نکسترو
در چهار سال اخیر

153 اختراع به نام بوشهری ها ثبت گردید

153 اختراع به نام بوشهری ها ثبت گردید

به گزارش نکسترو مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: در چهار سال اخیر 153 اختراع در این استان به ثبت نهایی رسیده است و این میزان با رشد مداوم، 15 مورد در سال 95 به 48 فقره در سال 99 رسیده است.


عبدالرسول منصوری فرد روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اعلان اینکه در این بازه زمانی ۳۴۵ پرونده در دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر ثبت گردید، اضافه کرد: به طور متوسط ۳۰ تا ۴۵ درصد از پرونده هایی که پروسه ثبت اختراع خودرا در استان بوشهر انجام می دهند، به ثبت نهایی می رسند.
وی تصریح کرد: با این وجود به جهت اینکه تعدادی از صاحبان ایده در استان بوشهر پروسه ثبت مالکیت فکری خودرا از استانی دیگر پیگیری می کنند یا از مرکز به سایر استانها ارجاع می شوند، شمار مخترعان این استان تا ۲۵ درصد بیشتر است.
منصوری فرد عنوان کرد: حوزه برق، الکترونیک و میکانیک با ۴۰ درصد بیشترین میزان ثبت اختراع در استان بوشهر را به ختصاص داده اند و بعد از آن به ترتیب کشاورزی با ۲۵ درصد پزشکی و علوم پایه با ۲۰ درصد و نفت و گاز با پنج درصد قرار دارند.
مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر افزود: ۵۰ درصد از اختراعات استان توسط استادان، دانشجویان و پژوهشگران ثبت شده و صنعتگران واحدهای تولیدی و صاحبان کسب وکار هر کدام با ۱۵ درصد، دانش آموزان پنج درصد و سایر افراد نیز ۱۵ درصد از اختراعات را در بوشهر به نام خود ثبت کرده اند.
منصوری فرد با اعلان اینکه مالکیت فکری شامل ثبت اختراع، علامت تجاری یا برند، طرح صنعتی و نشان جغرافیایی است، اضافه کرد: از سال در سه سال اخیر (۹۶ تا ۹۹) ۴۶ طرح صنعتی در استان بوشهر به ثبت نهایی رسیده است که رشد فزاینده ای را تجربه کرده و از چهار مورد ثبت در سال ۹۶ به ۲۰ مورد در سال ۹۹ رسیده است و پیش بینی می شود مالکیت فکری ۳۰ طرح امسال ثبت گردد.
مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر توضیح داد: از دید قانونگذار خلاقیت در عملکرد فنی منجر به ثبت اختراع و خلاقیت در شکل، ابعاد، اندازه و رنگ محصول منجر به ثبت طرح صنعتی می شود.
وی افزود: از سال ۹۵ تا حالا ۱۷۵ برند تجاری در استان بوشهر به ثبت رسیده است که از ثبت ۲۰ برند در سال ۹۵ به ۶۰ برند در سال ۹۹ افزایش یافت و از این نظر نیز بوشهر رشد سه برابری را در ثبت سالانه تجربه کرده است.
منصوری فرد اظهار داشت: پیش بینی می شود ۱۰۰ پرونده مالکیت فکری علامت تجاری در سال ۱۴۰۰ در استان بوشهر به ثبت برسد.
وی اعلام نمود: ۷۰ درصد برندهای ثبت شده در دفتر مالکیت فکری بوشهر مربوط به واحدهای مستقر در پارک علم و فناوری است و خیلی از واحدها برای ثبت برند خود بطور مستقیم از تهران اقدام نموده اند.
منصوری فرد بیان کرد: پروسه ثبت مالکیت فکری از آبان ماه سال ۹۲ بصورت الکترونیکی انجام می شود و افراد بعد از تکمیل اظهارنامه در سامانه، جهت بررسی فنی به استانها ارجاع می شوند که در این مرحله یک داور با تجربه دانشگاهی و یک داور از عرصه صنعت ایده مطرح شده را امکان سنجی علمی و به کارگیری می کنند و با تایید داوران برای انتشار در روزنامه رسمی و ادامه پروسه ثبت به مرکز ارجاع می دهند.
مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر با اعلان اینکه پرونده های ثبت اختراع به لحاظ تازگی در سطح دنیا، گام ابتکاری و کاربرد صنعتی سنجیده می شود، اعلام نمود: در سال ۹۹ برای اولین بار سه پرونده ثبت اختراع استان بوشهر در نظام اختراعات بین المللی به ثبت رسید.
وی اظهار داشت: بخش عمده فرآیندهای تجاری چالش های اساسی دارد و چهار درصد از اختراعاتی که در این پارک به ثبت رسیده است، تجاری سازی شده است.
منصوری فرد اظهار نمود: در هشت سال قبل پارک علم و فناوری بوشهر برمبنای وظیفه ذاتی خود، حمایت های مادی و معنوی بسیار خوبی از ایده نو به عمل آورده است و خدماتی چون ارائه تسهیلات کمک هزینه ساخت نمونه اولیه، راه اندازی دفتر کار، کارگاه تولید محصول، ارائه خدمات آزمایشگاهی و تسهیلات تجاری سازی و همکاری در بازاریابی و فروش داخلی و خارجی ارائه کرده است.
وی افزود: همین طور پارک علم و فناوری خلیج فارس در سال ۹۹ به هر پرونده ثبت اختراع ۱۰ میلیون ریال کمک مالی بلاعوض پرداخت کرده است.
مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر اظهار نمود: اکوسیستم کسب وکار در وضعیت حاضر به شکلی است که ثبت هویت و مالکیت معنوی ایده و برند تجاری برای حفظ سهم در بازار و پیش گیری از اختلافات حقوقی قبل از ورود به بازار ضروری می باشد، بدین جهت دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بطور مداوم خدمات مشاوره ای دراین زمینه ارائه می کند و به برگزاری کلاس های آموزشی ثبت مالکیت برای گروه های هدف می پردازد.
وی با اعلان اینکه در سال قبل عدم ثبت مالکیت فکری چهار واحد تولیدی استان بوشهر را درگیر دعاوی حقوقی کرد، اشاره کرد: بی توجهی به اهمیت این مساله مسائل حقوقی بسیاری به وجود می آورد و لازم است جامعه علمی و صنعتی استان دراین زمینه آگاهانه عمل کند.
منصوری فرد اضافه کرد: چند کارگزار در پارک علم و فناوری بوشهر بمنظور مشاوره و حمایت معنوی از صاحبان ایده و کسب وکار به کار گرفته شده اند و در شهرک های صنعتی استان نیز کلینیک های کسب وکار واحدها صنعتی برای ثبت طرح صنعتی راهنمایی و حمایت کنند.
مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: با شرایطی که فراهم گشته است، امروز بیشتر شرکتها به سمت گرفتن راهنمایی و مشاوره و ثبت اختراع یا طرح خود می روند و این تغییری مثبت است که در چهار سال اخیر به شکل محسوسی رخ داده است.منبع:

1400/02/08
22:45:34
5.0 / 5
1516
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد