نکسترو
یك بررسی ۱۱ ساله نشان داد

كاهش ذخایر كوسه ماهیان خلیج فارس و دریای عمان

كاهش ذخایر كوسه ماهیان خلیج فارس و دریای عمان

نکسترو: بررسی های یک مطالعه در بازه زمانی 1386 تا 1397 نشان داد که ذخایر کوسه ماهیان در آب های خلیج فارس و دریای عمان کاهش داشته است. همین طور در این زمان دو عامل درجه حرارت هوا و درجه حرارت آب در چهار استان ساحلی(خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان) روند افزایشی داشته است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، گرمایش زمین و تغییر آب وهوا، رشد آبزیان، الگوهای رفتاری آنها و همین طور فعالیتهای فیزیولوژیک آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

کوسه ماهی ها گروهی از مهره داران هستند که گونه های مختلفی از این گروه آبزیان خلیج فارس و دریای عمان را شناسایی می کنند.

بررسی های جهانی نشان داده که کوسه ماهی ها به علت سرعت رشد کند و ماهیگیری بیش از اندازه و تخریب زیستگاه ها بطور فزاینده ای در معرض تهدید قرار دارند.

با توجه به این مسئله پژوهشگران با انجام مطالعه ای تاثیر عوامل مختلف محیطی را بر ذخایر کوسه ماهیان در آب های ایرانی خلیج فارس و خلیج عمان بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه پژوهشگران از داده های صید کوسه ماهیان و اطلاعات ثبت شده در مراکز تخلیه صید در استان های جنوبی در بازه زمانی سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۷ استفاده کردند. این داده ها از مراکز صید خوزستان، بحران، امام حسن، خارک، بوشهر، تنگستان، دیر، مطاف، طاهری، لاوان، حسینه-کیش، سیری-باسعیدو، سلخ- هرمز، هرمز-بنجی، کوه مبارک، گ. کسر، جاسک و مناطق سیستان و بلوچستان، جمع آوری شد.

همچنین پژوهشگران داده های محیطی شامل دمای سطح آب دریا و کلروفیل سطح آب دریا از داده های ماهواره ای سنجنده سایت ناسا و سایر عوامل محیطی مثل سرعت باد و میزان بارندگی از سازمان هواشناسی استخراج کردند.

یافته های این مطالعه نشان داد که در بازه زمانی سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۷ ذخایر کوسه ماهیان در آب های خلیج فارس و خلیج عمان کاهش داشته است. بر طبق این بررسی ها؛ دو عامل درجه حرارت هوا و درجه حرارت آب در چهار استان ساحلی(خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان) روند افزایشی داشته است.

نتایج به دست آمده حاکی از آن بود که درجه حرارت هوا و درجه حرارت سطحی آب دریا در چهار استان، سرعت باد در استان بوشهر و تبخیر در آب های استان سیستان و بلوچستان با ذخیره کوسه ماهی ها ارتباط مدلول دار دارد.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: با عنایت به نقش ویژه کوسه ماهیان در سلامت محیط زیست و تعادل زیستی، باید در هر منطقه در مدیریت ماهیگیری به شکل ویژه ای به جایگاه این گونه ها توجه گردد. افزایش درجه حرارت در خلیج فارس و ارتباط مدلول دار آن با کاهش ذخایر کوسه ماهیان، برداشت بی رویه از آنها می تواند یک بحران اکولوژیک را در آب های خلیج فارس رقم بزند.

به اعتقاد این محققان؛ نتایج این پژوهش نشان داده است که مدیریت آبزیان تنها به صیادی و شناورها محدود نمی گردد و باید موضوع جدیدی به نام تغییرات اقلیم؛ بعنوان یکی از مهم ترین رخدادها مورد توجه قرار گیرد.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «اثر تغییر اقلیم بر ذخایر کوسه ماهیان در آب های ایرانی خلیج فارس و خلیج عمان» در نشریه علمی زیست شناسی دریا زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز انتشار یافته است.

منبع:

1400/02/03
13:04:01
5.0 / 5
1409
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد