نکسترو
پژوهشگران بررسی كردند

نقش اعتماد به پرستار در رعایت سفارش ها توسط بیماران

نقش اعتماد به پرستار در رعایت سفارش ها توسط بیماران

نکسترو: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز با انجام یک طرح پژوهشی میزان اعتماد بیماران به پرستاران و تاثیر آن بر رعایت سفارش های بهداشتی را مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، بیماران تحت درمان با همودیالیز به سبب مشکلات و عوارض زیاد ناشی از نارسایی کلیوی با هزینه های زیادی جهت کاهش عوارض و بیماری روبه رو هستند پس هر عمل و فعالیتی که بتواند روند درمان را در بیماران بهبود بخشد؛ می تواند هزینه های زیادی را در این بخش از درمان کم کند.

یکی از عوامل موثر در ارتقای کیفیت مراقبت پرستاری، ایجاد اعتماد بین بیمار و پرستار است. هرچه میزان اعتماد بیماران به کادر درمانی بیشتر باشد، میزان رعایت سفارش های بهداشتی ارائه شده نیز افزایش می یابد و موجب بهبود روند درمانی می شود.

بر همین اساس پژوهشگران یک مطالعه نقش اعتماد به پرستار را در تبعیت از رژیم درمانی در بیماران تحت درمان همودیالیز، بررسی کردند.

بر اساس نتایج این مطالعه؛ بین اعتماد بیماران به پرستاران و تبعیت از درمان ارتباط مدلول داری وجود داشت. به این معنا که افزایش اعتماد در برقراری روابط بین بیمار و پرستار می تواند موجب بهبود رفتارهای بهداشتی در بیماران شود و می توان نتیجه گرفت که ایجاد اعتماد بین بیمار و پرستار تاثیر به سزایی بر روی تبعیت از رفتارهای بهداشتی سفارش شده از طرف پرستار می گذارد.

در این مطالعه عنوان شد که بطور کلی میزان اعتماد بیماران به پرستاران شاغل در بخش همودیالیز بالا است؛ ولی با این وجود در بعضی حیطه های اعتماد از قبیل «ارائه اطلاعات بیماری» هنوز وضعیت مناسبی وجود ندارد و پرستاران باید تلاش کنند با بهبود روابط بین فردی و جلب اعتماد بیشتر این سطح بالای اعتماد را همچنان حفظ کنند.

پژوهشگران این تحقیق معتقدند که نیاز به بررسی و پژوهش های بیشتری درباره عوامل افزایش دهنده و کاهش دهنده اعتماد بین بیماران و پرستاران وجود دارد؛ تا با بررسی های بیشتر و برنامه ریزی دراین زمینه، گامی در جهت افزایش اعتماد بین بیماران و پرستاران برداشته شود.

این پروژه تحقیقاتی با عنوان «اعتماد بیمار به پرستار و ارتباط آن با تبعیت از رژیم درمانی در بیماران تحت درمان با همودیالیز در مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع) تبریز، ۱۳۹۷» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و منصور غفوری فرد، اکرم قهرمانیان و بهناز احمدپور؛ از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در انجام آن مشارکت داشتند.
1400/03/08
11:26:42
5.0 / 5
1277
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد