نکسترو

فراخوان اهدای رده های سلولی به بانك سلول های انسانی

فراخوان اهدای رده های سلولی به بانك سلول های انسانی

نکسترو: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، فراخوان اهدای رده های سلولی با کاربرد تحقیقاتی به بانک سلول های انسانی و جانوری را صادر کرد.


بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، وظیفه تهیه، تولید، کنترل کیفی، تکثیر و توزیع انواع رده ها و نمونه های سلولی استاندارد را برعهده دارد. هر یک از این نوع سلول ها، شناسنامه مشخص و منحصر به فردی دارند که منجر به اعتبار آنها در زمینه تحقیقات مختلف می شود.
مجموعه های سلولی متنوع با کاربردهای مختلف در بانک سلولی نگه داری می شوند و برحسب تقاضای پژوهشگران، دانشجویان و اساتید حوزه زیست پزشکی و همچنین، شرکت های داروسازی و تولیدکننده فرآورده های بیولوژیک، در اختیار آنها قرار می گیرند.
به گزارش مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر عبدالرضا دانشور آملی، مدیر بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز درباب این فراخوان اظهار داشت: بانک سلول های انسانی و جانوری این مرکز در امتداد تامین رده های سلولی معتبر مورد نیاز پژوهشگران کشور، طرح اهدای رده های سلولی با کاربرد تحقیقاتی را ارائه می کند. این بانک، آمادگی دریافت انواع نمونه های سلولی از پژوهشگران کشور را دارد؛ بدین سبب پژوهشگران، اساتید و دانشجویان دانشگاه ها و سایر مراکز علمی و تحقیقاتی که مالکیت رده سلولی خاصی را برعهده دارند، رده های سلولی خودرا بمنظور استفاده عموم پژوهشگران به اشتراک می گذارند و از مزایای اهدای نمونه سلولی بهره مند می شوند.
وی اضافه کرد: این فرصت برای تمام شرکت های فعال در حوزه زیست فناوری و تولید فرآورده های بیولوژیک، اساتید، دانشجویان و پژوهشگران کشور برقرار است تا رده های سلولی و نمونه های بیولوژیکی را که در اختیار دارند، به مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اهدا کنند. به اشتراک گذاشتن نمونه های بیولوژیک ارزشمند، سبب توسعه و پیشرفت صنعت زیست فناوری و زیست پزشکی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی موجود در کشور، خواهد شد.
دانشور ابراز امیدواری کرد با ترویج فرهنگ اهدا و اشتراک گذاری دستاوردهای علمی، زکات علم را به جا آورده و گامی در نهادینه کردن این اقدام پسندیده برداشته شود.
از مزایای اهدای رده های سلولی با کاربرد تحقیقاتی برای اهداکنندگان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱) نمونه سلولی اهداشده در وضعیت امن و مطمئن در تانک نیتروژن فاز بخار نگهداری می شود.
۲) تمام تست های کنترل کیفی جهت بررسی کیفیت سلول، عدم آلودگی قارچی، باکتریایی و مایکوپلاسما و تعیین هویت نمونه سلولی اهداشده (برای اعتبار بخشی به آن) بصورت رایگان انجام شده و شناسنامه سلولی معتبر به اهداکننده ارائه خواهد شد.
۳) اهداکنندگان می توانند علاوه بر رده سلول اهدایی خود، سایر رده های سلولی موجود در کلکسیون های سلولی بانک سلول های انسانی و جانوری را تا سه بار و بدون پرداخت هزینه بصورت کرایوویال فریز شده یا کشت یافته در فلاسک دریافت نمایند.منبع:

1400/03/04
10:11:45
5.0 / 5
1155
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد