نکسترو
در جلسه ای با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تاكید شد

لزوم ایجاد شبكه تحقیقات سلامت اجتماعی

لزوم ایجاد شبكه تحقیقات سلامت اجتماعی

نکسترو: جلسه تبیین برنامه «ایجاد و پشتیبانی از فرصت های تبادل اطلاعات و توسعه همکاریهای تحقیقاتی مشترک بین مراکز تحقیقات حوزه سلامت و سازمانها و نهادها» دانشگاه های کلان مناطق آمایشی یک تا پنج بصورت ویدیوکنفرانس برگزارشد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، متعاقب برگزاری جلسه اسفند ماه جهت تبیین برنامه ایجاد و پشتیبانی از فرصتهای تبادل اطلاعات و توسعه همکاریهای تحقیقاتی مشترک بین مراکز تحقیقات حوزه سلامت و دیگر سازمانها و نهادها، نشست مشترکی به طور ویدیوکنفرانس با حضور دکتر نجفی، معاون تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، دکتر دل پیشه -رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی-، دکتر عبادی فر -رییس مرکز توسعه و هماهنگی تحقیقات و فنآوری- و مدیران ستادی حوزه تحقیقات و فنآوری، معاونین تحقیقات و فنآوری، مدیران پژوهش، فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاههای کلان مناطق آمایشی یک تا پنج در محل سالن جلسات مرکز توسعه و هماهنگی تحقیقات و فنآوری انجام شد.
در این جلسه دکتر نجفی ضمن تشریح برنامه مذکور به اهمیت برنامه سیاستگذاری آگاه از شواهد اشاره نمود و ضمن تاکید بر اهمیت برنامه، از کلیه مدیران دانشگاههای کلان مناطق آمایشی یک تا پنج درخواست نمود با ارتقای کمی و کیفی مراکز تحقیقات آن دانشگاهها و توجه به توانایی ها و پتانسیل های موجود در آنها با هدف توسعه همکاریهای بیشتر علمی – تحقیقاتی، نسبت به عقد تفاهم نامه های منجر به اجرای کار علمی – تحقیقاتی یا فناوری با رویکرد حل مسأله با سایر سازمانها و نهادهای کارفرمایی بجز دانشگاهها اقدام نمایند.
در ادامه دکتر دل پیشه، رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت به تشریح وظایف و کارهای انجام شده و همین طور ظرفیتهای شورای عالی سلامت و امنیت غذا پرداخت.
وی ایجاد هماهنگی بین دستگاههای اجرائی مربوطه را وظیفه مهم این شورا برشمرد و ضمن تاکید بر اهمیت پژوهش برای حل مسأله، پیشبرد اهداف سیستم سلامت را یکی از مهم ترین وظایف دبیرخانه دانست.
در ادامه معاونین پژوهشی و مدعوین جلسه از دانشگاههای شرکت کننده به طور ویدیوکنفرانس به بیان سؤالات و ابهامات خود پرداختند. در آخر دکتر دل پیشه خواهان حضور فعال تر و مشارکت در این برنامه شد.
همین طور در ایام گذشته ویدیوکنفرانس دیگری با حضور معاون تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت برگزار شده است.
این ویدئو کنفرانس با حضور دکتر دل پیشه، رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، دکتر خرم خورشید، مشاور علمی و فنآوری معاونت تحقیقات و فنآوری و مدیران ستادی حوزه تحقیقات و فنآوری، معاونین تحقیقات و فنآوری، مدیران پژوهش، فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاههای کلان مناطق آمایشی شش تا نه، در محل دفتر معاونت تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت انجام شد.
در این جلسه نجفی به تشریح سند ایجاد برنامه مذکور و اهمیت موضوع سیاستگذاری آگاه از شواهد پرداخت و در عین حال به لزوم ماموریت سپاری به مراکز تحقیقات دانشگاههای علوم پزشکی و اهمیت نقش مراکز تحقیقات به عنوان بازوان علمی دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی اشاره کرده و ایجاد فرصت برای نقش فعال تر مراکز تحقیقات و کوشش برای اجرائی کردن سیاست آگاه از شواهد شد.
در ادامه دکتر دل پیشه ضمن تاکید بر این مهم که تحقیق می بایست برای حل مسئله و پاسخگویی به نیازهای جامعه باشد، به تشریح وظایف و کارهای انجام شده و همین طور ظرفیت های شورای عالی سلامت و امنیت غذا پرداخت.
وی ایجاد هماهنگی بین دستگاه های اجرائی مربوطه را وظیفه مهم این شورا اعلام نمود و ایجاد هماهنگی بین دستگاه های اجرائی را از مهم ترین وظایف دبیرخانه ساغ برشمرد.
در ادامه معاونین پژوهشی و مدعوین جلسه از دانشگاه های شرکت کننده بصورت ویدئوکنفرانس به بیان سؤالات و ابهامات خود پرداختند.
در آخر دکتر خرم خورشید با اشاره به وجود 25 شبکه تحقیقاتی که یکی از آنها مراکز تحقیقات SDH است، اظهار نمود: می بایست شبکه دیگری تحت عنوان تحقیقات سلامت اجتماعی نیز ایجاد شود. درباره این مهم که اعتبارات یک درصد که توسط کمیته سلامت و رفاه اجتماعی برای امر تحقیقات اختصاص یافته است، می بایست تمام پروژه های استانی مصوب در کمیته مزبور کد پیگیری دریافت نمایند، در غیر این صورت قابلیت اجرائی نخواهند داشت.
وی از دانشگاه های علوم پزشکی درخواست نمود تا برای استفاده از اعتبارات یک درصدی کمیته سلامت و رفاه اجتماعی پروژه های تحقیقاتی دانشگاهی را در کمیته مربوطه مصوب و پیگیری کنند و از حمایت های این کمیته برخوردار شوند.
منبع:

1400/02/08
11:55:36
5.0 / 5
1508
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد