نکسترو

مشهد، اولین شهر هوشمند كشور در تراز جهانی شد

مشهد، اولین شهر هوشمند كشور در تراز جهانی شد

ایرنا- مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) شهرداری مشهد از تایید ˮمشهد هوشمندˮ بعنوان اولین شهر کشور، توسط اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU) بعنوان یکی از معتبرترین مراجع در حوزه ارزیابی شهرهای هوشمند جهان آگاهی داد.


محمدجواد رجاییان روز دوشنبه با بیان این مطلب به خبرنگاران گفت: با حمایت ها و برنامه ریزی های مدیریت شهری، بعد از گذراندن فرایندی مستمر در ۲ سال اخیر مراحل جمع آوری داده ها، مستندسازی و اعتبارسنجی دستاوردهای مشهد در زمینه هوشمندسازی انجام شد و در نهایت مورد تایید اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU) قرار گرفت.
وی اشاره کرد: این پروسه در قالب پروژه "ارزیابی فاکتورهای شهر هوشمند پایدار جهان" صورت گرفت که تا حالا حدود ۱۰۰ شهر در کشورهای مختلف را مورد بررسی قرار داده است.
وی با تاکید بر اهمیت بین المللی کسب این جایگاه، اضافه کرد: مشهد بعد از شهرهای پیشروی همچون دبی، سومین شهر خاورمیانه است که در این طبقه بندی قرار می گیرد و برمبنای برآوردهای انجام شده، امتیاز آن در زمینه هایی همچون ICT (فناوری اطلاعات و ارتباطات) و زیرساخت ها در سطح بالایی قرار دارد.
مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد بیان کرد: مشهد با شرکت در پروژه ارزیابی فاکتورهای شهرهای هوشمند پایدار برمبنای برنامه تعیین شده جهانی" U۴SSC ITU " که با همکاری پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات صورت گرفت، ضمن ارتباط مستمر با اتحادیه بین المللی ارتباطات، گزارشی از بررسی تمام فاکتورهای شهر هوشمند را طبق اقدامات انجام شده و وضع موجود دریافت کرد که نقاط قوت و ضعف ما را در راه هوشمندسازی نمایان می کند.
رجائیان با اشاره به کسب این دستاورد بعنوان یکی از نتایج مثبت ارتباطات بین المللی و حضور در مجامع جهانی در سالهای اخیر، اشاره کرد: کسب جایزه جهانی wego در بخش شهرهای هوشمند پایدار، برگزاری دوره آموزشی در ITU academy، شرکت در کنفرانس بین المللی Spotlight ۲۰۳۰ و نیز حضور موثر در هشتمین دوره رویداد بین المللی WSIS۲۰۲۰ همچون دستاوردهای بین المللی سازمان فاوای شهرداری مشهد در عرصه شهرهای هوشمند جهان بوده که در ارتقای وجهه بین المللی و توفیق بیشتر دراین زمینه مؤثر بوده است.
وی همین طور از دریافت تحلیل های جامع دیگری از طرف ITU در این عرصه در ماه های آتی آگاهی داد و افزود: گزارش نهایی (factsheet) و صدور و ارائه گواهینامه در این خصوص، برمبنای زمانبندی اعلام شده توسط اتحادیه بین المللی ارتباطات، در اواسط تابستان امسال صورت خواهد گرفت که بعنوان تحلیلی از وضع موجود، می تواند در برنامه ریزی برای توسعه پایدار و متوازن شهر به کار آید.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد اظهار داشت: باید در نظر داشت که هوشمندسازی نقطه پایانی ندارد و همیشه درحال حرکت در این راه برای دستیابی به شرایط مطلوب تر هستیم. شهر مشهد بعنوان اولین شهر هوشمند کشور در قالب برنامه جهانی ارزیابی فاکتورهای شهرهای هوشمند مورد ارزیابی و تایید ITU قرار گرفته است و با عزمی جدی برای ادامه هدفمند این مسیر، آماده است تجربیات خودرا برای شتاب بیشتر شهرهای کشور دراین زمینه، در اختیار آنها بگذارد.
اتحادیه بین المللی ارتباطات ITU در ۱۷ می ۱۸۶۵ تاسیس شد و ۱۴۷ سال از عمر آن می گذرد. این اتحادیه دارای تشکیلات جهانی است که ۵۶۸ عضو بخشی و ۱۴۳ عضو دارد و اکنون دارای ۱۹۳ عضو دولتی، شرکتی است و مسئولیت تدوین مقررات، استانداردسازی، هماهنگی و توسعه مخابرات بین المللی را به عهده دارد. از اختیارات عالیه این اتحادیه، سازماندهی کنفرانس های تام الاختیار است.


1400/03/11
21:11:57
5.0 / 5
1185
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد