نکسترو

افراد گرفتار آپنه تنفسی خواب چه مشكلاتی دارند؟

افراد گرفتار آپنه تنفسی خواب چه مشكلاتی دارند؟

نکسترو: بررسی های پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد نشان داد که عمده بیماران گرفتار آپنه تنفسی خواب علاوه بر شکایات شایعی مثل خروپف، پرخوابی یا کم خوابی، مشکلات دیگری مثل فشارخون بالا، سردرد صبحگاهی و اختلالات خلقی و اضطرابی نیز دارند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، آپنه انسدادی یا وقفه تنفسی در خواب شیوع بالایی دارد و این اختلال به سبب تاثیر بر کیفیت خواب مبتلایان و نیز افت مکرر اکسیژن شریانی می تواند منجر به نتایج ناگواری شود.
همچون این پیامدها می توان به سندرم متابولیک، بیماریهای قلبی عروقی، سکته های مغزی، علایم و نشانه های روانپزشکی مثل افسردگی و اضطراب، افزایش خطاهای روزانه و نیز تصادفات رانندگی اشاره نمود.
این بیماران ممکنست با طیف متنوعی از علایم و نشانه های بالینی مانند خروپف، سردردهای صبحگاهی، کاهش تمرکز و بدخوابی شبانه به کلینیک های خواب، برای آزمون تشخیصی ارجاع شوند. بر این اساس ثبت منظم داده های بالینی و فرابالینی بیماران مبتلا در تشخیص بموقع و کنترل این اختلالات نسبتا شایع اهمیت فراوانی دارد. اولین گام جمع آوری منظم و مداوم اطلاعات از جنبه های مختلف است.
در یک مطالعه ساختار خواب مبتلایان به آپنه انسدادی و سایر یافته های به دست آمده از مطالعات پلی سومنوگرافی (بررسی های زمان خواب) این بیماران ثبت گردید. اختلالات خواب همراه دیگر علایم مثل حرکات دوره ای اندام در خواب با شیوع بالایی مشاهده و ثبت گردید.
پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد کردند که جهت بررسی سیر مشکلات طبی این بیماران در طول زمان، مطالعات کوهورت صورت گیرد. همین طور درباب شیوع این بیماری و اقدام برای تشخیص و درمان آپنه تنفسی در خواب، به مردم و سیاست گذاران بهداشتی اطلاع رسانی انجام گیرد.
این پروژه تحقیقاتی که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده است، با عنوان «طراحی واجرای رجیستری منطقه ای بیماری آپنه انسدادی خواب» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و فریبرز رضایی طلب، مهنار امینی، هادی اسدپور، لحیا افشاری صالح، خلیل کیمیافر و علی طلایی در انجام آن مشارکت داشتند.
منبع:

1400/02/27
22:08:22
5.0 / 5
1197
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد