نکسترو
محققان پاسخ دادند

چرا كرونا در بعضی شدید و در بعضی خفیف است؟

چرا كرونا در بعضی شدید و در بعضی خفیف است؟

به گزارش نکسترو محققان کشور در پژوهشی مروری که با استفاده از منابع معتبر مختلف انجام شده است، دلیل ابتلای افراد به انواع شدید یا خفیف کرونا را توضیح داده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، مارس سال 2020 بود که سازمان بهداشت جهانی یا WHO، شیوع بیماری کووید-19 را یک همه گیری جهانی یا پاندمی اعلام نمود. عامل این بیماری، ویروس SARS-CoV-2 است که تا ماه جولای همان سال، 12 میلیون نفر در سرتاسر جهان آلوده به آن آلوده شدند. اما از همان زمان تاکنون، سوالی اساسی ذهن خیلی از مردم و متخصصان را به خود مشغول داشته است؛ این که چرا اثرات عفونت ناشی از این بیماری در گروهی از بیماران شدید و تهدیدکننده زندگی است، درحالی که برخی دیگر هیچ علامت خاصی نداشته و یا در بدترین حالت، بیماری خفیفی را تجربه می کنند.
به قول محققان، علایم معمول بیماری فوق معمولاً شامل تب، سرفه، تنگی نفس و از دست دادن بویایی و چشایی هستند که گاه با موارد دیگری مثل درد عضلانی، گلودرد، خلط و قرمزی چشم همراه هستند. مطالعات نشان می دهند که تنها حدود 20 درصد از مبتلایان به کووید-19 برای معالجه به بیمارستان رجوع می کنند و در حدود 5 درصد هم گرفتار پنومونی یا ذات الریه شده، علایم شدیدی از خود نشان می دهند و به اکسیژن نیاز دارند. همینطور بیمارانی که به نوع شدیدی از بیماری فوق مبتلا می شوند، طیفی وسیع از علایم ازجمله التهاب مغز یا آنسفالیت را هم دارند که به سردرگمی و کاهش هوشیاری منجر می شود.
این مورد مهم، سبب شده که تیمی پژوهشی از دانشگاه تربیت مدرس در مطالعه ای مروری به موشکافی مطلب پرداخته و علل آنرا بیابند. در این مطالعه علل بروز انواع شدید و خفیف بیماری کووید-19 در افراد مختلف بررسی شده است.
آنها برای این انجام این مطالعه مروری، مقالات معتبر نمایه شده در پایگاه های اطلاعاتی لاتین و گزارش های سازمان های معتبر بهداشتی را جمع آوری کرده و به شکل علمی، ارزیابی کرده اند.
بنا بر نتایج این تحقیق، یکی از مهم ترین عوامل در این خصوص، میزان ویروس ورودی به بدن است. به صورت متوسط تعداد ذرات ویروسی مورد نیاز برای ایجاد عفونت به «دوز عفونی» مشهور است که با عنایت به سرعتی که بیماری کووید-19 در حال گسترش است، نسبتاً کم است و در بعضی منابع، 1000 ذره ویروسی ذکر شده است.
همینطور به قول مهرداد روانشاد، محقق گروه ویروس شناسی دانشگاه تربیت مدرس و همکارانش، «ویروس کرونا، یک ویروس RNA تک رشته است که توانایی جهش سریعی دارد و این جهش ها می توانند به گسترش راحتتر و بیماری شدیدتر منجر شوند».
عامل دیگری که به اعتقاد مجریان این تحقیق در بروز انواع شدید یا خفیف بیماری کووید-19 مؤثر است، تنوع ژنتیکی و سیستم ایمنی افراد متعدد است. در این خصوص محققان فوق می گویند: «تنوع ژنتیکی و پیشینه قومی می تواند در شدت بیماری کووید-19 تأثیرگذار باشد. از طرفی به نظر می آید افرادی که به بیماری شدید مبتلا هستند، پاسخ ایمنی تغییریافته را حتی در مراحل اولیه بیماری نشان می دهند. آنها سلول های ایمنی در گردش کمتری دارند، که قادر نیستند ویروس را به صورت مؤثر کنترل کنند و در عوض از یک التهاب شدید ناشی از عاملی به نام سایتوکین رنج می برند».
روانشاد و همکارانش ضمن اشاره به عامل بیماری های زمینه ای و داروهای در رابطه با آنها که خود در تضعیف سیستم ایمنی نقش دارند، جنسیت را هم از عاملهای مهم تأثیرگذار بر شدت بیماری کووید-19 برشمرده اند.
به اعتقاد آنان، «درحالی که به نظر می آید مردان و زنان با میزان تقریباً یکسانی به کرونا مبتلا می شوند، در اغلب کشورها نسبت یا درصد میزان مرگ ومیر در مردان بیشتر است و این مورد احتمالاً به علت عادت های ناسالم و شیوه زندگی نامناسبی است که در مردان بیشتر از زنان وجود دارد. برای مثال مصرف مشروبات الکلی به تضعیف سیستم ایمنی و افزایش حساسیت به بیماری های دستگاه تنفس و ذات الریه منجر می شود. همینطور مصرف دخانیات در آقایان بیشتر از خانم هاست که این امر باعث بروز بیماری های ریوی و کاهش تحمل و توانایی بدن در مقابله با اثرات بسیار مخرب ویروس در ریه و سایر ارگان های بدن می شود».
این محققان با عنایت به این نتایج، مناسب ترین استراتژی در شرایط نبود واکسن و درمان مناسب را، کاهش سرعت انتشار ویروس و به حداقل رساندن تعداد افرادی که مستعد مبتلا شدن به بیماری شدید هستند دانسته اند و اشاره کرده اند: «با توجه به اهمیت بالای عفونت کووید و ارتباط مستقیم عامل های میزبانی با شدت بیماری، لازم است سیاستمداران و مدیران اجرای پروژه پرونده سلامت ایرانی ها را فعال کنند، تا نه تنها افراد مستعدتر به بیماری شدید شناسایی شوند، بلکه مدیریت درمانی مناسب تری برای فرد اتخاذ شود».
این یافته های علمی پژوهشی را فصلنامه «پژوهش های صدمه شناسی زیستی» متعلق به دانشگاه تربیت مدرس منتشر نموده است.1400/01/31
14:17:33
5.0 / 5
1025
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد