نکسترو

بالگرد نبوغ با موفقیت بر فراز مریخ پرواز كرد

بالگرد نبوغ با موفقیت بر فراز مریخ پرواز كرد

نکسترو: بالگرد «نبوغ» سازمان فضایی ناسا نخستین پرواز تاریخی خودرا بر فراز سیاره مریخ با موفقیت انجام داد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی ibtimes، نبوغ، نخستین ابزاری است که در سیاره دیگری پرواز کرده است. در این پرواز تاریخی بالگرد نبوغ چند ثانیه بر فراز سیاره سرخ مریخ پرواز کرد و بنا به گزارش ها اجزای این بالگرد سالم می باشد.
پرواز بالگرد نبوغ در ساعت ۳: ۳۴ دقیقه بامدادان روز دوشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی انجام شد و با رسیدن داده های این ماموریت به زمین و تحلیل آن، سرانجام مهندسان ناسا پرواز موفقیت آمیز بالگرد نبوغ را تایید کردند.
وزن تقریبی نبوغ ناسا، ۱.۸ کیلوگرم است و بعد از گذشت ۱۱ روز، در نخستین پرواز خود به مدت ۴۰ ثانیه و تا ارتفاع ۳ متر از سطح مریخ فاصله گرفت. در این پرواز بالگرد نبوغ با رساندن چرخش پره ها به حدود دو هزار و ۴۰۰ دور در دقیقه شدت گرفت و برای مدت ۳۰ ثانیه در ارتفاع سه متری سطح مریخ معلق ماند و سپس با موفقیت فرود آمد.
این موضوع را داده های رسیده از بالگرد، البته با تأخیر به سبب فاصله ی ۲۷۸٫۴ میلیون کیلومتری مریخ با زمین، تأیید کرد. نبوغ با کمک کاوشگر «استقامت» (Perseverance) ناسا، «مدارگرد شناسایی مریخ» (MRO) و شبکه فضای دوردست (DSN) ناسا با پایگاه زمینی ارتباط برقرار می کند.
کاوشگر «استقامت» ناسا بعد از فرود بر سطح مریخ در ماه فوریه، نبوغ را بر سطح این سیاره سرخ پیاده کرد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
نبوغ ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استقامت نیز مشاهده می شود. این بالگرد از چهار بال کربنی تولید شده که به دو موتور جداگانه متصل شده اند و در جهت مخالف هم می چرخند. سرعت چرخش موتور این بالگرد۳۷ دور بر دقیقه می رسد، در صورتیکه میانگین سرعت موتور یک بالگرد معمولی روی زمین ۴۵۰ دور بر دقیقه است. همین طور این بالگرد، از صفحات خورشیدی برای شارژ باتری لیتیوم-یون و پرواز خود بهره برده است.
درصورتی که همه چیز به خوبی پیش رود، نبوغ در طول سفر ۳۱ روزه در مریخ، چندین پرواز طولانی مدت بر روی دهانه «جزرو» در سطح مریخ انجام خواهد داد. ارتفاع هر پرواز نباید بیش از پنج متر باشد و طول مسیر آن ۹۰ متر خواهد بود.
کاوشگر استقامت روز پنجشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود. استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تا حالا به سیاره مریخ ارسال شده و مقرر است یک ماموریت ۲ ساله را برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ رنگ انجام دهد.منبع:

1400/02/04
10:00:37
5.0 / 5
1283
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد