نکسترو
در سامانه نما امكان پذیر شد

پیشبینی جایگاه مؤسسه ها در نظام های جهانی رتبه بندی

پیشبینی جایگاه مؤسسه ها در نظام های جهانی رتبه بندی

به گزارش نکسترو پیشبینی رتبه مؤسسه های آموزش عالی در شاخصهای جهانی علم، فناوری، و نوآوری در سامانه «نما» امکان پذیر است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، پیش­بینی جایگاه آینده مؤسسه ها، به سامانه «نما» افزوده شده است.

سامانههای جهانیِ رتبه بندی مؤسسه ها یکی از پدیده های کلیدی آموزش عالی در یکی دو دهه گذشته شده اند. ازاین رو، خیلی از مؤسسه ها دوست دارند جایگاه خویش را در این سامان ها بدانند و برای دست یابی به جایگاه های بهتر و بالاتر برنامه ریزی کنند. بی شک داشتن سیاست های درست و برنامه ریزی کارآمدتر در این حوزه، نیازمند آگاهی از روند آینده جایگاه مؤسسه در این سامانه است.

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) در پاسخ به این نیاز مؤسسه های آموزش عالی و پایش و گزارش جایگاه آنها در سامان های جهانیِ رتبه بندی، خصوصیت تازه ای را به سامانه «جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان (نما)» افزوده است که برآیند پژوهش های میان رشته و تازه ایرانداک در این حوزه است. این ویژگی، با بهره­ گیری از علوم کامپیوتر و الگوریتم­ های هوش مصنوعی، به سامانه «نما» افزوده شده است که پیش ­بینی جایگاه آینده مؤسسه ها را شدنی می سازد. سیاست گذاران و مدیران می توانند جایگاه آینده مؤسسه های آموزش عالی را در سامانه های جهانی رتبه بندی ببینند و برای پیشرفت در آنها برنامه ریزی کنند.

پیش بینی جایگاه مؤسسه های آموزش عالی بر پایه سری های زمانی و جایگاه آنها در سالهای پیش، در هفت سامانهجهانیِ رتبه بندی («مؤسسه آموزش عالی تایمز»، «شانگهای»، «کیو. اس.»، «یورپ»، «تایوان»، «سی. دبلیو. یو. آر.»، و «راوند») در سامانه «نما» شدنی است. افزون بر این، مؤسسه ها می توانند پیشبینی جایگاه یا امتیازشان را در سنجه های متعدد ارزیابیِ هر سامان هم ببینند. بر پایه بررسی نظام مند نوشتگان در زمینه رتبه بندی مؤسسه های آموزش عالی هم راهکارهای گوناگونی که برای بهبود جایگاه مؤسسه ها یافت شده اند؛ فراخور پیشبینی ها، به مؤسسه ها پیشنهاد می شود تا راهنمای بهبود جایگاه شان باشند.

بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران؛ همه کاربران می توانند از این خدمت تازه در بخش «رتبه مؤسسه ها» در سامانه «نما» در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR بهره برداری کنند.
1400/03/14
15:39:50
5.0 / 5
1190
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد