نکسترو

پژوهشگران برای چالش اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشكی با پوشش DLC دعوت شدند

پژوهشگران برای چالش اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشكی با پوشش DLC دعوت شدند

به گزارش نکسترو چالش نوآوری اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC در فراخوانی از دانشجویان، پژوهشگران و شرکتهای فناور برای رفع این چالش دعوت کرد.


به گزارش روز شنبه ستاد توسعه فناوری نانو، پوشش DLC روی مته­ های دندان­پزشکی از جنس فولاد زنگ نزن ۳۱۶L و همینطور ایمپلنت های دندانی از جنس آلیاژهای تیتانیوم است، این پوشش باید از مقاومت به سایش، فرسایش و مقاومت به خوردگی مطلوبی برخوردار باشند. زیست سازگاری، کاهش فعالیت باکتری، استقامت چسبندگی مناسب و ضریب اصطکاک پایین از خصوصیت های مدنظر برای پوشش مذکور است و هدف اصلی این چالش ایجاد این خصوصیت ها بر روی تجهیزات دندانپزشکی است.
تجهیزات دندانپزشکی به دلیل اینکه در فضای داخل دهان مورد استفاده قرار می گیرند لازم است دارای خصوصیت های خاصی باشند. مقاومت به سایش اولین لزوم این تجهیزات است. این تجهیزات ضمن تماس با بافت سخت مینای دندان، در محیط اسیدی بزاق دهان قرار دارند؛ بنابراین به صورت مداوم در معرض خوردگی هم هستند. همینطور به دلیل کاربری آنها در محیط دهان، نباید محل تجمع باکتری ها و عوامل بیماریزا باشند.
از این رو اینوتن فراخوان پیش رو به هدف رفع این چالش، برای شناسایی و انتخاب پوششی که دارای خصوصیت های زیست سازگار و در عین حال دارای خواص کاهش تجمع باکتری، مقاوم به سایش و خوردگی بر روی ایمپلنت های تیتانیومی و ابزارهای دندانپزشکی از جنس فولاد زنگ نزن باشد، مطرح گردیده است.
در این فراخوان از علاقه مندان شامل دانشجویان، پژوهشگران و شرکتهای فناور که توانایی رفع چالش مطرح شده را دارند، دعوت شده که در این چالش شرکت نمایند.
این چالش با حمایت «شبکه تبادل فناوری» برگزار می شود و به تیم های برگزیده در مرحله اول؛ ( ۷.۵ میلیون تومان گرنت نقدی تولید محصول + ۷.۵ میلیون تومان گرنت آزمایشگاهی) و در مرحله دوم جوایز نقدی ۱۵ میلیون تومانی و ۱۰ میلیون تومانی به ترتیب به برگزیدگان اول و دوم اهدا خواهد شد.
علاقه مندان برای ثبت نام در این فراخوان تا ۲۸ خردادماه فرصت دارند. پذیرش طرح ها از راه سایت اینوتن (http: //innoten.ir) انجام می شود.


1400/02/26
13:42:42
5.0 / 5
1349
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد