نکسترو

چرا سالمندان فعالیت جسمی كمی دارند؟

چرا سالمندان فعالیت جسمی كمی دارند؟

پژوهشگران با انجام یک مطالعه میزان فعالیت جسمانی سالمندان و همینطور علل کم بودن فعالیت جسمانی سالمندان را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، یکی از مهم ترین شاخصهای سلامتی در جامعه، میزان فعالیت بدنی و تحرک جسمانی در جامعه است و مطالعات مختلف نشان داده که فعالیت جسمانی نقش مهمی در پیشگیری اولویه و ثانویه از بیماری های عمده غیرواگیر همچون بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع دو، چاقی، سرطان، افسردگی، بیماری های مزمن تنفسی، زوال عقل و پوکی استخوان دارد.

اگر چه مزایای فعالیت جسمانی منظم در بین افراد مسن اثبات شده است؛ اما مطالعات اپیدمیولوژیک نشان داده است که با افزایش سن، سطح فعالیت جسمانی افراد کاسته می شود.

با توجه به مطالب بیان شده؛ پژوهشگران با انجام مطالعه ای سطح فعالیت جسمانی و عوامل در رابطه با این نوع فعالیت ها را در سالمندان مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه که در سال ۱۳۹۶ انجام شد؛ ۳۹۳ نفر از سالمندان بالای ۶۰ سال زیر پوشش مراکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی استان مازندران به صورت نمونه گیری چند مرحله ای انتخاب شدند و از راه پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند.

شرکت کنندگان در این مطالعه در بازه سمی ۶۰ تا ۹۴ سال قرار داشتند و بررسی های این مطالعه نشان داد که نزدیک به ۲۶ درصد از آنها بدون تحرک بودند، نزدیک به ۳۵ درصد افراد فعالیت جسمانی با شدت کم، نزدیک به ۳۸.۵ درصد فعالیت جسمانی با شدت متوسط و کمتر از یک درصد افراد فعالیت جسمانی با شدت زیاد داشتند.

نتایج این مطالعه نشان داده است که اغلب سالمندان دارای فعالیت جسمانی با شدت کم هستند و این یافته ها با نتایج مطالعات دیگر هم خوانی دارد.

همچنین مقایسه سطح فعالیت جسمانی سالمندان نشان داد که سالمندان مرد فعال تر از سالمندان زن هستند.

در این مطالعه عنوان شد که بیماری و علل پزشکی، طولانی بودن مسافت، نبودن مکان ورزشی، نگهداری از نوه و نداشتن وقت، شغل پاره وقت، ترس از افتادن و آسیب دیدن، در دسترس نبودن وسیله ایاب و ذهاب، خستگی ناشی از انجام فعالیتهای ورزشی، ورزش کردن در هوای گرم با لباس پوشیده، در دسترس نبودن وسایل و امکانات از عوامل بازدارنده انجام فعالیتهای جسمانی در سالمندان هستند.

به اعتقاد محققان این مطالعه: «سالمندانی که تجربه افتادن دارند، امکان دارد فعالیت هایشان به خاطر ترس از افتادن تحت تأثیر قرار گیرد. ارتقای میزان فعالیت جسمانی در گروه سالمندان به منظور داشتن سالمندی موفق مورد تاکید است؛ اما باید علاوه بر آموزش و فراهم کردن تمهیدات لازم در این خصوص، مرتفع ساختن موانع انجام فعالیت جسمانی نظیر ترس از افتادن در سالمندان، در دسترس قرار دادن امکانات و موارد دیگر هم مورد توجه قرار گیرد».

بر اساس یافته های این مطالعه؛ داشتن همراه مناسب، احساس آرامش، تشویق دوستان، تشویق خانواده، ملاقات با دوستان، تجویز پزشک و حفظ تناسب اندام، از عوامل تقویت کننده فعالیت جسمی سالمندان هستند.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ به نظر می آید برای ترویج فعالیتهای جسمی سالمندان بهترین عامل، معرفی اثرات فعالیت جسمی بر سلامت جسمی و روانی آنان است. همینطور طراحی و تدوین برنامه های تمرینی می تواند سبب افزایش خودکارآمدی و اعتماد به نفس در سالمندان شود و به ایجاد سبک زندگی فعال و کیفیت زندگی بالاتر سالمندان کمک نماید.

در انجام این تحقیق سید ابوالحسن نقیبی، فرشته رستمی، محمود موسی زاده و سیده سمیه کاظمی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پرشکی مازندران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «فعالیت جسمانی در سالمندان: یک مطالعه مقطعی» در فصل نامه پایش؛ نشریه پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی انتشار یافته است.

منبع:

1400/03/19
23:40:08
5.0 / 5
1049
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد