نکسترو
مشاور معاون رئیس جمهوری:

شركت های دانش بنیان برای ۳۰۰ هزار نفر در كشور اشتغال ایجاد كردند

شركت های دانش بنیان برای ۳۰۰ هزار نفر در كشور اشتغال ایجاد كردند

ایرنا- مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به ایجاد اشتغال برای 300 هزار نفر در کشور توسط شرکت های دانش بنیان و خلاق، اضافه کرد: این تعداد اشتغال حاصل فعالیت یک هزار و 200 شرکت خلاق و پنج هزار و 800 شرکت دانش بنیان است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایرنا، «پرویز کرمی» شامگاه چهارشنبه در نشست بررسی گسترش زیرساخت های شرکت های دانش بنیان و صنایع خلاق در شهرستان ملایر گفت: در دوران تحریم های ظالمانه دشمنان، شرکت های دانش بنیان صف شکنان تحریم و پیشران موتور محرکه کشور شدند و با ارتقای رتبه ایران در بسیاری علوم خصوصاً در علوم فنی و مهندسی و علوم پایه، حالا دارنده رتبه بین یک تا دهم جهان هستیم.
به گفته وی، نیروهای متخصص و توانمندی طی هشت سال قبل در دانشگاه های کشور تربیت شده اند و در طول این مدت ۶ هزار ایرانی فعال در زمینه استارتاپ از دانشگاه های برتر دنیا به کشور برگشتند.
دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به لزوم تامین مالی این تعداد شرکت خلاق و دانش بنیان افزود: در امتداد تامین مالی این شرکتها سال ۸۹ قانون خوبی در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید که تا سال ۹۲ متوقف ماند و بعد از سال ۹۲ بواسطه نگاه رهبر معظم انقلاب در ایجاد شرکت های دانش بنیان، این قانون باردیگر مورد تاکید قرار گرفت.
کرمی با اشاره به نقص این قانون در خصوص طرح محصول یا های تک روی این شرکتها بیان کرد: برای حل این نقص، در زمینه معاونت علمی و فناوری قانون را درون سازمانی کردیم و عنوان «شرکت های خلاق» در معاونت علمی و فناوری را مطرح و برنامه زیست بوم فرهنگی و خلاق را تدوین کردیم.
وی به فواید صنایع خلاق اشاره نمود و اظهار داشت: طی ۲ سال قبل گردش مالی صنایع فرهنگی جهان ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار بود، در حالی که کل فروش نفت ایران در طول این مدت هشت میلیارد دلار بود و سهم ما از گردش مالی صنایع فرهنگی جهان تنها ۱۵۰ میلیون دلار است.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر این که صنایع خلاق همچون صنایعی است که می تواند ایران را نجات دهد افزود: این در حالیست که نفت را می توانند تحریم کنند، اما کالاهای صنایع خلاق ما را نمی توانند تحریم کنند و می توانیم این محصولات را به کشورهای جهان بفروشیم.
کرمی با اعلان اینکه شرکت های دانش بنیان و خلاق تحریم پذیر نیستند اضافه کرد: حدود نیمی از کل دانشجویان ما دختران هستند که بعد از تحصیل می توانند در شرکت های دانش بنیان مشغول شوند و صنایع فرهنگی را در دست گیرند و بصورت زنجیره ای کار کنند.
وی اشاره کرد: قلب منبت دنیا دست ما است، اما با داشتن کارگاه های غیر زنجیره ای، شبکه ندارند، در حالی که شهرستان ملایر با ۲ عنوان جهانی در زمینه مبل و منبت و انگور می تواند تبدیل به شهر خلاق شود.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: صنایع فرهنگی باید صاحب پیدا کند و ما آمادگی داریم خانه های تاریخی را مرمت کرده و به دست صاحبان ایده دهیم تا خانه خلاق و نوآور ایجاد شود و شرکت های دانش بنیان از مرکز رشد بیرون بیایند.
ایجاد خانه خلاق در استان همدان و شهرستان ملایر
کرمی با تاکید بر این که اگر به نوآوری فکر نکنیم، از بین می رود، خطاب به مسئولان ملایر اشاره کرد: ایجاد خانه های خلاق را در شهرستان خصوصاً در زمینه مبل و منبت پیگیری و راه اندازی و بخش خصوصی را وارد کار کنید، ما نیز حامی شما هستیم.
وی اظهار داشت: بخش هنر و فرهنگ، هزینه زا و هزینه بر نیست، بلکه ثروت زا و اشتغال آفرین است و این امر باید در سرلوحه کاری مدیران قرار گیرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تصریح کرد: این که استان همدان ۵۶ شرکت دانش بنیان و ۶ شرکت خلاق دارد، باتوجه به پیشینیه فرهنگی و تاریخی آن خوب نیست، درحالیکه شهرستان ملایر به تنهایی می تواند ۱۰۰ شرکت خلاق داشته باشد.
کرمی فعالیت پژوهشکده انگور و کشمش و مبل و منبت دانشگاه ملایر را در کشور مثال زدنی دانست و بیان کرد: دانشگاه های مادر ملایر به خوبی در زمینه مبل و منبت و انگور و تبدیل ایده به علم و محصول به خوبی عمل کرده اند و در این راستا دانشگاه های کشور باید به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم حرکت کنند.
وی با تاکید بر این که اقتصاد خلاق باید در استان همدان ساری و جاری شود اضافه کرد: طی ۲ یا سه ماه آتی خانه خلاق در استان همدان و به دنبال آن در شهرستان ملایر راه اندازی می شود که ملایر با ۲ عنوان جهانی منبت و انگور و دیگر صنایع فرهنگی، ظرفیت بالایی در تبدیل شدن به شهر خلاق را دارد.


1400/03/16
17:15:20
5.0 / 5
1087
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد