نکسترو
به مناسبت روز جهانی اقیانوس ها ۲۰۲۱؛

بیشتر از سه میلیارد نفر در صنایع وابسته به اقیانوس ها كار می كنند

بیشتر از سه میلیارد نفر در صنایع وابسته به اقیانوس ها كار می كنند

به گزارش نکسترو بیشتر از سه میلیارد نفر در سرتاسر جهان در صنایع وابسته به اقیانوس ها کار می کنند و با افزایش جمعیت این میزان افزایش خواهد یافت و بدین منظور شعار روز جهانی اقیانوس ها در سال ۲۰۲۱ میلادی، ˮاقیانوس: زندگی و معیشتˮ نامگذاری شده است.به گزارش خبرنگار آموزش و دانشگاه ایرنا، هشتم ژوئن (۱۸ خرداد) به منظور افزایش آگاهی در زمینه اهمیت حیات اقیانوس ها، تأثیر منفی فعالیتهای انسانی مانند دفع زباله، فاضلاب، نشت نفت از کشتی ها و حوادث ایستگاه های حفاری، روز جهانی اقیانوس ها نامیده شده است.

بیش از ۷۰ درصد سطح زمین و بیشتر از ۹۰ درصد سطح قابل سکونت سیاره ما پوشیده از اقیانوس است. حدود ۹۷ درصد از آب موجود در کره زمین در اقیانوس ها وجود دارد. خیلی از گونه های گیاهی و جانوری که حیات ما وابسته به آنان است در اقیانوس ها زندگی می کنند.

اقیانوس ها مانند ریه های کره زمین هستند و بخش عمده اکسیژن موردنیاز انسان را تأمین می کنند، بنابراین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پنجم دسامبر سال ۲۰۰۸ میلادی، روز هشتم ژوئن (۱۸ خرداد) را با عنوان «روزجهانی اقیانوس ها» نام گذاری کرد تا آگاهی عمومی را در ارتباط با اهمیت اقیانوس ها افزایش دهد.
هدف از نام گذاری این روز، اطلاع رسانی عمومی در ارتباط با آثار فعالیتهای انسان بر اقیانوس ها و تشکیل یک جنبش جهانی برای محافظت از اقیانوس ها و یکپارچه سازی و تحریک جامعه جهانی برای مشارکت در یک پروژه مهم با هدف مدیریت پایدار اقیانوس های زمین است.
اقیانوس ها، یک سیستم جهانی را می سازند که امکان حیات انسان را در زمین فراهم می کنند. آب باران، آب شرب، وضعیت آب و هوای زمین، خطوط ساحلی، بخش عمده ای از مواد غذایی و حتی اکسیژن موجود در هوا در نهایت توسط دریاها تأمین و تنظیم می شوند و به همین علت دما، ساختار شیمیایی، جریان های آبی و حیات اقیانوس ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
طبق گزارش سازمان ملل، بیشتر از سه میلیارد نفر در سرتاسر جهان در صنایع وابسته به اقیانوس کار می کنند و با افزایش جمعیت انسانی این میزان افزایش خواهد یافت و بدین منظور شعار روز جهانی اقیانوس ها در سال ۲۰۲۱ میلادی، "اقیانوس: زندگی و معیشت" در نظر گرفته شده است. استفاده مستمر از منابع اقیانوس ها، نیازمند توجه و آموزش ویژه برای جلوگیری و صدمه به این منبع پرارزش است.
مدیریت دقیق این منبع جهانی، کلید دستیابی به آینده ای پایدار می باشد. علیرغم این هم اکنون آلودگی و اسیدی شدن آب های اقیانوس، وضعیت آب های ساحلی را از حالت طبیعی خارج کرده و آثار مخربی را بر عملکرد زیست بوم ها و تنوع زیستی اقیانوس ها برجای گذاشته است. این شرایط، بر وضعیت اقتصادی صنایع کوچک ماهیگیری و شیلات هم آثار نامطلوبی داشته است.
بنابر این لازم است مناطق محافظت شده دریایی به صورت موثر مدیریت شوند و مقررات خاصی برای کاهش و کنترل ماهیگیری، آلودگی دریاها و اقیانوس ها و همینطور اسیدی شدن آب های اقیانوس وضع شوند.
آلودگی ناشی از استفاده گسترده از ماسک به علت شیوع کووید ۱۹ به اقیانوس ها هم رسیده و به یک نگرانی عمومی تبدیل گشته است.

ضایعات پلاستیکی و اقیانوس
بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، سالانه حدود هشت میلیون تن ضایعات پلاستیکی وارد اقیانوس ها می شود. بر مبنای مقاله ای که در سال ۲۰۱۵ میلادی منتشر گردید میزان این ضایعات تنها در سال ۲۰۱۰ میلادی بین ۴.۸ تا ۱۲.۷ میلیون تن بوده است.
ضایعات پلاستیکی صرف نظر از میزان آنها، یک مشکل جدی برای زیست بوم اقیانوس محسوب می شوند. برخورد با قطعات بزرگ پلاستیک می تواند باعث صدمه یا مرگ آبزیان شده و قطعات کوچک آن امکان دارد وارد سیستم گوارش این موجودات شود.
برخی ماهیان کوچک، ذرات کوچک پلیمری را که با عنوان میکروپلاستیک شناخته می شوند به منابع غذایی طبیعی خود ترجیح می دهند و به علت خوردن میکروپلاستیک، عملا پیش از رسیدن به سن بلوغ از گرسنگی می میرند.
میکروپلاستیک در طبیعت حدودا غیرقابل تجزیه است. هنگامی که ظروف یکبار مصرف، کیسه های نایلونی و سایر اشیای پلاستیکی دور ریخته می شوند، از راه فاضلاب و سیستم های ناکارآمد دفن و بازیافت زباله، در نهایت سر از اقیانوس ها و دریاها در می آورند. یکی دیگر از منابع تولید میکروپلاستیک، ذرات پلاستیکی هستند که در لوازم آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند و بعد از شست وشو از راه فاضلاب به جریان آب های زیرزمینی و دریاها راه می یابند.
ارزیابی آثار مخرب میکروپلاستیک در طبیعت بسیار دشوار است اما میکروپلاستیک در بدن پرندگان دریایی، ماهی ها، وال ها و خیلی از آبزیان دیده شده است. این مواد غیرقابل هضم و تجزیه، بعد از ورود به بدن جانوران در سیستم گوارش آنها انباشته شده و بالاخره منجر به مرگ آنها می شود.
بر طبق این تحقیقات نوزاد بعضی از انواع ماهی که در محیط های مملو از میکروپلاستیک سر از تخم در می آورند به جای پلانکتون که غذای طبیعی آنها به حساب می آید، تنها میکروپلاستیک می خورند بدین ترتیب قبل از بلوغ و رسیدن به باروری جان خویش را از دست می دهند.

این ماهیان کوچک، به علت تغذیه غلط، توانایی واکنش به سیگنال های شیمیایی هشداردهنده را که باعث نجات جان آنها از دست شکارچیان طبیعی می شود، از دست می دهند. همینطور بر طبق این تحقیقات، در چنین محیط هایی درصد کمتری از تخم ها به ماهی بدل می شوند. علت تغییر رفتار ماهی و عدم واکنش آنها به محرک های طبیعی، مبهم باقی مانده و هنوز در دست بررسی می باشد.
بر طبق این تحقیقات میکروپلاستیک خسارات جبران ناپذیری را به محیط زیست دریاها و اقیانوس ها وارد کرده است و اقدام فوری برای پیشگیری از ورد مقادیر بیشتر میکروپلاستیک به آب های کره زمین، یک لزوم جهانی به حساب می آید.

منبع:

1400/03/19
10:34:24
5.0 / 5
1122
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد