نکسترو

انتشار تجارب ایران در مدیریت بحران كرونا در مجله تخصصی دانشگاه كمبریج

انتشار تجارب ایران در مدیریت بحران كرونا در مجله تخصصی دانشگاه كمبریج

به گزارش نكسترو مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی درباره تجربه ایران در مدیریت بیماری كووید ۱۹ با عنوان ˮ تجربه ایران در ایجاد مراكز نقاهتگاهی بیماران مبتلا كروناˮ در مجله تخصصی مدیریت بحران دانشگاه كمبریج منتشر گردید.


نگارنده این مقاله در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته و تجربیات ایران در نحوه مدیریت تخت های بستری بیماران کرونایی و آماده سازی نقاهتگاه ها در پاندمی کرونا در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است، اظهار داشت: مجله مذکور در انتشارات کمبریج جزو مجلات معتبر بین المللی در این حوزه است که به صورت تخصصی به مبحث مدیریت بحران تخت های بستری در پاندمی کرونا پرداخته و مقاله مذکور بنا به خواست سردبیر مجله دانشگاهی کمبریج برای انعکاس تجربه ایران در دوران انتشار کرونا و مدیریت تخت های نقاهتگاهی نگاشته شده است.
دکتر علی ماهر، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و نگارنده این مقاله از موضوعات ذکر شده در این مقاله به نحوه مدیریت و آماده سازی سریع تخت های نقاهتگاهی اشاره نمود و اظهار داشت: این اقدامات با مشارکت سازمان های مختلف همچون سپاه در بیمارستان بقیه الله و مراکز مدیریت بحران شهرداری تهران و بخش خصوصی به منظور قرنطینه بیماران بعد از بهبودی و ترخیص از بیمارستان تدارک دیده شده بود تا دوران نقاهت خویش را در این مراکز طی کنند.
وی با اشاره به اینکه حدود ۱۰ هزار تخت نقاهتگاهی در کمتر از دوهفته بعد از شیوع بیماری با مشارکت سازمان های مختلف در شهر تهران آماده شد، اظهار نمود: این مسئله با عنایت به تعداد بالای بیماران یک اقدام منحصر به فرد در مدیریت بیماری کرونا محسوب می شد.

تبدیل مجتمع تجاری به بیمارستان صحرایی
دکتر ماهر از دیگر تجربیات ایران در این دوره به ایجاد ۳۰۰۰ تخت نقاهتگاهی در یکی از بزرگترین مجتمع های تجاری تهران در طول ۷۲ ساعت اشاره نمود که در اقدامی سریع این مجتمع فروشگاهی به یک بیمارستان صحرایی دارای ۲۰۰ تخت مجهز بستری و ۵۰ تخت ICU مبدل شد.
وی ایران را نخستین کشور در جهان برشمرد که در پاندمی کرونا یک مجتمع تجاری را به بیمارستان صحرایی مبدل کرد و بعد از ایران کشورهایی نظیر انگلیس، امریکا و ایتالیا هم به اجرای این تجربه ایرانی ها پرداختند.

بررسی نقاط ضعف و قوت مدیریت بحران کرونا
ماهر با اشاره به این که در این مقاله نقاط ضعف و قوت مدیریت بحران کرونا هم مدنظر قرار گرفته است، اظهار داشت: نیروی انسانی متبحر یکی از نقاط قوت کشور طی بحران کرونا بود که سبب شد پیک اول بیماری را خیلی سریع تر از برخی کشورها کنترل کرده و آمار بستری و مرگ و میر را کاهش دهیم.
وی کمبود در امکانات فیزیکی مانند ونتیلاتور و تخت های ویژه را بعضی از نقاط ضعف کشور عنوان نمود و افزود: البته این کمبودها از راه ایجاد نقاهتگاه ها، بیمارستان های صحرایی و افزایش ظرفیت تخت های ویژه در بیمارستان ها تا حدودی جبران شد.
به قول معاون ستاد کرونای تهران، همینطور در بخشی از مقاله تحلیلی بر روی نقاهتگاه ها و مراکز همگرا با بیمارستان ها با هدف کاهش بار بیمارستانها انجام شد.
وی با توضیح نحوه استفاده از نقاهتگاه ها بعنوان تجربه ای پرارزش در مدیریت بحران کرونا در کشور، اظهار نمود: بر این اساس با هماهنگی معاونت درمان ستاد فرماندهی کرونا، بیماران دارای شرایط مطلوبتر از بیمارستان های تکمیل ظرفیت شده، به نقاهتگاه ها فرستاده می شدند. البته نقاهتگاه ها هم درجه بندی و سطح بندی شده بودند، بگونه ای که برخی نقاهتگاه ها به کپسول اکسیژن و دستگاه های ونتیلاتور مجهز بودند و به بیماران نیازمند سرویس می دادند.
ماهر افزود: امکانات و شرایط بعضی از این نقاهتگاه ها بگونه ای بود که بخشی از درمان بیماران کرونایی به آنجا منتقل می شد، شرایط مطلوبی که این نقاهتگاه ها را از سایر نقاهتگاه ها در داخل و خارج از کشور متمایز می کرد.

مشکل فرهنگی ایرانی ها جهت استفاده از نقاهتگاه ها
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه در زمان انتشار کرونا بیشتر از نقاهتگاه های بیمارستان بقیه الله و ایران مال استفاده شد، اظهار داشت: البته از برخی مانند نقاهتگاه های سطح شهر استفاده زیادی نشد که مهمترین دلیل آن مسایل فرهنگی بود، به عبارت دیگر اغلب مردم کشور ما ترجیح می دهند که دوره نقاهت را در کنار خانواده خود بگذرانند که این مسئله احتمال انتقال بیماری به اعضای خانواده را زیاد می کند.
معاون ستاد کرونا استان تهران با تاکید بر لزوم انجام کار فرهنگی و آگاه سازی مردم در این رابطه و با اشاره به اینکه نقش مسائل فرهنگی در استفاده از این نقاهتگاه ها برای کنترل و مهار بیماری یکی از نقاط مهم مطرح شده در این نوشتار است، اظهار داشت: فضاهای نقاهتگاهی نه تنها احتمال انتقال بیماری به سایر اعضای خانواده را کم می کنند، بلکه از نظر رسیدگی به خود بیمار و بهبودی سریع تر بیمار ایمنی و شرایط بهتری دارد.

لزوم مستندسازی سایر ابعاد مدیریت بحران کرونا در کشور
این عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن تشکر از همکاری دکتر محمد کریم بهادری و همکاران ایشان در دانشگاه بقیه الله با تاکید بر ضرورت مستندسازی سایر ابعاد مدیریت بحران کرونا در کشور تصریح کرد: خیلی از جنبه های مدیریت بحران کرونا در ایران قابلیت ارائه به جهان را داراست اما متاسفانه مغفول واقع شده است در این رابطه می توان به ایجاد نقاهتگاه در فضای تجاری برای نخستین بار در سطح جهان، ایجاد نقاهتگاهی منحصر به فرد در بیمارستان بقیه الله، فعالیتهای متنوع مردمی در سطح شهر و اقدامات مختلف شهرداری در ایجاد سوله های بحران و تبدیل به نقاهتگاه و غیره اشاره نمود.
ماهر در خاتمه با تاکید بر اهمیت ارتقای مدیریت بحران در کشور و با اشاره به اینکه کشور ما به شکلی بحران در مدیریت بحران دارد، از پژوهشگران، مسؤلان و دست اندرکاران خواست که در جهت مستندسازی و مستندنگاری تجارب تنوع دوران کرونا کوشا باشند.1399/04/18
13:49:54
5.0 / 5
2288
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد