نکسترو
پژوهشگران بررسی كردند

مشكلات خواب در دوران كرونا

مشكلات خواب در دوران كرونا

به گزارش نکسترو پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین با انجام مطالعه ای مروری مشکلات خواب در دوران همه گیری کووید-۱۹ را بررسی کردند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، بیماری نوظهور کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ به یکی از مهم ترین علل مرگ و میر در سرتاسر جهان تبدیل گشته است. مطالعات مختلفی بر روی مشکلات خواب در دوره شیوع COVID-۱۹ متمرکز شده است؛ اما نتایج هماهنگی نداشته اند.

با توجه به تعداد قابل توجه مطالعات چاپ شده در زمینه کیفیت خواب و عوامل در رابطه با آن و اهمیت مطالعات مرور سیستماتیک و متاآنالیز در جمع بندی و تجزیه و تحلیل نتایج مطالعات موجود، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین مطالعه ای را با هدف برآورد مشکلات خواب در دوران کووید ۱۹ و ارتباط آن با دیسترس های روان شناختی طراحی و اجرا کردند.

یافته های این مطالعه مروری نشان داد مشکلات خواب در پاندمی کووید-۱۹ متداول می باشد. علاوه بر این، مشکلات خواب با سطح بالاتری از پریشانی روانشناختی همراه می باشد.

بررسی های این پژوهش از آن حکایت می کند که با استفاده از برنامه های درمانی موثر برای درمان مشکلات خواب، امکان دارد ناراحتی روانی کاهش پیدا کند. در این مطالعه عنوان شده که شیوع مشکلات خواب در بین متخصصان مراقبت های بهداشتی ۳۱ درصد، در بین جمعیت عمومی ۱۸ درصد و در بین بیماران مبتلا به کرونا ۵۷ درصد بود.

بر اساس این یافته ها، ارتباط ضعیفی بین مشکلات خواب با افسردگی در بین متخصصان مراقبت های بهداشتی، جمعیت عمومی و بیماران COVID-۱۹ مشاهده شد. همینطور ارتباط متوسطی بین مشکلات خواب با اضطراب در میان متخصصان مراقبت های بهداشتی، جمعیت عمومی و بیماران COVID-۱۹ مشاهده شد.

پژوهشگران این مطالعه طراحی و اجرای مداخلات برای درمان بیخوابی یا اختلالات روانشناختی و بررسی اثربخشی آنها را پیشنهاد می کنند.
این پروژه تحقیقاتی با عنوان « برآورد فراوانی اختلالات خواب در دوران پاندمی کووید19 و ارتباط آن با دیسترس روانشناختی: مرور سیستماتیک و متاآنالیز» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و مجری اصلی این طرح زینب علی مرادی از دانشگاه علوم پزشکی قزوین است.1400/03/10
17:43:18
5.0 / 5
1217
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد