نکسترو
در یك پژوهش بررسی شد

ارتباط بین اضافه وزن نوجوانان و اضافه وزن والدین

ارتباط بین اضافه وزن نوجوانان و اضافه وزن والدین

در بررسی های یک مطالعه مشاهده شد که BMI مادر و پدر نوجوانان دارای اضافه وزن و چاقی به صورت مفهوم داری بیشتر از والدین نوجوانانی است که BMI آنها در محدوده طبیعی یا لاغر قرار دارد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، در دهه های اخیر چاقی در نوجوانان جهان شیوع زیادی پیدا کرده است. چاقی یک بیماری چند عاملی است که عوامل مختلفی در ایجاد آن نقش دارند. بررسی های انجام شده در زمینه عوامل در رابطه با چاقی در کودکان و نوجوانان، حاکی از نقش احتمالی وضعیت والدین در بروز چاقی کودکان و نواجوانان بوده است. وراثت از یک سو و الگوهای رفتاری از طرفی، می توانند در بروز این مشکل دخیل باشند.

با توجه به این که در ایران مطالعات اندکی در این حوزه انجام شده است، پژوهشگران با انجام مطالعه ای عوامل محیطی و نقش والدین با شیوع اضافه وزن و چاقی را در نوجوانان مورد بررسی قرار دادند.

در این پژوهش ۵۰۰ نفر از نوجوانان دختر و پسر ۱۳ تا ۱۴ ساله شهرستان باغملک استان خوزستان مورد مطالعه قرار گرفتند و از والدین آنها خواسته شد از راه پرسش نامه در این مطالعه مشارکت کنند.

در پرسش نامه در مورد تغذیه با شیر مادر، مدت زمان آن، وزن هنگام تولد، نوع زایمان، وضعیت اقتصادی، میزان فعالیت فیزیکی، تحصیلات والدین سوالاتی پرسیده شده بود. همینطور شاخص توده بدنی والدین هم با اندازه گیری قد و وزن والدین، محاسبه شد.

در این بررسی ها مشاهده شد که وزن بدو تولد نوجوانان دارای اضافه وزن و چاقی به صورت مفهوم داری نسبت به نوجوانان با شاخص توده بدنی طبیعی یا لاغر بیشتر بود. علاوه بر این شاخص توده بدنی مادر و پدر نوجوانان دارای شاخص توده بدنی در محدوده اضافه وزن و چاقی به صورت مفهوم داری بیشتر از والدین نوجوانانی بود که شاخص توده بدنی شان در محدوده طبیعی یا لاغر قرار داشت.

در بررسی های این مطالعه رابطه مفهوم داری بین مدت زمان تغذیه با شیر مادر و BMI نوجوانان مشاهده نشد. با این وجود نتایج این مطالعه نشان دهنده نقش مهم و تعیین کننده BMI والدین و وزن بدو تولد در وزن زمان نوجوانی بود.

پژوهشگران این تحقیق می گویند: باآنکه نتایج این مطالعه ارتباط معکوس مفهوم داری بین مصرف شیر مادر و اضافه وزن در میان نوجوانان را نشان نداد، اما به نظر می آید، عواملی مثل BMI والدین و وزن بدو تولد نقش مهم و تعیین کننده تری در تعیین BMI زمان نوجوانی دارند.

در انجام این پژوهش شیرین امینی؛ پژوهشگر گروه تغذیه دانشکده علوم پزشکی شوشتر، هاجر احسانی از شبکه بهداشت شهرستان باغملک و دکتر سیما جعفری راد؛ پژوهشگر مرکز تحقیقات تغذیه و بیماری های متابویک دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی ارتباط مدت زمان تغذیه با شیر مادر و شاخص توده بدنی در نوجوانان ۱۴-۱۳ سال» در مجله غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انتشار یافته است.

منبع:

1400/02/04
21:01:41
5.0 / 5
1093
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد