نکسترو
بررسی های محققان نشان داد

تأثیر عصاره گل محمدی در درمان یك بیماری انگلی

تأثیر عصاره گل محمدی در درمان یك بیماری انگلی

به گزارش نکسترو پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مطالعه ای تأثیر استفاده از عصاره گلبرگ گل محمدی را بر بیماری لیشمانیوز بررسی کردند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، «لیشمانیوزیس» نوعی بیماری انگلی مشترک بین انسان و حیوان است که توسط تک یاخته ای به نام «لیشمانیا» ایجاد می شود. این بیماری به سه شکل جلدی، جلدی مخاطی و احشایی در انسان دیده می شود. درمان اساسی بیماری لیشمانیوزیس، استفاده از داروهایی با ترکیبات «آنتیموان» پنج ظرفیتی است؛ اما در سالهای اخیر، افزایش میزان مقاومت به این ترکیبات منجر به معرفی داروهای ضد لیشمانیایی جدیدی مثل «میلتفوسین»، «آمفوتریپسین B»، «کتوکونازول» و «پارومومایسن» شده است.

استفاده از این ترکیبات دارویی محدودیت هایی از قبیل طولانی بودن دوره درمان، گران بودن داروها، عدم پاسخ درمانی در حدود ۱۰ الی ۱۵درصد از موارد و داشتن سمیت شدید بر روی قلب، کبد و کلیه ها دارد. به همین دلیل؛ هم اکنون تحقیقات وسیعی بر روی روش های درمانی لیشمانیوز در حال انجام می باشد. نمونه ای از روش های درمانی این بیماری، استفاده از گیاهان دارویی است.

نتایج این مطالعه نشان داد که عصاره هیدروالکلی گلبرگ گل محمدی می تواند اثر ضد لیشمانیایی داشته باشد و در درمان این بیماری به ویژه در موارد مقاوم به درمان با ترکیبات پنج ظرفیتی مطرح باشد.

این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی اثر آنتی لیشمانیایی عصاره های هیدروالکلی CAPPARIS SPINOSE و ROSA DAMASSCENE» بر روی لیشمانیا ماژور به روش MTT» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و فتانه میکائیلی، مجتبی نوروزی، ارمغان وفافر و غلامرضا حاتم در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در انجام آن مشارکت داشتند.

منبع:

1400/02/23
22:17:55
5.0 / 5
1288
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد