نکسترو
در یك پژوهش بررسی شد

پیشبینی صدمه روحی افراد با رویدادهای زندگی

پیشبینی صدمه روحی افراد با رویدادهای زندگی

بروز رویدادهای مختلف در زندگی خانوادگی افراد، امری اجتناب ناپذیر است که بایستی برای مقابله و سازگاری با آنها آمادگی قبلی داشت. بررسی جدید محققان نشان داده است که عدم برخورد صحیح با این رویدادها، می تواند به خوبی بروز انواع مشکلات روانی را در خانواده پیش بینی نماید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، خانواده، شکل دهنده الگوهای شخصیتی، فکری، عاطفی و جسمی هر فرد است. خیلی از فرهنگ ها، سلامت جامعه را به سلامت خانواده وابسته می دانند. توانایی اعضای خانواده در هماهنگی با تغییرات، یافتن چاره برای تضادها و مشکلات بین فردی و اجراکردن قوانین خانواده، عملکرد اعضای خانواده را تعیین می کند و تغییر در آنها بر سلامت جسمی و روانی اعضای خانواده تأثیرگذار است. تغییرات فراوان و روزمره در جهان، بر استرس و مشکلات روانی و اجتماعی اعضای جوامع می افزاید. این امر سبب شده است بیماری های روانی در صدر لیست عوامل ایجادکننده ناتوانی و مرگ زودرس قرار گیرند.

بنا بر توضیحات متخصصان، یکی از عاملهای مهم تأثیرگذار بر شیوع صدمه های روانی، وقوع رویدادهایی برای اعضای خانواده است. رویدادهای زندگی شامل رویدادهای مجزا، مشاهده شدنی و قابل گزارش عینی اند که مستلزم نوعی سازگاری اجتماعی یا روان شناختی یا هر دو هستند. مرگ یکی از اعضای خانواده، شروع کاری جدید و متولدشدن نوزاد در خانواده از نمونه های مهم تر رویدادهای زندگی به حساب می آیند. علاوه بر این، مشکلات مالی، مشکلات و نبود امنیت شغلی، مشکلات خانوادگی، نگرانی درباره مرگ نزدیکان و مسائل در ارتباط با روابط زناشویی و حاملگی بعنوان رویدادهای استرس زای زندگی شناخته می شوند. بروز برخی از رویدادها در زندگی می تواند اثرات جبران ناپذیری بر افراد داشته باشد.

به منظور مطالعه عمیق تر این موضوع، پژوهشگرانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه امام جواد یزد تحقیقی را انجام داده اند که در آن میزان صدمه پذیری روانی افراد برپایه رویدادهای زندگی خانوادگی مورد ارزیابی و پیشبینی واقع شده است.

برای انجام این مطالعه پژوهشی، محققان از مشارکت 260 نفر از مراجعان متأهل مراکز مشاوره و روان درمانی یزد بهره برده و با استفاده از پرسشنامه داده های مورد نیاز خویش را جمع آوری نمودند.

طبق نتایج به دست آمده از این مطالعه، با افزایش رویدادهای زندگی خانوادگی، صدمه پذیری روانی افزایش می یابد و رویدادهای زندگی خانوادگی می توانند انواع صدمه های روانی را پیشبینی کنند.

بنا بر گفته ابراهیم دهقانی اشکذری، محقق دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد و همکارانش، «نتایج پژوهش نشان داد که رویدادهای زندگی خانوادگی، نمره کلی صدمه پذیری روانی و ابعادش شامل شکایت جسمانی، وسواس، حساسیت در روابط متقابل، افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، ترس مرضی، افکار پارانوئیدی و روان پریشی را به شکل مثبت پیشبینی می کنند».

آن ها می گویند: «در تبیین این یافته ها میتوان گفت هنگامی که یکی از اعضای خانواده با مشکلی در زندگی خود روبه رو می شود، دیگر افراد خانواده هم با این مشکل درگیر هستند. این امر فشار روانی زیادی را بر همه اعضای خانواده وارد می نماید و آنها را برای مبتلا شدن به اختلالات روانی صدمه پذیر می کند».

علاوه بر این، بنا بر اطلاعات عرضه شده در این مطالعه، فرد، استرس ناشی از رویدادی صدمه زا در خانواده را به بدن خود منتقل می کند و به بیماری های جسمانی مبتلا می شود.

دهقانی اشکذری و همکارانش معتقدند: «افراد دارای تجربه ای ناخوشایند مثل فرار فرزند از خانه یا طلاق در خانواده، به برقراری ارتباط با دیگران حساسیت بیشتری دارند و احتیاط زیادی برای رابطه با دیگران به کار می گیرند».

بر این اساس، استنباط می شود که رو به رو شدن با رویدادهای ذکرشده در خانواده، فرد را تحت فشار روحی و روانی قرار می دهد. همینطور فرد به علت از دست دادن حمایت خانوادگی یا توانایی نداشتن در تأمین مایحتاج زندگی، به آینده خود ناامید می شود و احتمال بروز افسردگی در او افزایش می یابد.

مجریان این تحقیق که یافته های خویش را در مجله علمی پژوهشی «مطالعات ناتوانی» منتشر نموده اند، در انتهای گزارش فنی خود اشاره کرده اند که باتوجه به این یافته ها لازم است که آموزش مهارت های زندگی، تاب آوری و سازگاری مدنظر سازمان های در ارتباط با حمایت خانواده قرار گیرد.

منبع:

1400/03/10
10:57:41
5.0 / 5
1049
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد