نکسترو
یك كارآزمایی بالینی نشان داد

سلنیوم نمی تواند قند و چربی خون را تنظیم كند

سلنیوم نمی تواند قند و چربی خون را تنظیم كند

پژوهشگران با انجام یک کارآزمایی بالینی تصادفی دو سو کور عنوان کردند که مصرف مکمل سلنیوم به مدت هشت هفته هیچ تغییری در قند خون و چربی خون زنان مبتلا به سندرم متابولیک ایجاد نمی نماید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، «سندرم متابولیک»؛ مجموعه ای از اختلالات شامل چاقی شکمی، عدم تحمل گلوکز، پرفشاری خون، بالا بودن تری گلیسیرید و پایین بودن کلسترول (HDL) است. این سندرم خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع دو را زیاد می کند.

در دهه اخیر شیوع سندرم متابولیک در سرتاسر جهان افزایش داشته است که شاید این افزایش در نتیجه شیوه زندگی مدرن باشد. عوامل گوناگونی مثل رژیم غذایی نامناسب، کاهش فعالیت بدنی، همچون عوامل مستعدکننده افراد برای مبتلا شدن به سندرم متابولیک است.

برخی از اجزای سندرم متابولیک با افزایش تولید گونه های فعال اکسیژن و نیتروژن، سبب ایجاد شرایط استرس اکسیداتیو در بدن می شوند. تحقیقات گوناگونی نقش بالقوه آنتی اکسیدان های رژیمی را در مقابل استرس اکسیداتیو و عوارض آن گزارش کرده اند. همچون این آنتی اکسیدان ها «سلنیوم» است.

بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با انجام مطالعه ای، اثر بخشی سلنیوم را در پایداری قند خون و شاخصهای در رابطه با چربی در زنان مبتلا به سندرم متابولیک بررسی کردند.

این پژوهش به صورت کارآزمایی بالینی تصادفی دو سو کور، در شهرستان کیار استان چهار محال و بختیاری از دیماه ۱۳۹۶ تا شهریور ۱۳۹۷ انجام شد. در این تحقیق زنان ۲۰ تا ۴۹ ساله مبتلا به سندرم متابولیک که دارای سه مورد از شرایط مبتلا شدن به سندرم اختلال متابولیک بودند مورد بررسی قرار گرفتند. این شرایط شامل: اختلال در قند خون ناشتا، اختلال در چربی خون و چاقی شکمی بود.

افراد به صورت تصادفی به دو گروه دریافت کننده سلنیوم و دارونما تقسیم شدند و گروه سلنیوم ۲۰۰ میکروگرم کپسول سلنیوم و گروه دارونما، کپسول دارونما که حاوی ۲۰۰ میکروگرم دکستروز (نوعی قند ساده) بود، به مدت هشت هفته دریافت نمودند.

در این تحقیق قد و وزن افراد و میزان شاخص توده بدنی ( BMI) افراد محاسبه شد و همینطور در ابتدا و انتهای مطالعه میزان قند خون ناشتا، HDL، LDL، کلسترول توتال، تری گلیسیرید و انسولین ناشتای آنها از راه آزمایش خون مورد بررسی قرار گرفت.

در این مطالعه بعد از هشت هفته مصرف سلنیوم، هیچ تغییری در متغیرهای بررسی شده قند و چربی خون مشاهده نشد.

پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد کردند که در مطالعات آینده برای کسب نتایج دقیق تر و اثربخشی سلنیوم بر شاخصهای قند خون، کارآزمایی های بالینی با حجم نمونه وسیع تر انجام گیرد. همینطور در مورد اثر مکمل سلنیوم در پروفایل لیپیدی، انجام پژوهش هایی با مدت زمان طولانی تر پیشنهاد می شود.

در انجام این مطالعه، زینب ملک پور شهرکی، محمدرضا مراثی و محمدحسن انتظاری؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی اثر مکمل یاری سلنیوم در هموستاز گلوکز و پروفایل لیپیدی زنان مبتلا به سندرم متابولیک: کارآزمایی بالینی تصادفی دو سو کور، کنترل شده با دارونما» در مجله تحقیقات نظام سلامت، انتشار یافته است.

منبع:

1400/03/05
23:07:09
5.0 / 5
1213
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد