نکسترو

تغییر جهت میدان مغناطیسی زمین ۱۰ برابر سریعتر از تصور محققان است

تغییر جهت میدان مغناطیسی زمین ۱۰ برابر سریعتر از تصور محققان است

به گزارش نكسترو شبیه سازی های جدید نشان داده است كه میدان مغناطیسی زمین می تواند ۱۰ برابر سریعتر از آنچه قبلا تصور می شد، تغییر جهت دهد.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، امروزه محققان برای ردیابی میدان مغناطیسی زمین از ماهواره ها استفاده می نمایند، اما برای درک تکامل میدان مغناطیسی این سیاره خاکی باید هسته های رسوبی، نمونه های گدازه و مصنوعات انسانی را آنالیز کنند.
محققان در این مطالعه جدید الگوهایی از میدان مغناطیسی زمین را با استفاده از تغییرات زمانی در میدان مغناطیسی در حال چرخش این سیاره در ۱۰۰ هزار سال قبل تهیه کردند.
پیش از این محققان تصور می کردند میدان مغناطیسی زمین در سریعترین حالت خود یک درجه در سال تغییر می کند، اما آنالیز اخیر نشان داده است که میدان مغناطیسی زمین می تواند تا ۱۰ برابر سریعتر تغییر کند.
این الگوها نشان دادند چنین تغییرات سریعی معمولا با واژگونی قطب یا گردش میدان مغناطیسی- زمانی که قطب های مغناطیسی زمین بویژه از قطب های جغرافیایی سیاره دور می شوند- همراه می باشد.
حدود ۳۹ هزار سال پیش در آمریکای مرکزی، میدان مغناطیسی زمین با سرعت ۲.۵ درجه در سال تغییر جهت داد. همینطور سریع ترین سرعت تغییرات میدان مغناطیسی زمین هم حدود ۴۱ هزار سال پیش که زمین وارونگی کوتاه میدان مغناطیسی را تجربه کرد، به ثبت رسید.
اکنون تجزیه و تحلیل های جدید نشان داده است که تغییرات سریعتر و چشمگیرتر در میدان مغناطیسی زمین با تکه های گسل معکوس در سطح هسته مایع کره زمین ارتباط دارد. از آنجائیکه این تکه ها در عرض های جغرافیایی پایین تر فراوان ترند، میدان های مغناطیسی محلی در امتداد استوا امکان دارد دوره های سریع تری را در تغییرات میدان مغناطیسی تجربه کنند.
میدان مغناطیسی زمین با حرکت سنگ مذاب در هسته زمین ایجاد می شود. مطالعه اخیر می تواند به محققان در درک بهتر پویایی هسته مایع زمین کمک نماید.
این مطالعه در مجله Nature Communications انتشار یافته است.


1399/04/17
23:34:33
5.0 / 5
2549
تگها: ماهواره , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد