توسعه واکسن mRNA شرکت فایزر و مدرنا استفاده شده است.
این واکسن جدید، علاوه بر آنتی ژن پروتئین سنبله، موجب تقویت آنتی ژن دوم شده و اضافه شدن اپی توپ سلول T را نیز در پی دارد، طبق گفته مسئولان این شرکت، این قطعه پپتید می تواند پاسخ سلول های T ایمنی را افزایش دهد.
اس تی فارم انتظار دارد که این واکسن با بهره گیری از پروتئین سنبله بعنوان یک آنتی ژن منفرد، اثر برتری نسبت به واکسن های mRNA موجود داشته باشد و در جلوگیری از موارد مبتلاشدن به جهشهای مختلف اثربخشی بالایی داشته باشد.
در بیانیه این شرکت آمده است: ما سه ماده نامزد STP۲۱۰۴، STP۲۱۰۸ و TP۲۱۲۰ را با کارایی عالی از ۲۲ ماده اولیه کشف شده انتخاب نموده ایم، هنگامی که در مورد گزینه نهایی تصمیم گرفتیم، آزمایش های بالینی مرحله ۱ را در این سال شروع خواهیم کرد.
این شرکت از فناوری ۵′-capping برای توسعه این محصول بهره برده است، فناوری که بصورت پتنت به ثبت رسیده است، اس تی فارم می خواهد با به حداکثر رساندن مزایای توسعه سریع واکسن هایmRNA، در نیمه اول سال ۲۰۲۲ درخواست تأیید استفاده اضطراری از آنرا ارائه می دهد.
این شرکت در بیانیه خود یادآور شد:: با استفاده از این فنآوری، ما هم اکنون ۱۶ نوع مختلف محصول را توسعه داده ایم، استفاده از غربالگری کتابخانه این مزیت را دارد که برای نامزدهای جدید دارویی بهینه سازی شده است، بااینکه CleanCap پلتفرمی است که بطور انحصاری برای تولید داروهای mRNA جدید در سراسر جهان استفاده می شود، اما به سبب علاقه انفجاری آن تأخیر در تامین وجود دارد.
این شرکت انتظار دارد که فناوری Smartcap آنها در آینده سهم قابل توجهی از بازار را بدست آورد، اس تی فارم گفته است که این شرکت می تواند لیپیدهای قابل یونیزاسیون و لیپیدهای پلی اتیلن گلیکول (PEG) لیپیدی مورد استفاده در LNP را در مقیاس بیش از یک تن، سالانه تولید نماید و به این شرکت اجازه می دهد تا بیش از یک میلیارد دوز واکسن movna Covid-۱۹ در سال تولید نماید.منبع:

1400/03/20
21:20:28
5.0 / 5
1294
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد