نکسترو

تاثیر تخم گشنیز بر كاهش عوارض قلبی و عروقی دیابت نوع 2

تاثیر تخم گشنیز بر كاهش عوارض قلبی و عروقی دیابت نوع 2

نکسترو: نتایج یک پژوهش نشان میدهد مصرف تخم گشنیز و انجام تمرینات هوازی می تواند تا حدودی سبب بهبود فاکتورهای لیپیدی بیماران دیابتی نوع دو شود و از این طریق ممکنست موجب کاهش عوارض قلبی-عروقی شود.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دیابت یکی از شایع ترین اختلالات غدد درون ریز است که سالانه میلیون ها نفر را مبتلا می کند. دیابت، خصوصاً دیابت نوع دو اغلب با اختلالات متابولیسم لیپید هم راه است. به عبارت دیگر، افزایش سطوح اسیدهای چرب نقش اساسی در افزایش مقاومت به انسولین به وجود می آورد. بخش در خور توجهی از بیماران دیابتی از اختلال چربی رنج می برند که این پروسه خود می تواند به بیماریهای قلبی و عروقی دامن بزند. پژوهشگران در مطالعه ای اثر تعاملی مصرف مکمل تخم گشنیز و انجام تمرینات هوازی را بر فاکتورهای خطرزایی قلبی- عروقی در زنان مبتلا به دیابت نوع دو بررسی نموده اند.
این پژوهش، توسط محسن اکبرپور بنی، نرگس کریمیان و زهرا ثمری ابراهیم زاده از دانشگاه قم و بصورت نیمه تجربی تصادفی، چهارگروهی و با اندازه گیری دو مرحله ای پیش و پس آزمون انجام شد. جامعه آماری در این مطالعه را ۱۰۸ نفر از زنان مبتلا به دیابت نوع دو شهر اصفهان که طی فراخوان اعلام شده داوطلب شرکت در پژوهش بودند، تشکیل دادند.
بعد از بررسی شرایط افراد، نهایتا با بهره گیری از جدول دمورگان ۴۰ نفر از داوطلبان دارای شرایط بعد از توزیع فرم همکاری شرکت در طرح پژوهشی در جلسه هماهنگی شرکت کردند و با تکمیل فرم رضایت آگاهانه و پرسشنامه یادآمد تغذیه ای ۲۴ ساعته، بعنوان نمونه تحقیق بر طبق شاخص توده بدن بصورت تصادفی انتخاب و در چهار گروه ۱۰ نفری(هوازی-گشنیز، هوازی-دارونما، گشنیز و دارونما) تقسیم شدند. دراین زمینه، هیچ یک از افراد تحت انسولین درمانی نبودند و بیماران هر چهار گروه در طول دوره تحقیق از داروهای متفورمین و گلی بن کلامید بصورت خوراکی استفاده می کردند.
برمبنای آنچه در این مقاله بیان شده است، در این پژوهش، گروه های تمرینی به اجرای برنامه تمرین هوازی به مدت هشت هفته و هر هفته سه جلسه پرداختند. برنامه تمرین هوازی بر طبق راهنمای کالج آمریکایی طب ورزش، طراحی و زیر نظر مربی و پژوهشگر انجام شد. به نحوی که در دوره تمرینی هشت هفته ای، مدت کل تمرین در هر جلسه از ۳۵ دقیقه شروع و به ۴۶ دقیقه رسید که این مدت شامل ۱۰ دقیقه گرم کردن، ۱۰ دقیقه سرد کردن بصورت راه رفتن سریع، دویدن آهسته و حرکات کششی و نرمشی و ۱۵ تا ۲۶ دقیقه برنامه اصلی تمرین هوازی بود.
در این مقاله آمده است: «گروه های مصرف کننده مکمل نیز به مدت هشت هفته روزانه ۵۰۰ میلی گرم پودر تخم گشنیز را ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پیش از صرف وعده ناهار و شام مصرف می کردند.
پژوهشگران این مطالعه می گویند: در مجموع باتوجه به تغییرات درصدی حاصل شده در گروه های تمرین-مکمل، تمرین-دارونما و مکمل، خصوصاً تغییر مدلول دار کلسترول و LDL می توان بیان کرد که مصرف تخم گشنیز و انجام تمرینات هوازی در دوره زمانی هشت هفته تا حدودی سبب بهبود فاکتورهای لیپیدی بیماران دیابتی نوع دو شده و از این طریق ممکنست موجب کاهش عوارض قلبی-عروقی شود، هرچند که برای تاثیرگذاری بیشتر نیاز است تا دوره مصرف مکمل گشنیز و انجام تمرین هوازی طولانی تر باشد.
در این مقاله بیان شده است: در این تحقیق، تفاوتی بین اثر تعاملی مصرف مکمل گشنیز و تمرین هوازی در مقایسه با مصرف فقط گشنیز یا اجرای فقط تمرین هوازی مشاهده نشد. بدین سبب در کل برای اثبات آثار مصرف مکمل گشنیز و تمرین هوازی نیاز به بررسی های بیشتر و انجام تحقیقات با طول دوره زمانی طولانی تر است.
این پژوهش در نخستین شماره ی سی وششمین جلد نشریه علمی تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران انتشار یافته است.
منبع:

1400/03/02
13:10:57
5.0 / 5
1113
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد