نکسترو
در آستانه چهلمین سالگرد جهاد دانشگاهی انجام شد

راه اندازی سامانه شناسایی و اعتبارسنجی مجلات معتبر علمی

راه اندازی سامانه شناسایی و اعتبارسنجی مجلات معتبر علمی

به گزارش نكسترو معاون مركز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی از طریق اندازی ˮسامانه شناسایی و انتخاب مجلات معتبر بین المللیˮ برای انتشار یافته های پژوهشی محققان اطلاع داد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، محمدمهدی مشیدی اظهار داشت: سامانه ای جهت شناسایی و اعتبارسنجی مجلات معتبر علمی در عرصه بین المللی به راه افتاده است که پژوهشگران می توانند با مراجعه به این سامانه به آدرس http: //rank.sid.ir/jcr ضمن شناسایی مجلات معتبر در عرصه بین المللی به رتبه و جایگاه علمی نشریات بر طبق فاکتورهای علم سنجی نیز دسترسی یابند.
معاون توسعه بانک ها و خدمات تخصصی مرکز اظهار نمود: این سامانه از یک سو می تواند برای دانشجویان و پژوهشگران به هنگام نشر آثار خودش، راهنمای خوبی باشد تا در دام مجلات تقلبی نیافتند و از طرف دیگر به بخش های اجرایی معاونت پژوهشی در دانشگاه ها و مراکز علمی جهت رتبه بندی مقالات افراد کمک خواهدنمود.
وی در پاسخ به سوال "برای انتخاب مجله علمی مناسب جهت چاپ مقاله چه فاکتورهایی را باید در نظر گرفت؟" بیان کرد: این سوالی است که بیشتر دانشجویان تحصیلات تکمیلی بعد از اتمام نگارش رساله یا مقاله خود دارند. انتخاب یک مجله مناسب برای چاپ مقاله و نتیجه حاصل از آن، شاید یکی از دشوارترین مراحل در طول یک پژوهش باشد. انتخاب یک مجله ضعیف ممکنست یک کار پژوهشی خوب را کم ارزش جلوه دهد و از طرفی انتخاب مجله با شاخص ها و رتبه علمی بالا نیز می تواند موجب از دست رفتن زمان شود و بعد از مدت طولانی مکاتبه و طی فرآیندهای داوری، مقاله رد یا ریجکت شود. در این میان مجلات موجود در فهرست سیاه دانشگاه ها و نیز مجلات با هویت جعلی، این مشکل را دو چندان کرده است.
مشیدی با اعلان اینکه دانشجویان و پژوهشگران جوان تجربه و شناخت لازم از مجلات معتبر حوزه موضوعی خود نداشته و اعتبارسنجی مجلات علمی چالشی بزرگ برای پژوهشگران است، اضافه کرد: بدون تردید مهم ترین فاکتور در انتخاب مجله علمی مناسب برای چاپ مقاله، کیفیت مجله است. برای تعیین کیفیت مجله راه های مختلفی وجود دارد. بهترین و ساده ترین روش این است که ببینید آیا مجله در پایگاه های معتبر نمایه شده است و در این صورت بر طبق فاکتورهای مرسوم آن پایگاه مانند IF یا SJR چه جایگاهی دارد.
بنا بر اعلام روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، او در آخر وی ادامه داد: این مرکز در آستانه چهلمین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی و نیز هفدهمین سالگرد SID، می خواهد در امتداد توسعه اطلاع رسانی علمی مجموعه سرویس هایی را به پژوهشگران و مراکز علمی ارائه کند؛ از این میان تابحال دو خدمت دیگر با عنوان: سامانه نمایه سازی فیلم ارائه مقالات همایش های علمی و سرویس ترجمه و ویراستاری مقالات علمی (STRS) رونمایی شده است و خدمات دیگری نیز به همین مناسبت در هفته جهاد دانشگاهی رونمایی خواهند شد.1399/04/16
17:25:39
5.0 / 5
3056
مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد