نکسترو

ونتیلاتور 100 درصد بومی در پارك علم و فناوری دانشگاه تهران تولید شد

ونتیلاتور 100 درصد بومی در پارك علم و فناوری دانشگاه تهران تولید شد

یک شرکت دانش بنیان عضو پارک علم وفناوری دانشگاه تهران موفق به طراحی و تولید دستگاه ونتیلاتور با دانش ۱۰۰ درصد بومی شد.


به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی پارک علم وفناوری دانشگاه تهران، این شرکت دانش بنیان علاوه بر تولید ونتیلاتور پرتابل وونتیلاتور ICU، در ساخت دستگاه حذف نویز، متر هوشمند و دستگاه ترکیب کننده هم موفق عمل کرده است.
معین بهمن مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: هسته اصلی شرکت توسط چند دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه تهران شکل گرفت و سپس تیم فروش، سرمایه گذاران به این هسته پیوستند. محصولات اصلی این شرکت در دسته مهندسی پزشکی و تجهیزات پزشکی قرار می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: هسته اصلی شرکت، فعالیت خویش را به صورت غیر رسمی و با تولید دستگاه ونتیلاتور پرتابل در سال ۹۱ آغاز کرد و در سال ۹۵ هم به دانش بومی طراحی و تولید ونتیلاتور پروتابل دست یافت. این دستگاه در قراردادی با سازمان ایمیدرو؛ سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برای کار در معادن زغال سنگ مورد استفاده قرار گرفت و توانست بر تحریم دستگاه تنفس مصنوعی شرکت MSA آمریکا غلبه کند.
بهمن اضافه کرد: با انتشار کرونا در اسفند ۹۸، این شرکت طراحی و ساخت ونتیلاتور ICU را هدف خود قرار داد. شرکت در مرداد ماه ۹۹، موفق به طراحی و ساخت نمونه اولیه دستگاه ونتیلاتور ICU با تمام مدهای فشاری و جمعی شد.
وی افزود: تنفس انسان از چهار فاز تشکیل شده است: فاز دم، انتهای فاز دم، فاز بازدم و انتهای فاز بازدم. مدهای فشاری سیکل دم را با عنایت به فشار ورودی به ریه کنترل و به آخر می رسانند. سیکل دم ادامه می یابد تا فشار ریه را به فشار از پیش تعیین شده توسط پزشک برسانند. این فشار معمولا از ۵ میلی بار تا حدود ۵۰-۶۰ میلی بار است. ونتیلاتورهای فشاری باید مکانیزمی داشته باشند که به هر علتی اگر فشار از ۱۲۵ میلی بار عبور کرد، فشار تخلیه شود تا به ریه فرد صدمه نرسد. در مدهای جمعی هم ونتیلاتور فاز دم را آنقدر ادامه می دهد که حجم ریه به حجم از پیش تعیین شده توسط پزشک برسد. در هر دو مد، فاز بازدم به صورت passive و توسط خود بیمار انجام می شود.
وی، داشتن PEEP یا همان فشار مثبت انتهای بازدمی را از خصوصیت های ونتیلاتور ICU دانست و تصریح کرد: این ویژگی، فاز بازدم فرد را مانیتور می کند و اجازه نمی دهد فشار انتهای فاز بازدم از یک حد پایین تر رود. این امر مانع از collapse ریوی می شود و اجازه نمی دهد دیواره های ریه به یکدیگر بچسبند.
بهمن با تکیه بر بومی بودن صد درصدی این دستگاه اضافه کرد: محصولات در رسته تنفسی شامل چند سطح است. یک ونتیلاتور دارای سطوح پنوماتیک، الکترونیک و نرم افزار است. در این شرکت موفق به بومی سازی تمامی این سطوح شده ایم و با استفاده از قطعات موجود، طراحی و تولید محصول کرده ایم.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با تشریح مساله بومی سازی عنوان کرد: طراحی و ساخت تمامی قسمت های پنوماتیک یکی از مهم ترین قسمت ها در رابطه با ترکیب اکسیژن است. طراحی و ساخت تمامی بردها در قسمت الکترونیک، برنامه نویسی نرم افزار در سه بخش لایه سطح بالا، لایه سطح میانی و لایه پایین و حتی طراحی و ساخت قاب دستگاه همگی توسط این شرکت انجام شده است.
وی تصریح کرد: این دستگاه هم اکنون مراحل دریافت مجوز از وزارت بهداشت را طی می کند. شرکت از راه در اختیار گرفتن سالن تولید از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، در جهت تولید انبوه این محصول گام برداشته است.
بهمن درباره دستگاه حذف نویز هم اظهار داشت: این دستگاه در ورودی اتاق عمل، سالن کنفرانس و بیمارستان ها نصب می شود و صداهای ناخواسته، نویزها و صدای محیط را حذف می کند.منبع:

1400/03/10
23:03:56
5.0 / 5
1289
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد