نکسترو
مروری بر نتایج یك تحقیق؛

عواملی كه در ارتكاب قتل نقش دارند

عواملی كه در ارتكاب قتل نقش دارند

نکسترو: یافته های یک مطالعه نشان داد عوامل فردی، محیط اجتماعی، عوامل اقتصادی و عوامل فرهنگی، در ارتکاب به قتل عمد، نقش دارند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، "قتل" بعنوان خشن ترین جرم در تاریخ بشر، پیشینه ای دیرینه دارد. پژوهشگران با انجام یک مطالعه عوامل جامعه شناختی موثر در ارتکاب قتل را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه ۲۰ نفر از کارشناسان و افسران پی جویی قتل در استان خراسان شمالی و ۳۸ نفر از متهمان و محکومان قتل عمد در زندان مرکزی خراسان شمالی در سال ۱۳۹۵، بوسیله پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند.

بر اساس بررسی های انجام شده، سن ۹ درصد از متهمان و مرتکبان به قتل بین ۱۸ تا ۲۵ سال، ۲۱ درصد بین ۲۶ تا ۳۵ سال، ۴۵ درصد بین ۳۶ تا ۴۵ سال و در نهایت ۲۱ درصد نیز بالاتر از ۴۵ سال بوده است. بیشتر این افراد دارای تحصیلات تا دیپلم (۳۶ درصد) بودند. همین طور بیش از نیمی از آنها بیکار (۵۸ درصد) و مجرد (۵۸ درصد) بودند.

یافته های این مطالعه نشان داد که عوامل فردی، محیط اجتماعی، عوامل اقتصادی و عوامل فرهنگی، به ترتیب بیش ترین تاثیر منفی را در ارتکاب به قتل عمد در استان خراسان شمالی داشته اند.

به گفته پژوهشگران این مطالعه بسترهای اجتماعی، فقر، نابرابری اقتصادی، دوستان ناباب وفشارهای اجتماعی در بروز قتل نقش داشته اند.

بر همین اساس پژوهشگران پیشنهادهایی را برای پیش گیری از وقوع چنین جرایمی ارائه کردند:

- هدایت افراد به رعایت هنجارهای اجتماعی و ارزش های معنوی از طرف صدا و سیما و نهادهای آموزشی، مدنی و معنوی؛

- ایجاد ارتباط بین نهادهای فرهنگی و خانواده ها، به سبب جایگاه ویژه خانواده در جلوگیری از رفتارهای مجرمانه؛

- کم تر شدن انعکاس رسانه ای جرائم خرد. چونکه این انعکاس ها موجب کاهش قبح این اعمال و هیجان آفرینی مجرمان و تغییر جرائم خرد به جرائم خشن تر می شود؛

- توجه به ایجاد نقش های اجتماعی بیشتر از طرف خانواده و جامعه برای جوانان در زمینه های شغلی، ورزشی، فرهنگی و اقتصادی.

در انجام این تحقیق داود دعاگویان، محمدرضا قائمی نژاد، نادر آزادی و محمد سمیعیانی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم انتظامی امین مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه زمستان سال ۱۳۹۹ بصورت مقاله علمی با عنوان «عوامل جامعه شناختی ارتکاب قتل عمد» در فصل نامه پژوهش های اطلاعاتی و جنایی زیر نظر دانشگاه علوم انتظامی امین، انتشار یافته است.

منبع:

1400/02/31
15:08:45
5.0 / 5
1358
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد