نکسترو

نانوفیلتر توربین گازی ایرانی برای كاهش آلودگی هوا تولید شد

نانوفیلتر توربین گازی ایرانی برای كاهش آلودگی هوا تولید شد

یک شرکت دانش بنیان با استفاده از تجهیزات تولید نانو الیاف موفق به طراحی و تولید نانو فیلتر توربین های گازی برای کاهش آلودگی هوا شده است.


به گزارش روز سه شنبه ستاد توسعه فناوری نانو، محمدجواد فروندی، مدیر طراحی محصولات و تولید نانوالیاف این شرکت دانش بنیان صنعتی درباره تأثیر نانوفیلترهای این شرکت در کاهش آلودگی هوا اظهار داشت: در یک منطقه متوسط از نظر آلودگی، به ازای هر توربین گازی، هرسال تا ۶ تُن آلودگی وارد محیط می شود که استفاده از نانوفیلترهای ساخته شده به کاهش این آلودگی کمک شایانی کرده است.
وی بیان نمود: این شرکت یکی از شرکتهای فعال در عرصه تولید انواع فیلترهای خودرو، صنعتی و نیروگاهی در ایران است که استفاده از نانوالیاف را برای تولید فیلتر در دستور کار خود قرار داده است. حفاظت بهتر از قطعات توربین های نیروگاهی، کاهش هزینه های توقفات و افزایش توان تولید برق و افزایش عمر فیلترها حداقل به ۱.۵ برابر عمر فعلی از مهم ترین خصوصیت های فیلترهای نیروگاهی بهران فیلتر است.
فروندی اظهار داشت: مهم ترین اثر فیلترهای هوای احتراق نانو، کاهش ورود ذرات معلق زیر یک میکرون به محیط است که این محیط می تواند کابین هواپیما، موتورخودرو، نیروگاه و حتی سیستم تنفسی انسان باشد. این به نوبه خود سبب کاهش هزینه تعمیرات، سوخت و نگهداری هم می شود. مزیت دیگر استفاده از این نوع فیلترها کاهش میانگین افت فشار برای دستگاه مصرف کننده در طول استفاده است که این مزیت به طولانی شدن عمر فیلتر کمک و ظرفیت غبارگیری افزوده می شود.
وی افزود: با استفاده از تجهیزات تولید نانوالیاف که از شرکت فناوران نانومقیاس خریداری نموده است، نانوالیاف مورد نیاز خویش را تولید می کند. این نانوالیاف روی سطح فیلترها قرار می گیرد و با این کار کارایی تصفیه هوا را زیاد می کند.
فروندی خاطرنشان کرد: این شرکت به واسطه استفاده از نانوالیاف در محصولات خود موفق به دریافت عنوان دانش بنیانی شده است. استفاده از نانوالیاف سبب شده فیلترهای این شرکت توان جداسازی ذرات با ابعاد کوچکتری را داشته باشند.
وی تصریح کرد: در واقع ذراتی که پیش از این از فیلترهای معمولی عبور می کرد و در موتور خودرو رسوب می کرد یا وارد ریه افراد می شد، در فیلترهای نانویی این شرکت به دام می افتند که این به معنای تصفیه کارآمدتر هوا یا سیال عبوری از فیلتر است. استفاده از نانوالیاف در این فیلترها سبب شده تا منافذ موجود در این فیلترها نانومتری شده و طیف گسترده تری از ذرات را به دام اندازد.منبع:

1400/03/06
12:09:33
5.0 / 5
1160
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد