نکسترو

تولید برچسب دارورسان از جنس یخ

تولید برچسب دارورسان از جنس یخ

به گزارش نکسترو محققان دانشگاه سیتی هنگ کنگ برچسبی جدید تولید کردند که دربرگیرنده مجموعه ای از میکروسوزن های یخی است و بعد از دارورسانی به بدن، ذوب می شود.به گزارش روز چهارشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، برچسب های دارورسان با هدف انتقال دارو به بدن از راه پوست طراحی شده اند و سطح داخلی آنها پوشیده از سوزن های بسیار ریز است که تا عمق بسیار کمی از پوست نفوذ می کنند و از آنجائیکه به سر عصب ها نمی رسند، باعث درد نمی شوند.

معمولا میکروسوزن های مورد استفاده در برچسب های دارورسان از جنس مواد زیست تخریب پذیر ساخته می شوند تا بعد از انتقال دارو، واکسن، سلول های زنده یا سایر مولکول ها به بدن، حل شوند.

این درحالی است که میکروسوزن های محققان هنگ کنگی از جنس یخ ساخته شده است. این میکروسوزن ها به محض ورود به پوست ذوب شده و محتوای برچسب را درون بدن رها می کنند.

در آزمایشات اولیه محققان این برچسب ها را به منظور انتقال داروی ضدسرطان به بدن موش ها استفاده کردند و مشخص شد این برچسب ها در مقایسه با تزریق زیرپوستی و وریدی، کارآیی بهتری دارند و واکنش ایمنی مناسب تری ایجاد می کنند.

به گفته محققان مهم ترین مزیت این برچسب جدید، سادگی فرآیند تولید آن در مقایسه با پلیمرهای زیست تخریب پذیر است. همینطور ضایعات کمتری از این برچسب باقی می ماند و به علت دمای پایین قابلیت نگهداری سلول های زنده را برای مدت زمان طولانی تر دارد. تنها نقطه ضعف این فناوری ضرورت استفاده از محیط سرد برای نگهداری برچسب ها است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Biomedical Engineering انتشار یافته است.


1400/02/15
22:46:34
5.0 / 5
1125
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد